ირაკლი ბარამიძე – ქედის მუნიციპალიტეტის გამგებელი
ზურაბ ხოზრევანიძე _ აჭარის უმაღლესი საბჭოს წევრი
თემურ ბოლქვაძე _ აჭარის უმაღლესი საბჭოს წევრი
მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ხელმძღვანელები და დეპუტატები;
გამგეობის სამსახურის უფროსები და წარმოება დაწესებულებების ხელმძღვანელები.
კომიტეტის აპარატის უფროსი –ვლადიმერ ჯიშიაშვილი
1. საქართველოს პარლამენტის წევრის მ. მაჭავარიანის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტები: «ადგილობრივითვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» და კანონპროექტები: «საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულკოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» და «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»(მესამე მოსმენა)
(რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარე)
2. საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილის, ლ. თორდიას და კ. ანჯაფარიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»(მესამე მოსმენა)
(რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარე
3. საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის 2009 წლის ანგარიში.
(რეგიონული პოლიტიკის, თვითმ,მართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარე)
4. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი "ადმინისტრაციულ სახდელისაგან განთავისუფლების შესახებ”
საქართველოს კანონის პროექტი (I მოსმენა)
კომიტეტის სხდომა გახსნა რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარემ ვახტანგ ბალავაძემ. მან მადლობა გადაუხადა და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებს გულთბილი დახვედრისათვის. სხდომის თავმჯდომარემ დაადასტურა კვორუმის არსებობა და გააცნო კომიტეტის წევრებს დღის წესრიგი.
კომიტეტის თავმჯდომარემ ვახტანგ ბალავაძემ მესამე მოსმენით წარმოადგინა მ. მაჭავარიანის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონისპროექტები: «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» და კანონპროექტები: «საქართველოსზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» და «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე».
კომიტეტის სხდომაზე განიხილეს მთავრობის საპარლამენტო მდივნის გია ხუროშვილის მიერ წარმოდგენილი შემდეგი სახის შენიშვნები, კერძოდ:
1) "საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ” კანონპროექტით წარმოდგენილი კოდექსის 52-ე მუხლის მე-3 ნაწილით განსაზღვრული დათქმა, რომელიც ითვალისწინებს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოს მიერ გამოცემულ ინდივიდუალურ ადმინისტრაციულ-სამართებლივ აქტზე, თვითმმართველი ერთეულის საკუთარი გერბის დამტკიცებამდე, მხოლოდ მცირე სახელმწიფო გერბის გამოსახვას, ნორმატიული აქტის ძირითადი ნაწილის (კოდექსის 52-ე მუხლის) ნაცვლად, უნდა ჩამოყალიბდეს კოდექსის გარდამავალი დებულების სახით.
აღნიშნული შენიშვნა კომიტეტის წევრების მიერ ნაწილობრივ იქნა გათვალისწინებული და "საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ” კანონპროექტით წარმოდგენილი კოდექსის 52-ე მუხლის მე-3 ნაწილი შემდეგი რედაქციით იქნა ჩამოყალიბებული:
."საქართველოს სახელმწიფო ორგანოს მიერ გამოცემულ ინდივიდუალურ ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ აქტზე გამოსახული უნდა იყოს საქართველოს სახელმწიფო გერბი. ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოს მიერ გამოცემულ ინდივიდუალურ ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ აქტზე საკუთარი გერბის არსებობის შემთხვევაში გამოისახება საქართველოს მცირე სახელმწიფო გერბი (მაყურებლის მხრიდან მარცხენა ზედა კუთხეში) და შესაბამისი თვითმმართველი ერთეულის გერბი (მაყურებლის მხრიდან მარჯვენა ზედა კუთხეში), ხოლო საკუთარი გერბის არარსებობის შემთხვევაში - მხოლოდ საქართველოს მცირე სახელმწიფო გერბი (ცენტრში)".
