გია თევდორაძე – ქალაქ ქუთაისის მერი
კომიტეტის აპარატის უფროსი –ვლადიმერ ჯიშიაშვილი
1. საქართველოს პარლამენტის წევრის მაჭავარიანის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტები«ადგილობრივითვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» და კანონპროექტები: «საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულკოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» და «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»(მეორე მოსმენა)
(რეგიონული პოლიტიკისთვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარე)
2. საქართველოს პარლამენტის წევრების კუბლაშვილისთორდიას და ანჯაფარიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»(მეორე მოსმენა)
3. ქუთაისის მერის გია თევდორაძის ანგარიში.
4. შეხვედრა ადგილობრივ მოსახლეობასთან.
5. მიმდინარე პროექტების მონახულება.
კომიტეტის სხდომა გახსნა რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარემ ვახტანგ ბალავაძემ, მან მადლობა გადაუხადა ქალაქ ქუთაისის მერს გია თევდორაძეს და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებს გულთბილი დახვედრისათვის. სხდომის თავმჯდომარემ დაადასტურა კვორუმის არსებობა და გააცნო კომიტეტების წევრებს დღის წესრიგი.
საქართველოს პარლამენტის წევრმა ვახტანგ ბალავაძემ მეორე მოსმენით წარმოადგინა მის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი  საქართველოს კანონისპროექტები«ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» და კანონპროექტები: «საქართველოსზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» და «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე». მან აღნიშნარომკანონპროექტის მიღების მიზანია სრულყოფილად მოწესრიგდეს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა მიერ თვითმმართველი ერთეულის გერბისა და დროშის დადგენისპროცედურა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებისა და ჰერალდიკის სახელმწიფო საბჭოს თანამშრომლობის საკითხებიწარმოდგენილი კანონპროექტით"ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანული კანონის მე-8 მუხლი ყალიბდება ახალი რედაქციითაღნიშნული ცვლილებითადგილობრივითვითმმართველობის ორგანო  გერბისა და დროშის დიზაინის შემუშავებამდე წინასწარ კონსულტაციებს გადის ჰერალდიკის სახელმწიფო საბჭოსთანდიზაინის შემუშავების შემდეგკი ამავე საბჭოს თანხმობის შემდეგ განისაზღვრება თვითმმართველი ერთეულის გერბი და დროშა. Gგარდა ამისა,  კანონპროექტი ითვალისწინებს თვითმმართველი ერთეულისბეჭდის შემოღებასრომლის გამოყენების წესების განსაზღვრაც მოხდება პრეზიდენტის ბრძანებულებითრომელიც უნდა გამოსცეს არა უგვიანეს 2010 წლის 1 ივნისისა.
შემდეგი ცვლილება შეეხება "საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში”  ცვლილებასრომლის თანახმად ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა (თანამდებობისპირთამიერ გამოცემულ ინდივიდუალურ ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ აქტებზე საკუთარი გერბის არსებობის შემთხვევაში გამოისახება საქართველოს მცირე სახელმწიფოგერბი (მაყურებლის მხრიდან მარცხენა ზედა კუთხეშიდა შესაბამისი თვითმმართველი ერთეულის გერბი (მაყურებლის მხრიდან მარჯვენა ზედა კუთხეში), ხოლო საკუთარიგერბის არსებობის შემთხვევაში (მის დამტკიცებამდე) – მხოლოდ საქართველოს მცირე სახელმწიფო გერბი (ცენტრში). Aადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა(თანამდებობის პირთამიერ  გამოცემულ ნორმატიულ ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ აქტებზე ასევე საქართველოს მცირე სახელმწიფო გერბთან ერთად გამოისახება ამთვითმმართველი ერთეულის გერბი – ასეთის არსებობის შემთხვევაში.
რაც შეეხება "ნორმატიული აქტების შესახებ” კანონპროექტში შეტანილ ცვლილებებსადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა (თანამდებობის პირთამიერ გამოცემულნორმატიულ აქტებზე გამოსახული იქნება საქართველოს მცირე სახელმწიფო გერბი და ამ თვითმმართველი ერთეულის გერბი.
კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტთა პაკეტის მეორე მოსმენით პლენარულ სხდომაზე განსახილველად გატანა.
საქართველოს პარლამენტის წევრმა ვახტანგ ბალავაძემ მეორე მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის წევრების კუბლაშვილისანჯაფარიძის და მის მიერსაკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»მან აღნიშნარომ კანონპროექტის მიღების მიზანია შეძლებისდაგვარად ამომწურავად ჩამოყალიბდეს თბილისის მთავრობის უფლებამოსილებამოხდეს ადგილობრივი საქალაქორეგულარული სამგზავრო გადაყვანის სრულყოფა და საქართველოს ტერიტორიის ფარგლებში შიდა სამგზავრო რეგულარული გადაყვანისას დედაქალაქის ტერიტორიაზეშემომავალი ავტობუსების მოძრაობის მარშუტის დარეგულირებავინაიდან ხშირია შემთხვევებიროდესაც საქართველოს ტერიტორიის ფარგლებში შიდა სამგზავრო რეგულარულიგადაყვანისას დედაქალაქის ტერიტორიაზე შემომავალი ავტობუსების მოძრაობა ხორციელდება ქაოტურადრაც ხდება საცობების წარმოქმნის მიზეზიგამომდინარე აქედანზარალდება დედაქალაქის მოსახლეობარაც იწვევს მათ უკმაყოფილებას და სწორედ მოსახლეობის მოთხოვნაა დედაქალაქის ტერიტორიაზე შემომავალი ავტობუსების მოძრაობისდარეგულირება და მათი მოძრაობის უცვლელი მარშუტის დადგენა.
კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტის მეორე მოსმენით პლენარულ სხდომაზე განსახილველად გატანა.
/კომიტეტის დასკვნა ოქმს თან ერთვის/
III. მოისმინეს: ქალაქ ქუთაისის მერის გია თევდორაძის ანგარიში მიმდინარე ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელების შესახებ.
პარლამენტის წევრებმა სხდომის დამთავრების შემდეგ ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად მოინახულეს მიმდინარე პროექტები და შეხვდნენ ადგილობრივმოსახლეობას.