1. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "სამხედრო ვალდებულებებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ” (I მოსმენა).
მომხსენებელი:პარლამენტის წევრი სოსო ქუთათელაძე
აზრი გამოთქვეს ზ. ბუცხრიკიძემ
დაადგინესკომიტეტს გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით შესაძლებლად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტების პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა.
2. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, "თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”.  (II მოსმენა).
დაადგინესგამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტების პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა მეორე  მოსმენით.     (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
3. მოისმინეს: საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოსა და ევროპის რკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის 2010 წლის 18 თებერვლის სასესხო ხელშეკრულების (აჭარის მყარი ნარჩენების პროექტი) №1 ცვლილების ხელშეკრულება ”.
დაადგინესკომიტეტს შესაძლებლად მოაჩნია წარმოდგენილი ხელშეკრულების საქართველოს პარლამენტის მიერ რატიფიცირება. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
4. მოისმინეს: საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოსა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას შორის 2005 წლის 28 მაისს ხელმოწერილი განვითარების საკრედიტო ხელშეკრულების (სოფლის განვითარების პროექტი)  ცვლილების ხელშეკრულება”.
5. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და მ. ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”; "ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”. (III მოსმენა).
მომხსენებელიპარლამენტის წევრი მიხეილ ცქიტიშვილი
დაადგინესგამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტების პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა მესამე  მოსმენით.     (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
6. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”. (II მოსმენა).
მომხსენებელიპარლამენტის წევრი თეიმურაზ წურწუმია
დაადგინესკომიტეტს წარმოდეგნილი კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ აქვს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მისი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომზე მეორე მოსმენით.       (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
7. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი ინფორმაცია "ძირითადი მაკროეკონომიკური პროგნოზებისა და საქართველოს სამინისტროების, სახელმწიფო მინისტრების აპარატებისა და უწყებების საშუალოვადიანი პრიორიტეტები”.
მომხსენებელიფინანსთა მინისტრის პირველი მოადგილე პაპუნა პეტრიაშვილი
დაადგინეს: გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით კომიტეტი შეთანხმებულად მიიჩნევს წარმოდგენილ ინფორმაციას. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
8. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”. (I მოსმენა).
მომხსენებელიგანათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ირინე ქურდაძე
დაადგინესკომიტეტს წარმოდეგნილი კანონპრექტის მიმართ შენიშვნები არ აქვს და შესაძლებლად მიაჩნია პარლამენტის პლენარულ სხდომზე მისი განხილვა.
9. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”.(I მოსმენა).
დაადგინესკომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი კანონპროექტით შემოთავაზებულ პრინციპებს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მისი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
10. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "საქართველოს სახელმწიფო გერბის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”; "გრანტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "მეწარმეთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”; "უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”.(I მოსმენა).
დაადგინესკომიტეტს წარმოდგენილ კანონპროექტებთან დაკავშირებით ფინანსური ხასიათის შენიშვნები არ აქვს მიზანშეწონილად მიიჩნევს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მათ განხილვას.     (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
11. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”. (I მოსმენა).
მომხსენებელიეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის  მოადგილე თამარ ჭელიძე
დაადგინესკომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროექტთან დაკავშირებით ფინანსურის ხასიათის შენიშვნები არ აქვს და მიზანშეწონილად მიაჩნია პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მისი განხილვა.      (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
12. მოისმინეს: საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოს მთავრობასა და ბულგარეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საჰაერო ტრანსპორტის სფეროში შეთანხმება”.
დაადგინესკომიტეტს შესაძლებლად მიაჩნია წარმოდგენილი შეთანხმების საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა.  (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
13. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ” (I მოსმენა).