2) "საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ” კანონპროექტით წარმოდგენილი კოდექსის 521 მუხლის მე-2 ნაწილის შესაბამისად, საქართველოს უმაღლეს სახელმწიფო ორგანოთა (თანამდებობის პირთა) ნორმატიულ აქტებზე გამოსახული უნდა იყოს "საქართველოს დიდი სახელმწიფო გერბი”. მოცემული ნორმა შესაბამისობაშია მოსაყვანი "საქართველოს სახელმწიფო გერბის შესახებ” საქართველოს ორგანული კანონის მე-2 მუხლის პირველ პუნქტთან, რომლის თანახმად, საქართველოს სახელმწიფო გერბი გამოისახება სახელმწიფო და მცირე სახელმწიფო გერბების ფორმით. აღნიშნული შენიშვნა მთლიანად იქნა გათვალისწინებული და 521 მუხლის მე–2 ნაწილი ჩამოყალიბდა შემდეგი რედაქციით:
" საქართველოს უმაღლეს სახელმწიფო ორგანოთა (თანამდებობის პირთა) ნორმატიულ აქტებზე გამოსახული უნდა იყოს საქართველოს სახელმწიფო გერბი, ხოლო ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა (თანამდებობის პირთა) ნორმატიულ აქტებზე –– საქართველოს მცირე სახელმწიფო გერბი და შესაბამისი თვითმმართველი ერთეულის გერბი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში)".
გადაწყვიტეს: კენჭისყრის შედეგად (ერთხმად)
აღნიშნული შენიშვნების გათვალისწინებით კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტთა პაკეტის მესამე მოსმენით პლენარულ სხდომაზე განსახილველადგატანა.
K/კომიტეტის დასკვნა და შენიშვნის ფურცელი ოქმს თან ერთვის/
კომიტეტის თავმჯდომარემ ვახტანგ ბალავაძემ მესამე მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილის, კ. ანჯაფარიძის და მის მიერ საკანონმდებლოინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» მან აღნიშნა, რომკანონპროექტის მიღების მიზანია მოხდეს ადგილობრივი საქალაქო რეგულარული სამგზავრო გადაყვანის სრულყოფა და საქართველოს ტერიტორიის ფარგლებში შიდა სამგზავრორეგულარული გადაყვანისას დედაქალაქის ტერიტორიაზე შემომავალი ავტობუსების (M2 და M3 კატეგორიის)MMმოძრაობის მარშუტის დარეგულირება.
კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტის მესამე მოსმენით პლენარულ სხდომაზე განსახილველად გატანა.
/კომიტეტის დასკვნა ოქმს თან ერთვის/
III. მოისმინეს:
კომიტეტის თავმჯდომარემ ვახტანგ ბალავაძემ წარმოადგინა საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის 2009 წლის ანგარიში, რომელშიც წარმოდგენილია კომისიის წევრების შემადგენლობა, აპარატის სტრუქტურული ერთეულები, ბიუჯეტის ფაქტობრივი შესრულების სტრუქტურა და კომისიის მიერ განხორციელებული ძირითადი ფუნქციები: ტარიფების დადგენა და რეგულირება, გამანაწილებელი კომპანიების ლიცენზირება, სამართლებრივი საქმიანობა, კომპანიებისა და მომხმარებელთა მეთოდოლოგიური და ინფორმაციული უზრუნველყოფა, ანგარიშში, ასევე ვრცლადაა წარმოდგენილი რეგულირების დარგების (ელექტროენერგეტიკის, ბუნებრივი გაზის სექტორის, წყალმომარაგების სისტემის) მდგომარეობა. 2009 წელი კომისიის საქმიანობისთვის წარმატებული იყო, რაც ქვეყნის ელექტრო და გაზმომარაგების ძირეულ, აგრეთვე გარკვეულწილად წყალმომარაგების გაუმჯობესებაში გამოვლინდა. გაუმჯობესებას მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი დარგის სახელმწიფოებრივი რეგულირების როლმა.
