მომხსენებელიფინანსთა მინისტრის მოადგილე პაპუნა პეტრიაშვილი,
თანამომხსენებლიკონტროლის პალატის თავმჯდომარის მოადგილე შოთა თარხნიშვილი
აზრი გამოთქვეს ზ. მელიქიშვილმა.
დაადგინესკომიტეტს წარმოდგენილი ანგარიშის ფორმასთან დაკავშირებით აქვს შემდეგი სახის შენიშვნა: ცალკეული ორგანიზაციული კოდების მიხედვით დამტკიცებულ და დაზუსტებულ ასიგნებებს შორის და ასევე დაზუსტებულ ასიგნებებსა და გადახდილ თანხებს შორის შეუსაბამობის განმარტებები სასურველია რომ იყოს უფრო მეტად დეტალურად წარმოდგენილი.
აღნიშნულის გარდა კომიტეტს წარმოდგენილი ანგარიშის მიმართ შენიშვნები არ აქვს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მისი დამტკიცება საქართველოს პარლამენტის მიერ.
2. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში” ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”. (II მოსმენა).
დაადგინესკომიტეტს წარმოდგენილ კანონპრექტთან დაკავშირებით შენიშვნები არ აქვს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მისი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით.      (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
3. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში” ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”. (III მოსმენა).
დაადგინესგამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტის განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით.  (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
4. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და მ. ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში” ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”. (III მოსმენა).
მომხსენებელიპარლამენტის წევრი ანდრო ალავიძე
დაადგინესკომიტეტს წარმოდგენილ კანონპრექტთან დაკავშირებით შენიშვნები არ აქვს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მისი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით.      (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
5. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრის ვ. ბალავაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს დედაქალაქის-თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”. (I მოსმენა).
მომხსენებელიპარლამენტის წევრი ვახტანგ ბალავაძე
დაადგინესკომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი კანონპროექტით შემოთავაზებულ პრინციპს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მისი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე.