რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის სხდომის
11 მარტი 2010წ.
1400 საათი
კომიტეტის წევრები: ე. კვერნაძე (კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე), ო. ხინიკაძის ადგილმონაცვლე ა. ბოლქვაძე, გ. ენუქიძე, ლ. მინდელის ადგილმონაცვლე ზ.გამცემლიძე, კ. კოპალიანი, გ. ჭელიძე, ი. შერვაშიძე, დ. ბეჟუაშვილი, გ. ტალახაძე, რ. ფიფია;
ბ. ხურციძე, ზ. გულიკაშვილი, ჯ. მაღლაკელიძე, ა. თავდგირიძე.
ზ. კუკავა – საქართველოს პარლამენტის წევრი
ვ. ჯიშიაშვილი – კომიტეტის აპარატის უფროსი, ხ. ხვიჩია, ს. ბეჟანიძე, რ. ხიზანიშვილი, ნ. ჭელიძე, რ. გელანტია, თ. კალანდარიშვილი, უფროსი სპეციალისტი: ბ. ქველაძე.
1.საქართველოს პარლამენტის წევრის მ. მაჭავარიანის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი: "ადგილობრივითვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” და კანონპროექტები: "საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულკოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ” და "ნორმატიული აქტების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”(Iმოსმენა)
მომხსენებელი: მ. მაჭავარიანი
(საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე)
2. საქართველოს საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილის, ლ. თორდიას, და კ. ანჯაფარიძის საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოსკანონის პროექტი: "საქართველოს დედაქალაქის_თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე (I მოსმენა)
მომხსენებელი: ლაშა თორდია
(საქართველოს პარლამენტის წევრი)
3. საქართველოს პარლამენტის წევრების ლ. თორდიას, კ. ანჯაფარიძის და ზ. კუკავას საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი: "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”(I მოსმენა)
სხდომა გახსნა რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარემ ვახტანგ ბალავაძემ, მანვე დაადასტურა კვორუმისარსებობა და გააცნო კომიტეტის წევრებს დღის წესრიგი.
საქართველოს პარლამენტის წევრმა მიხეილ მაჭავარიანმა პირველი მოსმენით წარმოადგინა მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონისპროექტი: "ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” და კანონპროექტები: "საქართველოსზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ” და "ნორმატიული აქტების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”. მან აღნიშნა, რომკანონპროექტის მიღების მიზანია სრულყოფილად მოწესრიგდეს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა მიერ თვითმმართველი ერთეულის გერბისა და დროშის დადგენისპროცედურა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებისა და ჰერალდიკის სახელმწიფო საბჭოს თანამშრომლობის საკითხები. წარმოდგენილი კანონპროექტით"ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანული კანონის მე-8 მუხლი ყალიბდება ახალი რედაქციით: აღნიშნული ცვლილებით: ადგილობრივითვითმმართველობის ორგანო გერბისა და დროშის დიზაინის შემუშავებამდე წინასწარ კონსულტაციებს გადის ჰერალდიკის სახელმწიფო საბჭოსთან. დიზაინის შემუშავების შემდეგკი ამავე საბჭოს თანხმობის შემდეგ განისაზღვრება თვითმმართველი ერთეულის გერბი და დროშა. Gგარდა ამისა, კანონპროექტი ითვალისწინებს თვითმმართველი ერთეულისბეჭდის შემოღებას, რომლის გამოყენების წესების განსაზღვრაც მოხდება პრეზიდენტის ბრძანებულებით, რომელიც უნდა გამოსცეს არა უგვიანეს 2010 წლის 1 ივნისისა.
შემდეგი ცვლილება შეეხება "საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში” ცვლილებას, რომლის თანახმად ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა (თანამდებობისპირთა) მიერ გამოცემულ ინდივიდუალურ ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ აქტებზე საკუთარი გერბის არსებობის შემთხვევაში გამოისახება საქართველოს მცირე სახელმწიფოგერბი (მაყურებლის მხრიდან მარცხენა ზედა კუთხეში) და შესაბამისი თვითმმართველი ერთეულის გერბი (მაყურებლის მხრიდან მარჯვენა ზედა კუთხეში), ხოლო საკუთარიგერბის არსებობის შემთხვევაში (მის დამტკიცებამდე) – მხოლოდ საქართველოს მცირე სახელმწიფო გერბი (ცენტრში). Aადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა(თანამდებობის პირთა) მიერ გამოცემულ ნორმატიულ ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ აქტებზე ასევე საქართველოს მცირე სახელმწიფო გერბთან ერთად გამოისახება ამთვითმმართველი ერთეულის გერბი – ასეთის არსებობის შემთხვევაში.