უნდა ითქვას, რომ ელექტროენერგეტიკა უდეფიციტოდ მუშაობს კვლავ. რაც შეეხება, წყალმომარაგების სისტემას, იგი ამორტიზირებულია, წყალსადენების ტექნიკური მდგომარეობა არასახარბიელოა.
წყალმომარაგების სისტემაში მძიმე მდგომარეობის გამოსწორების მიზნით კომისია ხაზს უსვამს შემდეგი სამუშაოების ჩატარების აუცილებლობას: ინვესტიციების მოზიდვის მიზნით შეძლებისდაგვარად მოხდეს მათი სრული რეაბილიტაცია, რომლის დროსაც მაქსიმალურად უნდა იყოს გათვალისწინებული წყალმომარაგებისათვის გრუნტის წყლიდან თვითდენით სისტემებზე გადასვლა, თუნდაც ამისათვის წყლის შედარებით შორიდან წამოყვანა გახდეს საჭირო; ამორტიზებული მილსადენების გამოცვლა გარე ქსელებში წყლის ჟონვებისა და დანაკარგების შესამცირებლად; წყლის ხარჯის ნორმების ფაქტორივი და ნორმატიული სიდიდის დადგენა; მომხმარებელთა გამრიცხველიანების პრობლემის გადაჭრა.
«საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის 2009 წლის ანგარიშში» აღნიშნულია, რომ მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის მიერ სათანადო ნორმატიული აქტების მიღებითა და ახალი წესების ამოქმედებით ხელი შეეწყო ისეთი პრობლემების თანდათანობით მოგვარებას, როგორიცაა: მომხმარებლის მიერ ხანდაზმული დავალიანების აღიარების იძულება, ახალ აბონენტად რეგისტრაციისას ძველ მესაკუთრეზე არსებული ელექტროენერგიის, წყლისა და ბუნებრივი გაზის გასული წლების დავალიანების აღიარების იძულება ახალი მესაკუთრის მიერ, საერთო მრიცხველზე მიერთებულ მომხმარებელთა ჯგუფისთვის დანაკარგის ანაზღაურების მოთხოვნა სამომხმარებლო ტარიფში ამ დანაკარგის გათვალისწინებით, ბუნებრივი გაზის განაწილების ქსელებში ზენორმატიული დანაკარგების მომხმარებლებზე დარიცხვა, მომხმარებლისაგან დამატებითი ხარჯების გაწევის მოთხოვნა მრიცხველის ლაბორატორიულ შემოწმებაზე და სხვა.
მიუხედავად კომისიის არაერთი დროებითი ნორმატიული აქტის შემუშავებისა და ღონისძიების განხორციელებისა, საქართველოს ზოგიერთ დასახლებულ პუნქტში მომხმარებლის ელექტროენერგიით მომარაგებისას უმთავრეს პრობლემად რჩება გამრიცხველიანობის _ გამართული ინდივიდუალური აღრიცხვის კვანძის მოწყობის პრობლემა. პრობლემად რჩება აგრეთვე წყამომარაგების სისტემის რეკონსტრუქცია რეაბილიტაცია და გამოცვლა.
კომიტეტმა კომისიის საქმიანობის გაუმჯობესება და რეკომენდაციის სახით გამოთქვა შემდეგი სახის მოსაზრება:
«საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის 2009 წლის ანგარიშში» აღნიშნულია, რომ მარეგულირებელი ეროვნულიკომისიის მიერ სათანადო ნორმატიული აქტების მიღებითა და ახალი წესების ამოქმედებით ხელი შეეწყო ისეთი პრობლემების თანდათანობით მოგვარებას, როგორიცაა:მომხმარებლის მიერ ხანდაზმული დავალიანების აღიარების იძულება, ახალ აბონენტად რეგისტრაციისას ძველ მესაკუთრეზე არსებული ელექტროენერგიის, წყლისა და ბუნებრივიგაზის გასული წლების დავალიანების აღიარების იძულება ახალი მესაკუთრის მიერ, საერთო მრიცხველზე მიერთებულ მომხმარებელთა ჯგუფისთვის დანაკარგის ანაზღაურებისმოთხოვნა სამომხმარებლო ტარიფში ამ დანაკარგის გათვალისწინებით, ბუნებრივი გაზის განაწილების ქსელებში ზენორმატიული დანაკარგების მომხმარებლებზე დარიცხვა,მომხმარებლისაგან დამატებითი ხარჯების გაწევის მოთხოვნა მრიცხველის ლაბორატორიულ შემოწმებაზე და სხვა.
