რეგიონული პოლიტიკისთვითმმართველობისა და მაღალმთიანი  რეგიონების კომიტეტის
16 მარტი 2011 .
სხდომის თავმჯდომარე:                 ვახტანგ ბალავაძე
კომიტეტის წევრები: ვ. ბალავაძე (კომიტეტის თავმჯდომარე), ო. ხინიკაძე (კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე), ე. კვერნაძე (კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე), ჯ. მაღლაკელიძე,  რ. ფიფია,  ლ. მინდელი,  გ. ენუქიძე, კ. კოპალიანი;
კომიტეტის წევრები:  გ. ჭელიძე, ა. თავდგირიძე, ი. შერვაშიძე ზ. გულიკაშვილი, დ. ბეჟუაშვილი, ბ. ხურციძე.
ანდრო ალავიძე – საქართველოს პარ;ლამენტის წევრი;
კახა გურგენიძე – ქ. რუსთავის საკრებულოს თავმჯდომარე
ლავრენტი ალანია – საქართველოს საავტომობილო ტრანსპორტისა და გზების მუშაკთა პროფესიული კავშირის თავმჯდომარე;
ვ. ჯიშიაშვილი  - აპარატის უფროსი, ხ. ხვიჩია, რ. ხიზანიშვილი, ნ. ჭელიძე, ნ. ქავთარაძე, რ. გელანტია, ს. ბეჟანიძე, ბ. ქველაძე, ნ. მეგრელიშვილი, ი. ავგაროზაშვილი;
სხდომა გახსნა რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარემ ვახტანგ ბალავაძემ, მან დაადასტურა კვორუმის არსებობა და გააცნო კომიტეტის წევრებს სხდომის დღის წესრიგი:
1. საქართველოს პარლამენტის წევრების  კუბლაშვილისანჯაფარიძისა და ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონის პროექტებს:ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "ინვესტიციების სახელმწიფო მხარდაჭერის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”."სახელმწიფო ქონების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "სივრცითი მოწყობისა დაქალაქმშენებლობის საფუძვლების შესახებ”, საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”. (¹07-3/416; 09.03.11) (I მოსმენა)
მომხსენებელიანდრო ალავიძე (საქართველოს პარლამენტის წევრი)
2. საქართველოს პარლამენტის წევრის ვახტანგ ბალავაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი: "საავტომობილოტრანსპორტის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» (¹07-3/411; 09.03.11) (I მოსმენა)
(საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკისთვითმმართველობისა და მარალლმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარე)
3 საქართველოს პარლამენტის წევრის ვახტანგ ბალავაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი: "საქართველოს დედაქალაქის -თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» (¹07-3/413; 09.03.11) (I მოსმენა)
4. საქართველოს პარლამენტის წევრის ვახტანგ ბალავაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი: "ადგილობრივითვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» (¹07-3/412; 09.03.11) (I მოსმენა)
საქართველოს პარლამენტის წევრმა ანდრო ალავიძემ პირველი მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის წევრების  კუბლაშვილისანჯაფარიძისა და მის მიერსაკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონის პროექტები: "ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისშეტანის თაობაზე”, "ინვესტიციების სახელმწიფო მხარდაჭერის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”."სახელმწიფო ქონების შესახებ საქართველოსკანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "სივრცითი მოწყობისა და ქალაქმშენებლობის საფუძვლების შესახებ”, საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”. მან აღნიშნა, რომ "ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში წარმოდგენილი ცვლილებებით განისაზღვრება, რომ საქართველოს პრეზიდენტი  მიერ განსაზღვრულ  სარეკრეაციო ტერიტორიებზე ან/და განსაკუთრებული სამშენებლო რეგულირების ზონებში არსებული უძრავი ქონების პრივატიზებას თვითმმართველი ერთეულის აღმასრულებელი ორგანო ახორციელებს "სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონით დადგენილი წესით.
