რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის სხდომის ოქმი #111
10 თებერვალი 2012 წ. 1600 საათი კომიტეტის სათათბირო ოთახი ¹439
სხდომის თავმჯდომარე: ვახტანგ ბალავაძე (კომიტეტის თავმჯდომარე)
სხდომას ესწრებოდნენ კომიტეტის წევრები: ვ. ბალავაძე (კომიტეტის თავმჯდომარე), ე. კვერნაძე (კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე), ო. ხინიკაძე (კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე), ი. შერვაშიძე, ზ. გულიკაშვილი, ლ. მინდელი, გ. ჭელიძე, დ. ბეჟუაშვილი, ა. თავდგირიძე; სხდომას საპატიო მიზეზით არ ესწრებოდნენ კომიტეტის წევრები: კ. კოპალიანი, ბ. ხურციძე, გ. ტალახაძე, ჯ. მაღლაკელიძე, რ. ფიფია; მოწვეული სტუმრები: რუსუდან კემულარია – საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე რამაზ ნიკოლაიშვილი – საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი;
აპარატის თანამშრომლები: აპარატის უფროსი ვ. ჯიშიაშვილი; ხ. ხვიჩია, რ. ხიზანიშვილი, ნ. ჭელიძე, რ. გელანტია; ს. ბეჟანიძე, თ. კალანდარიშვილი, ბ. ქველაძე, კომიტეტის თავმჯდომარის თანაშემწე ნ. მეგრელიშვილი, მოწვეული ექსპერტი ს. სვანიშვილი; სხდომა გახსნა რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარემ ვახტანგ ბალავაძემ, მან დაადასტურა კვორუმის არსებობა და გააცნო კომიტეტის წევრებს სხდომის დღის წესრიგი:
1. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი ხელშეკრულება (¹1/20; 02.02.2012): "საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორისდაფინანსების ჩარჩო ხელშეკრულების (საქართველო: ქვერეგიონული საგზაო დერეფნის განვითარების პროგრამა)” 2011 წლის 30 დეკემბერს წერილების გაცვლის გზითდადებული ცვლილება” (07-1/336; 02.02.2012); მომხსენებელი: რ. კემულარია (საქართველოს ფინანსთაA მინისტრის მოადგილე)
2. საქართველოს მთავრობის მიერ 2012 წლის 31 იანვრის ¹154 განკარგულებას (¹2/18; 31.01.2012): "თვითმმართველი ქალაქი რუსთავისა და გარდაბნის მუნიციპალიტეტისადმინისტრაციული საზღვრების შეცვლის თაობაზე საქართველოს პარლამენტისათვის მიმართვის შესახებ” შემდგომი მსვლელობისათვის” (¹1087; 03.02.2012); მომხსენებელი: რამაზ ნიკოლაიშვილი (საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი)
3. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის ბატონ დავით ბაქრაძის რეზოლუციით შემოსული მესტიის მუნიციპალიტეტში მაცხოვრებელ პირთა პეტიციის განხილვა (¹13868 26.12.11). მომხსენებელი: ვახტანგ ბალავაძე (რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარე)
I. მოისმინეს: საქართველოს ფინანსთაA მინისტრის მოადგილემ რუსუდან კემულარიამ წარმოადგინა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი ხელშეკრულება"საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის დაფინანსების ჩარჩო ხელშეკრულების (საქართველო: ქვერეგიონული საგზაო დერეფნის განვითარების პროგრამა)” 2011 წლის30 დეკემბერს წერილების გაცვლის გზით დადებული ცვლილება”
გადაწყვიტეს: (ერთხმად) საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტმა განიხილა საქართველოს პრეზიდენტის მიერრატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი ხელშეკრულება (¹1/20: 02.02.2012) «საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის დაფინანსების ჩარჩო ხელშეკრულების(საქართველო: ქვერეგიონული საგზაო დერეფნის განვითარების პროგრამა) 2011 წლის 30 დეკემბერს წერილების გაცვლის გზით დადებული ცვლილება” 07-1/336: 02.02.2012) კომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი ხელშეკრულების რატიფიცირებას. (კომიტეტის დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის) II მოისმინეს: საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის რამაზ ნიკოლაიშვილის ინფორმაცია საქართველოს მთავრობის განკარგულების პროექტზეთვითმმართველი ქალაქი რუსთავისა და გარდაბნის მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული საზღვრების შეცვლის თაობაზე, რომელიც საქართველოს პარლამენტს წარედგინა"ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანული კანონის მე-12 მუხლის პირველი პუნქტის შესაბამისად. წარმოდგენილი პროექტის თანახმად, რუსთავისა დაგარდაბნის მუნიციპალიტეტებს შორის მოხდა შეთანხმება მათი ადმინისტრაციული საზღვრის ცვლილებების თაობაზე შესაბამისად, ორივე მხარემ გამოსცა სათანადოადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტი. ნიკოლაიშვილმა საზღვრების შეცვლის საჭიროების საარგუმენტაციო მოსაზრებები გააცნო კომიტეტის წევრებს. პროექტის თანახმადაღნიშნა, რომ ქ. რუსთავის საზღვრებში მოექცევა 8708527 კვ.მ ფართობი. აღნიშნული მიწის ფართობი ფაქტიურად წარმოადგენს ქალაქ რუსთავის ტერიტორიული სივრცის უშუალოგაგრძელებას და ის განიხილება, როგორც ქალაქ რუსთავის მეტროპოლოგიური განვითარებისათვის საჭირო აუცილებელი სივრცე. მან ასევე აღნიშნა, რომ ადმინისტრაციულისაზღვრების შეცვლის თაობაზე, ორივე თვითმმართველ ერთეულში ჩატარდა მოსალეობის ინტენსიური გამოკითხვა. სულ გამოიკითხა 9724 მოქალაქე, მათ შორის საკითხისდადებითად გადაწყვეტას მხარი დაუჭირა 9225 მოქალაქემ.
აზრი გამოთქვეს: ვ. ბალავაძემ, ლ. მინდელმა;
გადაწყვიტეს: საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტმა განიხილა «თვითმმართველი ქალაქი რუსთავისა დაგარდაბნის მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული საზღვრების შეცვლის თაობაზე საქართველოს პარლამენტისათვის მიმართვის შესახებ» (¹1087, 03.02.2012.) საქართველოსმთავრობის 2012 წლის 31 იანვრის ¹154 განკარგულება. კომიტეტი მხარს უჭერს პლენარულ სხდომაზე განსახილველად მის გატანას. (კომიტეტის დასკვნა ოქმს თან ერთვის)
III მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრმა ვახტანგ ბალავაძემ დამსწრეთ გააცნო მოქალაქე კ. ფარჯიანის, ი. გურჩიანის და სხვების სახელით შემოსული მესტიის მაცხოვრებელთა პეტიცია(¹13868 26.12.11).
გადაწყვიტეს: (ერთხმად) კომიტეტმა განიხილა მესტიის მაცხოვრებელთა პეტიცია და მიზანშეწონილად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 203-ე მუხლის მე-3 პუნქტის თანახმად, საკითხიგანსახილველად გადაეგზავნოს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასქტრუქტურის სამინისტროს.