რაც შეეხება "ნორმატიული აქტების შესახებ” კანონპროექტში შეტანილ ცვლილებებს, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა (თანამდებობის პირთა) მიერ გამოცემულნორმატიულ აქტებზე გამოსახული იქნება საქართველოს მცირე სახელმწიფო გერბი და ამ თვითმმართველი ერთეულის გერბი.
ე. კვერნაძემ: პარლამენტის სხდომათა დარბაზის წინ გამოფენილი თვითმმართველი ერთეულების გერბები და Dდროშები არის თუ არა ჰერალდიკის საბჭოსთან შეთანხმებითსაკრებულოების მიერ დამტკიცებული და თუ შეიძლება მათი დიზაინის შეცვლა?
მ. მაჭავარიანი: მუნიციპალიტეტებმა გაიარეს წინასწარი კონსულტაცია ჰერალდიკის საბჭოსთან და ყველა გერბი და დროშა, რომელიც გამოფენილია პარლამენტის სხდომათადარბაზის წინ დამტკიცებულია თვითმმართველი ერთეულის საკრებულოების მიერ. რაც შეეხება უკვე დამტკიცებული დიზაინის შეცვლას შესაძლებელია ანალოგიური პროცედურისგავლით.
გადაწყვიტეს: კენჭისყრის შედეგად (ერთხმად)
კომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილ კანონპროექტებს და მიზანშეწონილად მიიჩნევს პარლამენტის სხდომაზე პირველი მოსმენით განსახილველად გატანას.
K/კომიტეტის დასკვნა ოქმს თან ერთვის/
ლაშა თორდიამ პირველი მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილის, კ. ანჯაფარიძის და მის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესითწარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი: "საქართველოს დედაქალაქის_თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე. მან აღნიშნა, რომკანონპროექტის მიღების მიზანია შეძლებისდაგვარად ამომწურავად ჩამოყალიბდეს ქ. თბილისის მთავრობის უფლებამოსილება, მოხდეს ადგილობრივი საქალაქო რეგულარულისამგზავრო გადაყვანის სრულყოფა და საქართველოს ტერიტორიის ფარგლებში შიდა სამგზავრო რეგულარული გადაყვანისას დედაქალაქის ტერიტორიაზე შემომავალიავტობუსების მოძრაობის მარშუტის დარეგულირება, ვინაიდან ხშირია შემთხვევები, როდესაც საქართველოს ტერიტორიის ფარგლებში შიდა სამგზავრო რეგულარულიგადაყვანისას დედაქალაქის ტერიტორიაზე შემომავალი ავტობუსების მოძრაობა ხორციელდება ქაოტურად, რაც ხდება საცობების წარმოქმნის მიზეზი. Gგამომდინარე აქედანზარალდება დედაქალაქის მოსახლეობა, რაც იწვევს მათ უკმაყოფილებას და სწორედ მოსახლეობის მოთხოვნაა დედაქალაქის ტერიტორიაზე შემომავალი ავტობუსების მოძრაობისდარეგულირება და მათი მოძრაობის უცვლელი მარშუტის დადგენა.
კომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილ კანონპროექტს და მიზანშეწონილად მიიჩნევს პარლამენტის სხდომაზე პირველი მოსმენით განსახილველად გატანას.
საქართველოს პარლამენტის წევრმა ლაშა თორდიამ პირველი მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის წევრების კ. ანჯაფარიძის, ზ. კუკავას და მის მიერსაკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი: "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა დადამატებების შეტანის შესახებ” მან აღნიშნა, რომ კანონპროექტის მიღების მიზანია ადგილობრივი საქალაქო რეგულარული სამგზავრო გადაყვანის სრულყოფა, საქართველოსტერიტორიის ფარგლებში შიდა სამგზავრო რეგულარული გადაყვანისას დედქალაქის ტერიტორიაზე შემომავალი ავტობუსების მოძრაობის მარშრუტის დარეგულირება, მოქმედსამართლებრივ აქტებში არსებული ხარვეზების აღმოფხვრა.