რაც შეეხება "ინვესტიციების სახელმწიფო მხარდაჭერის შესახებ” საქართველოს კანონში წარმოდგენილი ცვლილებით, განისაზღვრება, რომ ბაკურიანისა და გუდაურის სარეკრეაციო ტერიტორიებზე, აგრეთვე ქალაქ ბორჯომის ტერიტორიაზე მიწის (გარდა კერძო საკუთრებაში არსებული მიწებისა) განკარგვას, მშენებლობის ნებართვის გაცემას და მიმდინარე მშენებლობებზე ზედამხედველობის განხორციელებას, დასუფთავებას, პარკირებას და სხვა საზოგადოებრივი მომსახურების ორგანიზებას, წყალმომარაგების, კანალიზაციისა და სანიაღვრე ქსელების მოვლა-პატრონობას, პირველადი სამედიცინო დახმარებისა და სამაშველო სამსახურების მუშაობის უზრუნველყოფას, ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარებას საქართველოს მთავრობის მიერ დადგენილი წესით ახორციელებს საქართველოს მთავრობის მიერ განსაზღვრული ადმინისტრაციული ორგანოები ან საჯარო სამართლის იურიდიული პირი. საქართველოს მთავრობას უფლება აქვს მოახდინოს ამ უფლებამოსილების განსაზღვული ვადით დელეგირება ნებისმიერი ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებზე, რაც უფრო მეტად ხელს შეუწყობს  და ეფექტურს გახდის ადგილებზე მომსახურეობას.
"სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის  თაობაზე პროექტში წარმოდგენილი ცვლილებით განისაზღვრება, რომ საქართველოს პრეზიდენტის მიერ განსაზღვრულ სარეკრეაციო ტერიტორიაზე ან/და განსაკუთრებული სამშენებლო რეგულირების ზონებში არსებული ქონების პრივატიზება დაიშვება მხოლოდ საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით. ამასთან, საქართველოს მთავრობა უფლებამოსილია პრივატიზების განხორციელების უფლება, განსაზღვრული ვადით, დელეგირებით გადასცეს სახელმწიფო ან ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებს.
"სივრცითი მოწყობისა და ქალაქთმშენებლობის საფუძვლების შესახებ” საქართველოს კანონში შედის ცვლილება, რომლის, თანახმადაც საქართველოს პრეზიდენტი იძენს სარეკრეაციო ტარიტორიებისა და განსაკუთრებული სამშენებლო რეგულირების ზონების გამოყენებისა და განაშენიანების რეგულირების, სარეკრეაციო ტერიტორიებზე და განსაკუთრებული  სამშენებლო რეგულირების ზონებში მიწათსარგებლობის გენერალური გეგმისა და სარეკრეაციო ტერიტორიებზე და განსაკუთრებული სამშენებლო რეგულირების ზონებში  განაშენიანების რეგულირების გეგმის დამტკიცების განსხვავებული წესების განსაზღვრის უფლებამოსილებას. ასევე საქართველოს პრეზიდენტს უფლება ექნება აღნიშნული უფლებამოსილების განსაზღვრული ვადით, მოახდინოს დელეგირება სხვა სახელმწიფო ან თვითმმართველობის ორგანოებზე.
ბალავაძემ აღნიშნა, რომ კომიტეტი წარმოდგენილ კანონპროექტთან დაკავშირებით გააგრძელებს მსჯელობას  და შესაბამისად  მეორე მოსმენის განხილვის დროს წარმოადგენს წინადადებებს. რაც შეეხება, სარეკრეაციო ტერიტორიებზე განსაკუთრებული წესების განსაზღვრის აუცილებლობას ვეთანხმებით, მაგრამ უბრალოდ გვაქვს იმის შიში, რომ გარკვეულ წილად ამ კომპედენციების დამატებამ აღნიშნულ ტერიტორიებზე, არ გამოიწვიოს ამ ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების უფლებამოსილების შეზღუდვა. შესაბამისად, შესაძლებელია სერვისები განახორციელოს განსხვავებულმა სუბიექტებმა, არამარტო საჯარო სამართლის იურიდიული პირმა, არამედ არასამეწარმეო იურიდიულმა პირმაც. ეს ტექნიკური საკითხია, რომელზედაც  ჩვენ წინადადებებს მეორე მოსმენის დროს წარმოგიდგენთ.
ალავიძემ დაზუსტებისათვის აღნიშნა, რომ კანონპროექტში საუბარია    განსაზღვრული ვადით და არა მუდმივ დელეგირებაზე.
გურგენიძემ (რუსთავის საკრებულოს თავმჯდომარეთვითთმართველობის ასოციაციის წევრი)  შეკითხვით მიმართა მომხსენებელს, თუ ვინ აძლევს ადგილობრივ თვითმმართველობის ორგანოებს ამ დელეგირებას?
ალავიძე – დელეგირება ხდება საქართველოს მთავრობის მიერ.
გურგენიძემ აღნიშნა, რომ ორგანული კანონით საქართველოს მთავრობას არა აქვს უფლება მაგალითად ბაკურიანის სანიაღვრე მეურნეობაზე უფლებამოსილების განხორციელებისა. ეს უფლებამოსილება გააჩნია მხოლოდ ადგილობრივ თვითმმართველობას.
