საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომის
18 თებერვალი, 2011 .
სხდომას ესწრებოდნენ: ზ. კუკავა, გ. ჩახვაძე, მ. გოგატიშვილი, გ. გოგუაძე,
გ. ენუქიძე, ე. კვერნაძე, გ. კუპრავა, დ. ნადაშვილი, დ. ჭავჭანიძე.
საპატიო მიზეზით სხდომას არ ესწრებოდნენ: ზ. ბუცხრიკიძე, ა. ალავიძე,
რ. ბჟალავა, გ. ლონდარიძე, მ. ცქიტიშვილი.
სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრებიფინანსთა მინისტრის მოადგილე რ. კემულარია, მთავრობის საპარლამენტო მდივანი გ. ხუროშვილი.
1. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ", "სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ" საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე", "საჯარო რეესტრის შესახებ" საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე". (III მოსმენა).
2. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე". (III მოსმენა).
3. საქართველოს მთავრობის დადგენილების პროექტი "მიკრო და მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე პირებისათვის აკრძალული საქმიანობებისა და საქმიანობებისა და შემოსავლების სახეობების, რომლებიც არ დაიბეგრება ან/და, რომლებზეც არ გავრცლდება საშემოსავლო გადასახადის სპეციალური დაბეგვის რეჟიმები, განსაზღვრის შესახებ" საქართველოს მთავრობის 2010 წლის 29 დეკემბრის ¹ 415 დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე".
1. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ", "სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ" საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე", "საჯარო რეესტრის შესახებ" საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე".
(III მოსმენა).
დაადგინესგამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინების შემდეგ კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტების განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით.  (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
2. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე". (III მოსმენა).
დაადგინეს: კომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ აქვს და მიაჩნია მომზადებულად პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განსახილველად. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
3. მოისმინესსაქართველოს მთავრობის დადგენილების პროექტი "მიკრო და მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე პირებისათვის აკრძალული საქმიანობებისა და საქმიანობებისა და შემოსავლების სახეობების, რომლებიც არ დაიბეგრება ან/და, რომლებზეც არ გავრცლდება საშემოსავლო გადასახადის სპეციალური დაბეგვის რეჟიმები, განსაზღვრის შესახებ" საქართველოს მთავრობის 2010 წლის 29 დეკემბრის ¹ 415 დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე".
დაადგინესკომიტეტს წარმოდგენილი დადგენილების პროექტის მიმართ შენიშვნები არ აქვს და მიიჩნევს შეთანხმებულად.
(წერილის ასლი ოქმს თან ერთვის).