კუკავა – საქართველოს პარლამენტის წევრი
ჯიშიაშვილი – კომიტეტის აპარატის უფროსიხვიჩიაკავთარაძებეჟანიძეხიზანიშვილიჭელიძე
გელანტიაუფროსი სპეციალისტიქველაძე.
1.საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის "სასესხოხელშეკრულება” (აჭარის მყარი ნარჩენების პროექტი) (07-1174; 12.03.2010)
მომხსენებელინათია მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე)
2.საქართველოს პარლამენტის წევრებისლაშა თორდიასკახაბერ ანჯაფარიძისზვიად კუკავასა და ჩიორა თაქთაქიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესითწარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტები: "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში” ცვლილების შეტანის შესახებ” და "სამოქალაქო აქტებისრეგისტრაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” (07-3/249; 11.03.2010)(პირველი მოსმენა)
მომხსენებელიზვიად კუკავა (საქართველოს პარლამენტის წევრი)
სხდომა გახსნა რეგიონული პოლიტიკისთვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარემ ვახტანგ ბალავაძემმანვე დაადასტურა კვორუმისარსებობა და გააცნო კომიტეტის წევრებს დღის წესრიგი.
კომიტეტის წევრებმა ერთხმად დაამტკიცეს დღის წესრიგი.
საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ ნათია მიქელაძემ  წარმოადგინა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოსა დაევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის "სასესხო ხელშეკრულება” (აჭარის მყარი ნარჩენების პროექტი) მან აღნიშნარომ პროექტის მიზანს წარმოადგენსმყარი ნარჩენების მართვის მომსახურების გაუმჯობესება აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში. Pპროექტი ითვალისწინებს ახალი სანიტარული ნაგავსაყრელის აშენებას ჩაქვში,ნაგავსაყრელის მმართველი კომპანიის შექმნას და სათანადო აღჭურვილობის შეძენასსესხის ძირითადი თანხაა 3 000.000 ევროსესხის ძირითადი თანხის დაფარვის ვადაგანსაზღვრულია 15 წლით. Pპროექტის წარმატებით განხორციელებაზეკოორდინაციასა და მონიტორინგზე პასუხისმგებელიათვითმმართველი ქალაქი ბათუმი და ქობულეთისმინიციპალიტეტი. Dდაფინანსების ფარგლებშიასევე გათვალისწინებულია შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო ("IDA”)– მიერ კაპიტალური ხარჯებისთვის გრანტისსახით 4 000.000 ევროს გამოყოფა.Pპროექტი ითვალისწინებს ასევე ქალაქ ბათუმსა და ქობულეთში  არსებული ორი ნაგავსაყრელის დახურვას.
პროექტი სავარაუდოდ დასრულდება 2013 წლის 31 დეკემბრისათვის.
კომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი ხელშეკრულების რატიფიცირებას.
K/კომიტეტის დასკვნა ოქმს თან ერთვის/
საქართველოს პარლამენტის წევრმა ზვიად კუკავამ პირველი მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის წევრებისლაშა თორდიასკახაბერ ანჯაფარიძისჩიორათაქთაქიშვილის და მის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტები: "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათაკოდექსში” ცვლილების შეტანის შესახებ” და "სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” მან აღნიშნა,რომ ცვლილება შეეხება კანონპროექტის 185მუხლსსადაც საუბარია პირის გარდაცვალების შესახებ შეტყობინების ვალდებულების შეუსრულებლობაზეაღნიშნული ცვლილებისთანახმადპირის გარდაცვალების შესახებ ვალდებულ პირთა ჩამონათვალსგამგეობის (მერიის), რწმუნებულის მიერ აგრეთვე სახელმწიფო ადგილობრივი თვითმმართველობის ანკერძო სამედიცინო დაწესებულებისპანსიონატისთავშესაფრისთავისუფლების აღკვეთის დაწესებულების ხელმძღვანელის (მის მიერ უფლებამოსილი ადმინისტრაციისწარმომადგენლისან გარდაცვალების შესახებ სამედიცინო ცნობის გაცემაზე უფლებამოსილ პირსდაემატა - პათოლოგანატომიური საქმიანობის (კლინიკური პათოლოგიისდასასამართლო სამედიცინო ექსპერტიზის განმახორციელებელი დაწესებულების ხელმძღვანელებირომელთა მხრიდანაც სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოსთვის  პირისგარდაცვალების შესახებ კანონით დადგენილი წესით  შეტყობინების ვალდებულების შეუსრულებლობა გამოიწვევს დაჯარიმებას 500 ლარის ოდენობით.
გადაწყვიტესკენმჭისყრის შედეგად (ერთხმად)
კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტების პირველი მოსმენით პლენარულ სხდომაზე განსახილველად გატანა.