საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომის
12 აპრილი 2011 .
სხდოიას თავმჯდომარე:   ზ. მელიქიშვილი (კომიტეტის თავმჯდომარე)
სხდომას ესწრებოდნენ: ზ. კუკავა, გ. ჩახვაძე, რ. ბჟალავა, მ. გოგატიშვილი, გ. ენუქიძე,
გ. კუპრავა, გ. ლონდარიძე, დ. ნადაშვილი, დ. ჭავჭანიძე.
საპატიო მიზეზით სხდომას არ ესწრებოდნენ: ზ. ბუცხრიკიძე, ა. ალავიძე, გ. გოგუაძე,
ე. კვერნაძე, მ. ცქიტიშვილი.
სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრებიფინანსთა მინისტრის კ. ბაინდურაშვილი,
ფინანსთა მინისტრის მოადგილე რ. კემულარია, პარლამენტის წევრი გ. ჩივიაშვილი.
1. "უცხოურ კონვერტირებად ვალუტაში დენომინირებული სახელმწიფო ფასიანი ქაღალდების (ევრობონდების) ემისია.
2. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ". (III მოსმენა).
3. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება (ჩვეულებრივი ოპერაციები) (საგზაო დერეფნის საინვესტიციო პროგრამა-პროექტი 2)”.
4. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს, რომელიც მოქმედებს საქართველოს სახელით როგორც მსესხებელი, და შOშIEთE GENEღALE-ს, როგორც უფლებამოსილ წამყვან ორგანიზატორს და სესხის გამცემს, შორის  ჩOFAჩE-ის მყიდველის საკრედიტო ხელშეკრულება.
5. საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "სახელმწიფო (საბაჟო) კონტროლის გვერდის ავლით ან მისგან მალულად საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე შემოტანილი კეთილსინდისიერად შეძენილი მექანიკური სატრანსპორტო საშუალებების რეგისტრაციის წესის შესახებ” და "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში” დამატებების შეტანის შესახებ”. (III მოსმენა).
6. საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილის, ზ. კუკავას და ა. ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”. (I მოსმენა).
7. საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილის, ზ. კუკავას და ა. ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”. (I მოსმენა).
8. საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილის, ზ. კუკავას და გ. ჩივიაშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შესახებ”. (I მოსმენა).
1. მოისმინეს: საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა კახა ბაინდურაშვილმა წარმოადგინა "უცხოურ კონვერტირებად ვალუტაში დენომინირებული სახელმწიფო ფასიანი ქაღალდების (ევრობონდების) ემისიის შესახებ ინფორმაცია.
აზრი გამოთქვესლ. ვეფხვაძემ, გ. ჩახვაძემ, ზ. მელიქიშვილმა.
დაადგინეს:
2. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ". (III მოსმენა).
დაადგინესკომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროეტის მიმართ აქვს შემდეგი სახის რედაქციული შენიშვნა: კანონპროექტით დამატებულ 2261 მუხლში "და” კავშირის ნაცვლად უმჯობესი იქნება თუ ჩაიწერება "ან/და”.
აღნიშნული შენიშვნის გათვალისწინებით კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია მისი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით.
3. მოისმინეს: საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება (ჩვეულებრივი ოპერაციები” (საგზაო დერეფნის საინვესტიციო პროგრამა-პროექტი 2)”.
დაადგინეს: კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგნილი ხელშეკულების რატიფიცირება საქართველოს პარლამენტის მიერ. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
4. მოისმინეს: საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს, რომელიც მოქმედებს საქართველოს სახელით როგორც მსესხებელი, და შOშIEთE GENEღALE-ს, როგორც უფლებამოსილ წამყვან ორგანიზატორს და სესხის გამცემს, შორის  ჩOFAჩE-ის მყიდველის საკრედიტო ხელშეკრულება.
დაადგინესკომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგნილი ხელშეკულების რატიფიცირება საქართველოს პარლამენტის მიერ.   (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
5. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "სახელმწიფო (საბაჟო) კონტროლის გვერდის ავლით ან მისგან მალულად საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე შემოტანილი კეთილსინდისიერად შეძენილი მექანიკური სატრანსპორტო საშუალებების რეგისტრაციის წესის შესახებ” და "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში” დამატებების შეტანის შესახებ”. (III მოსმენა).
მომხსენებელიპარლამენტის წევრი ზვიად კუკავა
დაადგინესკომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტების განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით.
6. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილის, ზ. კუკავას და ა. ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”. (I მოსმენა).
დაადგინესკომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა.  (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
7. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილის, ზ. კუკავას და ა. ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”. (I მოსმენა).
8. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილის, ზ. კუკავას და გ. ჩივიაშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შესახებ”.