•                                                                                                     საქართველოს პარლამენტის
•                                                                                                      საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომის
•     #27
•                                         30 ივნისი 2011 .
• სხდომის თავმჯდომარე:   ზ. მელიქიშვილი (კომიტეტის თავმჯდომარე)
• სხდომას ესწრებოდნენ: ზ. ბუცხრიკიძე, ზ. კუკავა, გ. ჩახვაძე, ა. ალავიძე, რ. ბჟალავა,
• მ. გოგატიშვილი,  გ. ენუქიძე, ე. კვერნაძე.
• საპატიო მიზეზით სხდომას არ ესწრებოდნენ: გ. გოგუაძე, ლ. ვეფხვაძე, გ. კუპრავა.
• გ. ლონდარიძე, დ. ნადაშვილი, მ. ცქიტიშვილი, დ. ჭავჭანიძე.
• სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრებიმთავრობის საპარლამენტო მდივანი გ. ხუროშვილი, ინანსთა მინისტრის მოადგილე პ. პეტრიაშვილი, ფინანსთა მინისტრის მოადგილე
• რ. კემულარია, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე თ. ჭელიძე,
• საგარეო საქმეთა სამინისტროს იურიდიული სამსახურის უფროსი ი. ქოიავა.
• დ ღ ი ს   წ ე ს რ ი გ ი:
• 1. საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანების პროექტი "საქართველოს საბიუჯეტო კლასიფიკაციის დამტკიცების თაობაზე” საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის 25 აგვისტოს ¹672 ბრძანებაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”.
• 2. საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანების პროექტი "პროგრამული ბიუჯეტის შედგენის მეთოდოლოგიის დამტკიცების შესახებ”.
• 3. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”.  (III მოსმენა).
• 4. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი ხელშეკრულება "საქართველოსა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას შორის განახლებული და შესწორებული დაფინანსების ხელშეკრულების (ჯანდაცვის სექტორის განვითარების პროექტი)” ცვლილების ხელშეკრულება”.
• 5. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი ოქმი "1993 წლის 3 ივნისის ოქმთან საერთაშორისო სარკინიგზო გადაზიდვების შესახებ 1980 წლის 9 მაისის კონვენციაში (კოტიფი) ცვლილების შეტანის თაობაზე” (1980 წლის 9 მაისის კონვენცია საერთაშორისო გადაზიდვების შესახებ (კოტიფი) 1999 წლის 3 ივნისის ცვლილებების ოქმის ტექსტის თანახმად) შეერთებისათვის.”
• 6. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი ხელშეკრულება "მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის წესდების” 1998 წლის 24 ნოემბრის ცვლილებები”.
• 1. მოისმინეს: საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანების პროექტი "საქართველოს საბიუჯეტო კლასიფიკაციის დამტკიცების თაობაზე” საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის 25 აგვისტოს ¹672 ბრძანებაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”.
• მომხსენებელიფინანსთა მინისტრის პირველი მოადგილე პაპუნა პეტრიაშვილი
• აზრი გამოთქვესზ. მელიქიშვილმა.
• დაადგინესკომიტეტი წარმოდგენილ ბრძანების პროექტს მიიჩნევს შეთანხმებულად. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
• კომიტეტს გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინების შემდეგ მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვა.  (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
• 2. მოისმინეს: საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანების პროექტი "პროგრამული ბიუჯეტის შედგენის მეთოდოლოგიის დამტკიცების შესახებ”.
• აზრი გამოთქვესზ. მელიქიშვილმა
• დაადგინესკომიტეტი წარმოდგენილ ბრძანების პროექტს მიიჩნევს შეთანხმებულად (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
• 3. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”. (III მოსმენა).
• მომხსენებელიმთავრობის საპარლამენტო მდივანი გიორგი ხუროშვილი
• დაადგინეს: კომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროექტის მიმართ რედაქციული სახის შენიშვნები არ აქვს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მისი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით.   (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
• 4. მოისმინეს: საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი ხელშეკრულება "საქართველოსა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას შორის განახლებული და შესწორებული დაფინანსების ხელშეკრულების (ჯანდაცვის სექტორის განვითარების პროექტი)” ცვლილების ხელშეკრულება”.
• მომხსენებელიფინანსთა მინისტრის მოადგილე რუსუდან კემულარია
• დაადგინესკომიტეტს შესაძლებლად მიაჩნია წარმოდგენილი ხელშეკრულების საქართველოს პარლამენტის მიერ რატიფიცირება.  (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
• 5. მოისმინეს: საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი ოქმი "1993 წლის 3 ივნისის ოქმთან საერთაშორისო სარკინიგზო გადაზიდვების შესახებ 1980 წლის 9 მაისის კონვენციაში (კოტიფი) ცვლილების შეტანის თაობაზე” (1980 წლის 9 მაისის კონვენცია საერთაშორისო გადაზიდვების შესახებ (კოტიფი) 1999 წლის 3 ივნისის ცვლილებების ოქმის ტექსტის თანახმად) შეერთებისათვის.”
• მომხსენებელიეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე თამარ ჭელიძე
• დაადგინესკომიტეტს შესაძლებლად მიაჩნია წარმოდგენილი ოქმის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა.
•  (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
• 6. მოისმინეს: საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი ხელშეკრულება "მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის წესდების” 1998 წლის 24 ნოემბრის ცვლილებები”
•   მომხსენებელისაგარეო საქმეთა სამინისტროს იურიდიული სამსახურის უფროსის მოადგილე თამარ მიქაბერიძე
• დაადგინესკომიტეტს შესაძლებლად მიაჩნია წარმოდგენილი ხელშეკრულების საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა.  (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).