რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის სხდომის ოქმი #55 19 მარტი 2010წ. 1300 საათი პირველი რესპუბლიკის სახელობის დარბაზი
სხდომის თავმჯდომარე: ვახტანგ ბალავაძე (კომიტეტის თავმჯდომარე) სხდომას ესწრებოდნენ: კომიტეტის წევრები: ე. კვერნაძე (კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე), ო. ხინიკაძე(კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე) გ. ენუქიძე, ლ. მინდელი, კ. კოპალიანი, გ.ჭელიძე, ი. შერვაშიძე, გ. ტალახაძე, რ. ფიფია, ზ. გულიკაშვილი, ჯ. მაღლაკელიძე, ა. თავდგირიძე.
სხდომას საპატიო მიზეზით არ ესწრებოდნენ კომიტეტის წევრები: ბ. ხურციძე, დ. ბეჟუაშვილი;
მოწვეული სტუმრები: ნათია მიქელაძე _ ფინანსთა მინისტრის მოადგილე ზ. კუკავა – საქართველოს პარლამენტის წევრი
აპარატის თანამშრომლები: ვ. ჯიშიაშვილი – კომიტეტის აპარატის უფროსი, ხ. ხვიჩია, ნ. კავთარაძე, ს. ბეჟანიძე, რ. ხიზანიშვილი, ნ. ჭელიძე,
1.საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის "სასესხოხელშეკრულება” (აჭარის მყარი ნარჩენების პროექტი)” (07-1174; 12.03.2010) მომხსენებელი: ნათია მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე) 2.საქართველოს პარლამენტის წევრების: ლაშა თორდიას, კახაბერ ანჯაფარიძის, ზვიად კუკავასა და ჩიორა თაქთაქიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესითწარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტები: "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში” ცვლილების შეტანის შესახებ” და "სამოქალაქო აქტებისრეგისტრაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” (07-3/249; 11.03.2010)(პირველი მოსმენა) მომხსენებელი: ზვიად კუკავა (საქართველოს პარლამენტის წევრი)
სხდომა გახსნა რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარემ ვახტანგ ბალავაძემ, მანვე დაადასტურა კვორუმისარსებობა და გააცნო კომიტეტის წევრებს დღის წესრიგი. კომიტეტის წევრებმა ერთხმად დაამტკიცეს დღის წესრიგი.
I. მოისმინეს: საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ ნათია მიქელაძემ წარმოადგინა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოსა დაევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის "სასესხო ხელშეკრულება” (აჭარის მყარი ნარჩენების პროექტი)” მან აღნიშნა, რომ პროექტის მიზანს წარმოადგენსმყარი ნარჩენების მართვის მომსახურების გაუმჯობესება აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში. Pპროექტი ითვალისწინებს ახალი სანიტარული ნაგავსაყრელის აშენებას ჩაქვში,ნაგავსაყრელის მმართველი კომპანიის შექმნას და სათანადო აღჭურვილობის შეძენას. სესხის ძირითადი თანხაა 3 000.000 ევრო, სესხის ძირითადი თანხის დაფარვის ვადაგანსაზღვრულია 15 წლით. Pპროექტის წარმატებით განხორციელებაზე, კოორდინაციასა და მონიტორინგზე პასუხისმგებელია, თვითმმართველი ქალაქი ბათუმი და ქობულეთისმინიციპალიტეტი. Dდაფინანსების ფარგლებში, ასევე გათვალისწინებულია შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო ("შIDA”)–ს მიერ კაპიტალური ხარჯებისთვის გრანტისსახით 4 000.000 ევროს გამოყოფა.Pპროექტი ითვალისწინებს ასევე ქალაქ ბათუმსა და ქობულეთში არსებული ორი ნაგავსაყრელის დახურვას. პროექტი სავარაუდოდ დასრულდება 2013 წლის 31 დეკემბრისათვის.
გადაწყვიტეს: კენჭისყრის შედეგად (ერთხმად) კომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი ხელშეკრულების რატიფიცირებას. K/კომიტეტის დასკვნა ოქმს თან ერთვის/
II. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრმა ზვიად კუკავამ პირველი მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის წევრების: ლაშა თორდიას, კახაბერ ანჯაფარიძის, ჩიორათაქთაქიშვილის და მის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტები: "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათაკოდექსში” ცვლილების შეტანის შესახებ” და "სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” მან აღნიშნა,რომ ცვლილება შეეხება კანონპროექტის 1851 მუხლს, სადაც საუბარია პირის გარდაცვალების შესახებ შეტყობინების ვალდებულების შეუსრულებლობაზე. აღნიშნული ცვლილებისთანახმად, პირის გარდაცვალების შესახებ ვალდებულ პირთა ჩამონათვალს: გამგეობის (მერიის), რწმუნებულის მიერ აგრეთვე სახელმწიფო ადგილობრივი თვითმმართველობის ანკერძო სამედიცინო დაწესებულების, პანსიონატის, თავშესაფრის, თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულების ხელმძღვანელის (მის მიერ უფლებამოსილი ადმინისტრაციისწარმომადგენლის) ან გარდაცვალების შესახებ სამედიცინო ცნობის გაცემაზე უფლებამოსილ პირს, დაემატა - პათოლოგანატომიური საქმიანობის (კლინიკური პათოლოგიის) დასასამართლო სამედიცინო ექსპერტიზის განმახორციელებელი დაწესებულების ხელმძღვანელები, რომელთა მხრიდანაც სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოსთვის პირისგარდაცვალების შესახებ კანონით დადგენილი წესით შეტყობინების ვალდებულების შეუსრულებლობა გამოიწვევს დაჯარიმებას 500 ლარის ოდენობით.
გადაწყვიტეს: კენმჭისყრის შედეგად (ერთხმად) კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტების პირველი მოსმენით პლენარულ სხდომაზე განსახილველად გატანა. K/კომიტეტის დასკვნა ოქმს თან ერთვის/