სხდომის თავმჯდომარე: ვახტანგ ბალავაძე
კომიტეტის წევრები: ვ. ბალავაძე (კომიტეტის თავმჯდომარე), ე. კვერნაძე (კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე), ა. თავდგირიძე, გ. ტალახაძე, ლ. მინდელი, რ. ფიფია, ი. შერვაშიძე, ჯ. მაღლაკელიძე.
სხდომას საპატიო მიზეზით არ ესწრებოდნენ კომიტეტის წევრები:
ო. ხინიკაძე (თავმჯდომარის მოადგილე), კ. კოპალიანი, ბ. ხურციძე, ზ. გულიკაშვილი, დ. ბეჟუაშვილი, გ. ჭელიძე.
აპარატის უფროსი ვ. ჯიშიაშვილი; წამყვანი სპეციალისტები: ნ. ჭელიძე, რ. გელანტია; თანაშემწე ნ. მეგრელიშვილი, მოწვეული ექსპერტი ს. სვანიშვილი;
1. საქართველოს პარლამენტის წევრის ვ. ბალავაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით მომზადებული კანონპროექტი "საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტშიცვლილების შეტანის შესახებ» (07-3/546, 26.12.2011.). (მესამე მოსმენა)
საქართველოს პარლამენტის წევრმა ვახტანგ ბალავაძემ მესამე მოსმენით წარმოადგინა მის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით მომზადებული კანონპროექტი "საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ».
სხდომაზე რედაქციული ხასიათის შენიშვნები არ გამოთქმულა.
კომიტეტი მომზადებულად მიიჩნევს წარმოდგენილ კანონპროექტს და მიზანშეწონილად თვლის მის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განსახილველად გატანას.