მიუხედავად კომისიის არაერთი დროებითი ნორმატიული აქტის შემუშავებისა, საქართველოს ზოგიერთ დასახლებულ პუნქტში მომხმარებლის ელექტროენერგიითმომარაგებისას უმთავრეს პრობლემად რჩება გამრიცხველიანობის _ გამართული ინდივიდუალური აღრიცხვის კვანძის მოწყობის პრობლემა. აქედან გამომდინარე,მარეგულირებელმა ეროვნულმა კომისიამ ქმედითი ღონისძიებები უნდა გაატაროს იმ მიმართულებით, რომ ელექტროენერგიის გამანაწილებელმა კომპანიებმა დააჩქარონ მათიგანაწილების არეალში შემავალი მოსახლეობის ეტაპობრივი გამრიცხველიანობა კომისიის მიერ განსაზღვრული გრაფიკისა და დადგენილი ვადების შესაბამისად.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი ანგარიშის პლენარულ სხდომაზე განსახილველად გატანა.
IV. მოისმინეს:
კომიტეტის თავმჯდომარემ ვახტანგ ბალავაძემ პირველი მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილისაქართველოს კანონის პროექტი "ადმინისტრაციულ სახდელისაგან განთავისუფლების შესახებ” მან აღნიშნა, რომ კანონპროექტი ითვალისწინებს" იმ პირთა ადმინისტრაციულიპასუხისმგებლობისა და სახდელისაგან გათავისუფლებას, რომლებმაც შესაბამისი ადმინისტრაციული სამართალდარღვევა ჩაიდინეს 2009 წლის 15 ივნისამდე, ამავედროს,ადმინისტრაციული სახდელისაგან პირი გათავისუფლდება იმ შემთხვევაში, თუ მის მიმართ არ აღსრულებულა უფლბამოსილი ორგანოს/ტანამდებობის პირის მიერ გამოტანილიდადგენილება ადმინისტრაციული სახდელის დადების თაობაზე, პროექტის მიხედვით, ადმინისტრაციული სახდელისაგან გათავისუფლება ვრცელდება როგორც ძირიუტადისახდელის, ისე დამატებითი სახდელისა და საურავის აღუსრულებელ ნაწილზე. კანონპროექტში მოცემულია სამართალდარრვევათა ჩამონათვალი, რომელთა ჩადენისთვისპასუხისმგებლობისაგან გათავისუფლებაც მიზანშეუწონელია.
კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტის პირველი მოსმენით პლენარულ სხდომაზე განსახილველად გატანა.
/კომიტეტის დასკვნა ოქმს თან ერთვის
კომიტრეტის სხდომაზე ხულოს მუნიციპალიტეტში არსებული ვითარების და მიმდინარე პროექტების განხორციელების შესახებ აზრი გამოთქვეს:
A
ლევან აბაშიძე – (ხულოს მუნიციპალიტეტის გამგებელი) მან აღნიშნა, რომ ბოლო წლებში მუნიციპალიტეტის მოსახლეობის ცხოვრების დონის ამაღლებას განსაკუთრებულ ყურადღება ეთმობა ცენტრალური ხელისუფლებისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის მიერ და დასტურად მოიყვანა ძირითადი სოციალურ - ეკონომიკური მაჩვენებლები: