ვლადიმერ ჩიტაიშვილი – საქართველოს პრეზიდენტის რწმუნებული გურიის რეგიონში
რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი კომიტეტის აპარატის აპარატის უფროსი – ვლადიმერ ჯიშიაშვილი
1. პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულის გურიის მხარეში ვლადიმერ ჩიტაიშვილის ინფორმაცია _ მიმდინარე ინფრასტრუქტურული პროექტების შესახებ
სხდომას უძღვებოდა რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარე ვახტანგ ბალავაძე მან მადლობა გადაუხადა მოწვეულ სტუმრებს და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებს გულთბილი დახვედრისათვის, დაადასტურა კვორუმის არსებობა და გააცნო კომიტეტის წევრებს დღის წესრიგი, რომელიც ერთხმად იქნა დამტკიცებული.
I.   მოისმინეს:
პრეზიდენტის რწმუნებულის ვლადიმერ ჩიტაიშვილის ინფორმაცია რეგიონში მიმდინარე ინფრასტუქტურული და სოციალური პროგრამების მიმდინარეობის შესახებ. მან აღნიშნა, რომ ხელისუფლების მთავარ პრიორიტეტი დასაქმებაა და სოფლის მცხოვრებთა სოციალური  პირობების გაუმჯობესებაა. "მოკლე დროში უნდა მოხდეს გაზიფიკაცია. ამის ვალდებულება აღებული აქვს კომპანია "სოკარს”. კომპანიისთვის მთავარია, ბუნებრივ აირს ბევრი მომხმარებელი ჰყავდეს, ასე რომ ჩვენი ინტერესები ემთხვევა. საცხოვრებელ სახლებში გაზის შეყვანა ძალიან ძვირი ჯდებოდა, ამიტომაც მათთან შეთანხმებით მოსახლეობას საშუალება ექნება, განვადებით გადაიხადოს შესრულებული სამუშაოების ღირებულება” აღნიშნა გუბერნატორმა.
კომიტეტების თავმჯდომარემ ვახტანგ ბალავაძემ აღნიშნა, რომ გასვლითი სხდომების ჩატარება რეგიონებში კარგი საშუალებაა, იმისათვის რომ ადგილზე გავეცნოთ  ყველა იმ პრობლემებს, რაც ადგილობრივი მოსახლეობის წინაშე დგას ასევე, საინტერესოა მიმდინარე პროექტებთან დაკავშირებით მოქალაქეების აზრი, მიუხედავად იმისა, რომ ბევრი რამ გაკეთდა, გასაკეთებელი კიდევ ბევრია. თითქმის ყველა რაიონში დგას ინდივიდუალური გამრიცხველიანების, გაზიფიცირების და სხვა პრობლემები, რომელთა მოგვარებისათვის დაწყებულია სამუშაოები, მთავარია მოსახლეობა ჩართული იყოს ამ პროცესში ჩვენგან კი მხარდაჭერა ექნებათ.
სხდომის დასრულების შემდეგ კომიტეტის წევრები რეგიონის სამხარეო ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჭიკაანის დალანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფელ აკეთის ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდნენსაუბრისას გამოიკვეთა მოსახლეობის პრიორიტეტული მოთხოვნებიკერძოდ როგორიცაა:ინდივიდუალური გამრიცხველიანებაგაზიფიკაციახვნა-თესვის კამპანიაში შეღავათიანი პირობების შექმნასოციალური დახმარების მისაღებად შუამდგომლობაასევე
პარლამენტის წევრებმა ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზემო ფარცხმის სკოლის სარემონტო შენობა მოინახულეს დაპრობლემის მოგვარებისათვის დაჩქარებული რეჟიმისშექმნაში დახმარებას დაპირდნენ.