ზვიად კუკავა – საქართველოს პარლამენტის წევრი
ნათია მიქელაძე – საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე
სერგო ბირკაძე – საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე;
ვლადიმერ ჯიშიაშვილი - აპარატის უფროსიაპარატის თანამშრომლები:, ხიზანიშვილიგელანტიაბეჟანიძექავთარაძე .კალანდარიშვილიქველაძემეგრელიშვილი (წამყვანი სპეციალისტის /),
1. საქართველოს პარლამენტის წევრების თორდიასანჯაფარიძის,  თაქთაქიშვილის და კუკავას საკანონმდებლო ინიციატივისწესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტები: ,,საქართველოს დედაქალაქის –თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონშიცვ;ლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე, ,,ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ” საქართთველოსკანონში დამატების შეტანის თაობაზე” (II მოსმენა)
მომხსენებელი:  კუკავა (საქართველოს პარლამენტის წევრი)
2. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი
,,საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის 2008 წლის 27 ივნისის სასესხო ხელშეკრულების ცვლილებისხელშეკრულება (ქობულეთის წყალარინების პროექტი)” (07-1/230; 15.10.10)
სხდომა გახსნა რეგიონული პოლიტიკისთვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარემ ვახტანგ ბალავაძემმანდაადასტურა კვორუმის არსებობა და გააცნო კომიტეტის წევრებს დღის წესრიგი.
საქართველოს პარლამენტის წევრმა ზვიად კუკავამ მეორე მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის წევრების .ანჯაფარიძის,  თაქთაქიშვილისთორდიას და მის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონისპროექტები: ,,საქართველოს დედაქალაქის – თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე, ,,ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე” მან აღნიშნარომწარმოდგენილ პროექტში გათვალისწინებული და შესაბამისად ასახულია ყველა ის შენიშვნარომელიც გამოითქვა კომიტეტის მიერკანონპროექტის პირველი მოსმენით განხილვისასკერძოდწარმოდგენილი პროექტითთბილისის მთავრობა უფლებამოსილი ხდებაგანსაზღვროს მის მიერ დაფუძნებული ან/და 100%-ზე მეტი წილობრივი მონაწილეობით არსებული იურიდიული პირებისათვის სამოქმედოწესებითბილისის საკრებულომერის წარდგინებითგანსაზღვრავს თბილისის ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავების სოციალური(სათბობი შეშითსარგებლობისმოვლისა და აღდგენის წესს. Aასევეთბილისის საკრებულო მერის წარდგინებით ადგენს ადგილობრივითვითმმართველი ერთეულის ქონების ფლობისგანკარგვისა და სარგებლობის წესებს.
მუხლობრივი განხილვის დროს შენიშვნები და წინადადებები არ გამოთქმულა.
გადაწყვიტა(ერთხმად)
კომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი კანონპროექტების პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განსახილველადგატანას.
II. მოისმინესსაქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ ნათია მიქელაძემ წარმოადგინა საქართველოს პრეზიდენტის მიერრატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი ,,საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის 2008 წლის 27 ივნისისსასესხო ხელშეკრულების ცვლილების ხელშეკრულება (ქობულეთის წყალარინების პროექტი)”
აზრი გამოთქვესბალავაძემხინიკაძემ.