სხდომის თავმჯდომარე:   ზ. მელიქიშვილი (კომიტეტის თავმჯდომარე)
სხდომას ესწრებოდნენ: ზ. კუკავა, გ. ჩახვაძე, ა. ალავიძე, რ. ბჟალავა,
გ. ენუქიძე, ე. კვერნაძე, გ. კუპრავა, გ. ლონდარიძე, დ. ნადაშვილი,
მ. ცქიტიშვილი.
საპატიო მიზეზით სხდომას არ ესწრებოდნენ: ზ. ბუცხრიკიძე, მ. გოგატიშვილი, გ. გოგუაძე, დ. ჭავჭანიძე.
სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრებიფინანსთა მინისტრის მოადგილე რ. კემულარია, მთავრობის საპარლამენტო მდივანი გ. ხუროშვილი, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სამართლებრივი უზრუნველყოფის დეპარტამენტის უფროსი პ. წურწუმია, თავდაცვის სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი ვ. ჯორბენაძე, საქართველოს მთავრობის კანცელარიის მმართველობისა და ეკონომიკის საკითხებში მრჩეველთა ჯგუფის (სამსახურის) უფროსი, პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი ვ. ლეჟავა,  პარლამენტის წევრები; ა. ბოლქვაძე,
კ. ანჯაფარიძე.
1. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე". (III მოსმენა).
2. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ" (I მოსმენა).
3. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "ზოგადი განათლების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე". (I მოსმენა).
4. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკას შორის სამხედრო ფინანსური თანამშრომლობის შესახებ" 2010 წლის 23 დეკემბერს ხელმოწერილი შეთანხმება".
5. საქართველოს პარლამენტის წევრის ა. ბოლქვაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა).
6. საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და მ. ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში  დამატებების შეტანის თაობაზე". (I მოსმენა).
7. საქართველოს პარლამენტის წევრების კ. ანჯაფარიძისა და ა. ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა).
8. საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა  და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საერთო სასამართლოების შესახებ" საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ".
9. საქართველოს პარლამენტის წევრების კ. ანჯაფარიძისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა).
10. საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა  და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა).
11. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საპარტნიორო ფონდის შესახებ" (I მოსმენა).
1. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე". (III მოსმენა).
დაადგინესკომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ აქვს და მიაჩნია მომზადებულად პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განსახილველად. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
2. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ" (I მოსმენა).
აზრი გამოთქვეს: ზ. მელიქიშვილმა.
დაადგინესკომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი კანონპროექტებით შემოთავაზებულ პრინციპს, მაგრამ ამასთანავე აღნიშნავს, რომ ზოგიერთი მუხლი საჭიროებს დახვეწას. აღნიშნულის გათვალისწინებით კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია მათი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
3. მოისმინესსაქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "ზოგადი განათლების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე". (I მოსმენა).
მომხსენებელიგანათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სამართლებრივი უზრუნველყოფის დეპარტამენტის უფროსი პეტრე წურწუმია
დაადგინესკომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ აქვს და შესაძლებლად მიაჩნია პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მისი განხილვა.
4. მოისმინესაქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკას შორის სამხედრო ფინანსური თანამშრომლობის შესახებ" 2010 წლის 23 დეკემბერს ხელმოწერილი შეთანხმება".