ალავიძემ განმარტა, რომ  წარმოდგენილი ცვლილებით, საქართველოს მთავრობას უფლება ეძლევა მოახდინოს ამ უფლებამოსილების განსაზღვრული ვადით და არა მუდმივად დელეგირება ნებისმიერი ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებისათვის.
გურგენიძემ შეკითხვით მიმართა მომხსენებელს, რომ დეტალურად განემატა რა უფლებამოსილებების პაკეტია საქართველოს პრეზიდენტის სარეკრეაციო ტერიტორიებზე.
ალავიძემ აღნიშნა, რომ საქართველოს პრეზიდენტს უფლება ეძლევა, რომ დამატებით ეს უფლებამოსილება გადაანაწილოს ამა თუ იმ ადგილობრივ თვითმმართველობის ორგანოებზე, ანუ პრეზიდენტს ეძლევა შესაძლებლობა არსებული უფლებამოსილებებიდან (ამა თუ იმ უფლებამოსილების კი არა), მხოლოდ კანონით დადგენილი  უფლებამოსილების გადანაწილება.
გურგენიძეუბრალოდ შეგახსენებთ, ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ, ევროპული ქარტიის მოთხოვნით, ჩვენ ქვეყანას აქვს ვალდებულება განავითაროს ყველა თვითმმართველი ერთეული თანაბრად. მისასალმებელი და სამაგალითოა ყველა ის რეფორმა, რომელიც თბილისში ხორციელდება, თუმცა კარგი იქნება, ყველა თვითმმართველ ერთეულში რეფორმის გატარება.
კვერნაძემ აღნიშნა, რომ წარმოდგენილი კანონპროექტის მნიშნველობა ძალზედ აქტუალურია, როგორც ეკონომიკის, ისე რეგიონების განვითარებისათვის, აქედან გამომდინარე კითხვები, რაც ჩნდება ბუნებრივია, ამიტომ სასურველია კანონპროექტის მეორე მოსმენისას საქართველოს მთავრობასთან ერთად შეჯერებული ვარიანი განვიხილოთ.
ბალავაძემ დაზუსტებისათვის აღნიშნა, რომ ზოგადად წარმოდგენილი კანონპროექტის არსი გასაგებია და მივესალმებითმაგრამ «ინვესტიციების სახელმწიფო მხარდაჭერის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» კანონპროექტის მე-131 მუხლის მე-3 პუნქტთან დაკავშირებით დაკავშირებით მაქვს შენიშვნა: კერძოდ მე-3 პუნქტში ჩამოთვლილი საზოგადოებრივი მომსახურების სახეები «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» ორგანული კანონით განეკუთვნება თვითმმართველობის საკუთარ უფლებამოსილებებს, მხოლოდ თვითმმართველი ერთეულია უფლებამოსილი, მიიღოს გადაწყვეტილება აღნიშნული მომსახურების განხორციელებაზე. აქედან გამომდინარე, კანონპროექტის მეორე საკომიტეტო მოსმენისთვის სასურველია დაზუსტდეს განმხორციელებელი სუბიექტები-საქართველოს მთავრობისა და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულების შეთანხმებით განისაზღვროს აღნიშნული უფლებამოსილებების შემსრულებელი ნებისმიერი ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანო, საჯარო სამართლის იურიდიული პირი ან არასამეწარმეო იურიდიული პირი.
გადაწყვიტეს: (მომხრე – 7 , წინააღმგეგი – 1)
აღნიშნული შენიშვნის გათვალისწინებით კომიტეტი მომზადებულლად მიიჩნევს კანონპროექტებს და მიზანშეწონილად თვლის პირეველი მოსმენით მათ განხილვას პარლამენტისპლენარულ სხდომაზე.
საქართველოს პარლამენტის წევრმა ვახტანგ ბალავაძემ პირველი მოსმენით წარმოადგინა მის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონისპროექტი: "საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე». მან აღნიშნა, რომ  წარმოდგენილი ცვლილება განაპირობებულია იმით, რომ ადმინისტრაციულ ერთეულებს შორის (50კმ-ზე ნაკლები) ახლომიმოსვლის მგზავრთა გადაყვანის პროცესის უფლებამოსილების მოპოვების, მართვის და რეგულირების პროცედურები არაა მოქცეული, არც საქალაქთაშორისო და არც ადგილობრივი საქალაქო სამგზავრო გადაყვანების მარეგულირებელი საკანონმდებლო ბაზის ქვეშ, ამიტომ მგზავრთა გადაყვანის პროცესი და ასევე საფინანსო საქმიანობა თვითნებურად ე.წ. "ხაზის მეპატრონესა და მძღოლების მიერ "დადგენილი” წესებით  მიმდინარეობს, რაც დაუშვებელია, როგორც საკანონმდებლო, ასევე მგზავრთა მომსახურების უსაფრთხოების და საბიუჯეტო ანგარიშსწორების მიზნით. აქედან გამომდინარე, "საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ” საქართველოს კანონის მე-4 მუხლს დაემატება მე-4 პუნქტი, რომლის მიხედვითაც, "სოციალურად ურთიერთდაკავშირებულ მიმდებარე თვითმმართველ ქალაქებში, რომელთა შორის მანძილი 50 კმ-ზე  ნაკლებია და მგზავრთა ნაკადიც დიდია, მათი მომსახურეობის მიზნით, რეგულარული საავტომობილო–სამგზავრო გადაყვანის ორგანიზება და მართვა განხორციელდეს ქალაქების ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მიერ დადებული ურთიერთშეთანხმებების საფუძველზე.”
ალანიამ (საქართველოს საავტომობილო ტრანსპორტისა და გზების მუშაკთა პროფესიული კავშირის თავმჯდომარე) აღნიშნა, რომ მიესალმება ყველა სახის რეფორმას, მაგრამ არა მხოლოდ ცალკეულად ორ თვითმმართველ ქალაქში, არამედ საქალაქთაშორისო გადაზიდვებს მთელი ქვეყნის მაშტაბით, რაც ერთხელ და სამუდამოდ უნდა განხორციელდეს. მან ასევე შეკითხვით მიმართა მომხსენებელს,  გამჭირვალეობის მიზნით, იქნება თუ არა ჩართული საზოგადოებრივი ორგანიზაციები ამ პროცესში.
ბალავაძემ აღნიშნა, რომ ეს ის სფეროა, რომელიც სახელმწიფოს მხრიდან უნდა რეგულირდებოდეს, ვინაიდან ეს სფერო განეკუთვნება ეკონომიკური განვითარების სამინისტროში შემავალი სტრუქტურული ერთეულის ტრანსპოტრის სამსახურს, აქედან გამომდინარე მართალია ჩვენი კომიტეტის კომპეტენციას არ განეკუთვნება, მაგრამ აღნიშნულ საკითხში ჩვენი მონაწილეობა გამოწვეულია იმით, რომ ეს ეხებოდა ორ სოციალურად ურთიერთდაკავშირებულ მოსაზღვრე თვითმმართველ ქალაქებს. პრობლემა წარმოიშვა იქედან, რომ ეს ორი თვითმმართველი ქალაქი (თბილისი და რუსთავი) გახდა მომიჯნავე ერთმანეთის, შესაბამისად ზღვარი არ არსებობს ამ გადაწყვეტილებაში, მაგრამ დამატებით შემიძლია გითხრათ, რომ საქალაქთაშორისო გადაზიდვების საკითხი თუ დადგება, ჩვენი კომიტეტი აქტიურ მონაწილეობას მიიღებს, რაც შეეხება მძოლების საკითხს ვთვლი, რომ ამ კანონპროექტით მათი უფლებები გამყარდება მას შემდეგ, რაც გაირკვევა და დარეგულირდება, თუ რა ფორმით ჩატარდება ტენდერი. რაც შეეხება პროცესის გამჭირვალობას ეს საკითხი საკრებულოს კომპეტენციაა, რაც ნიშნავს იმას, რომ უფრო მეტი ადამიანი იქნება ჩართული, მათ შორის ოპოზიციური სპექტრიც.
კომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი კანონპროექტის პარლამენტის  პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განსახილველად გატანას.
საქართველოს პარლამენტის წევრმა ვახტანგ ბალავაძემ პირველი მოსმენით  წარმოადგინა მის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოსკანონის პროექტი: "საქართველოს დედაქალაქის - თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» მან აღნიშნარომ წარმოდგენილ კანონპროექტში შედის რამდენიმე ცვლილება, ძირითადი ცვლილებები ტექნიკური ხასიათისაა, როგორც  იცით თვითმმართველ ქალაქების საკრებულოებს დაემატა პირველი მოადგილეები და შესაბამისად მათი ფუნქციები არ იყო გათვალისწინებული წარმოდგენილი პროექტით  დამატებით ხდება ამ ფუნქციების გაწერა, ასევე საუბარია იმაზე, რომ სახანძრო, სამაშველო და გადაუდებელი სასწრაფო დახმარება თბილისში გაერთიანდა ერთ სამსახურად. წარმოდგენილი კანონპროექტით ქ. თბილისის მერიის სტრუქტურულ ერთეულებს  ენიჭება დამატებითი უფლებები. კერძოდ, ქ. თბილისის  მთავრობას ეძლევა დედაქალაქის განვითარების სტატეგიის გეგმის შემუშავებისა და სამუშაო პროგრამების შედგენის უფლება. აგრეთვე ქ. თბილისის თვითმმართველი ერთეულის მიერ იურიდიული პირების დაფუძნებისა და მათი მართვის წესების დახვეწა, ქ. თბილისის ადმინისტრაციულ საზღვრებში არსებული ტერიტორიების განვითარებისა და რეაბილიტაციის განხორციელება.
