დ. ნადაშვილი, დ. ჭავჭანიძე.
სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრებიმთავრობის საპარლამენტო მდივანი
გ. ხუროშვილი, კონტროლის პალატის თავმჯდომარის მოადგილე შ. თარხნიშვილი,
პარლამენტის წევრი რ. კერვალიშვილი.
1. საქართველოს პარლამენტის წევრის რუსუდან კერვალიშვილის მიერ წამოდგენილი საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი "გენდერული თანასწორობის უზრუნველსაყოფად განსახორციელებელი 2011-2013 წლების სამოქმედო გეგმის დამტკიცების შესახებ”.
2. საქართველოს პარლამენტის წევრების ზ. კუკავას და ა. ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”.  (I მოსმენა).
3. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი       კანონპროექტები: "საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებებისა დადამეტებების შეტანის შესახებ”, "ბუნებრივი რესურსებით საგებლობისათვის მოსაკრებლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილბებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, "საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”, "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, "ტყის ფონდის მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”.  (I მოსმენა).
4. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი       კანონპროექტები: "რეგულირების საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილბებისა და დამატების შეტანის შესახებ”, "ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილბებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, "ნავთობისა და გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილბების შეტანის თაობაზე”, "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”. (I მოსმენა).
5. საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი "საქართველოს კონტროლის პალატის 2012 წლის ბიუჯეტის პროექტის დამტკიცების შესახებ”.
1. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრის რუსუდან კერვალიშვილის მიერ წამოდგენილი საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი "გენდერული თანასწორობის უზრუნველსაყოფად განსახორციელებელი 2011-2013 წლების სამოქმედო გეგმის დამტკიცების შესახებ”.
მომხსენებელიპარლამენტის წევრი რუსუდან კერვალიშვილი
აზრი გამოთქვესგ. ხუროშვილმა, ზ. მელიქიშვილმა.
დაადგინესკომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი დადგენილების პროექტის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
2. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების ზ. კუკავას და ა. ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”.  (I მოსმენა).
დაადგინესკომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა.     (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
3. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებებისა დადამეტებების შეტანის შესახებ”, "ბუნებრივი რესურსებით საგებლობისათვის მოსაკრებლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილბებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, "საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”, "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, "ტყის ფონდის მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”.  (I მოსმენა).
დაადგინეს: კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტების პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
4. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები:                                 "რეგულირების საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილბებისა და დამატების შეტანის შესახებ”, "ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილბებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, "ნავთობისა და გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილბების შეტანის თაობაზე”, "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”.
დაადგინესკომიტეტს "რეგულირების საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილბებისა და დამატების შეტანის შესახებ” კანონპროექტთან დაკავშირებით აქვს შემდეგი შენიშვნა: მე-6 მუხლის მე-5 პუნქტის ფორმულირება დახვეწას საჭიროებს, რათა შეუსაბამობაში არ იქნას საბიუჯეტო კოდექსთან. აღნიშნული შენიშვნის გათვალისწინებით კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტების განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე.  (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
5. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი "საქართველოს კონტროლის პალატის 2012 წლის ბიუჯეტის პროექტის დამტკიცების შესახებ”.
მომხსენებელიკონტროლის პალატის თავმჯდომარის მოადგილე  შოთა თარხნიშვილი
დაადგინესკომიტეტი  რეკომენდაციას აძლევს წარმოდგენილი დადგენილების პროექტის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვას.  (წერილის ასლი ოქმს თან ერთვის).