წარმოდგენილი ცვლილებით ხდება  "საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში არსებული ხარვეზების აღმოფხვრა და ორგანულ კანონთან მისი შესაბამისობაში მოყვანა და ახალი კომპეტენციების ფუნქციების გაწერა.
ხინიკაძემ გამოთქვა შენიშვნა წარმოდგენილი კანონპროექტის 321 მუხლის მე-6 პუნქტთან დაკავშირებით, რომელიც უნდა ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
"6. მთავრობა საჯარო სამართლის იურიდიულ პირს აფუძნებს ქალაქ თბილისის თვითმმართველი ერთეულის შესაბამისი ქონების გადაცემით. საჯარო სამართლის იურიდიული პირისთვის ქონების გადაცემა შესაძლებელია სარგებლობის ან საკუთრების უფლებით, პირდაპირი განკარგვის გზით. უსასყიდლოდ შესაძლებელია გადაცემული ქონების მთავრობის გადაწყვეტილებით თვითმმართველი ერთეულის საკუთრებაში დაბრუნება. მთავრობის თანხმობის საფუძველზე, საჯარო სამართლის იურიდიული პირი უფლებამოსილია მის საკუთრებაში არსებული ქონება განკარგოს "ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ” საქართველოს კანონით დადგენილი წესით. საჯარო სამართლის იურიდიული პირი უფლებამოსილია უსასყიდლოდ გადასცეს ქონება ქ. თბილისის თვითმმართველ ერთეულს”.
აღნიშნული შენიშვნის გათვალისწინებით კომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი კანონპროექტის პარლამენტის  პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განსახილველადგატანას.
საქართველოს პარლამენტის წევრმა ვახტანგ ბალავაძემ პირველი მოსმენით  წარმოადგინა მის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოსორგანული კანონის პროექტი: "ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
როგორც იცით აღნიშნა მან, კომიტეტის ინიციატივით მოხდა "ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილება, რომელიც ითვალისწინებდა 4 მუნიციპალიტეტისათვის (ერედვი, ქურთა, თიღვა, ახალგორი) იმ უფლებამოსილების მინიჭებას, რომ მათ საკუთარი ბიუჯეტიდან სახსრები დახარჯონ სხვა მუნიციპალიტეტების ტერიტორიაზე. ცვლილება გამოწვეული იყო იმით, რომ ზემოაღნიშნული მუნიციპალიტეტებიდან დევნილი მოსახლეობა კომპაქტურადაა ჩასახლებული სხვადასხვა მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე; ანუ ზემოაღნიშნული მუნიციპალიტეტები მოღვაწეობენ სხვა მუნიციპალიტეტების ტერიტორიაზე. «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ ორგანული კანონის მიხედვით» კი მათ არ ქონდათ უფლებამოსილება, რომ სხვა მუნიციპალიტეტების ტერიტორიაზე გაწიონ ხარჯები თავიანთი ბიუჯეტიდან. აქედან გამომდინარე, გარდამავალ დებულებაში შევიდა  ცვლილება, რომელიც ითვალისწინებს ამ 4 მუნიციპალიტეტისათვის უფლების მიცემას, რომ მათ თავიანთი ბიუჯეტიდან ფული დახარჯონ საკუთარი ტერიტორიებიდან დევნილი მოსახლეობისათვის მათი კომპაქტურად ჩასახლების ადგილებზე სხვადასხვა მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე. ამავდროულად ამაში არ შედიოდა აჟარის მუნიციპალიტეტი, რომელიც ანალოგიურ მდგომარეობაში იმყოფება, წარმოდგენილი ცვლილებით, აჟარის თვითმმართველ ერთეულს ენიჭება იგივე  უფლებამოსილება.
კანონპროექტის პირველი მოსმენით განხილვის დროს კომიტეტის წევრების    მიერ შენიშვნები და წინადადებები არ გამოთქმულა.
კომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი კანონპროექტის პარლამენტის   პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განსახილველად გატანას.