კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე
სხდომას ესწრებოდნენ: ზ. კუკავა, გ. ჩახვაძე, ა. ალავიძე, რ. ბჟალავა,
მ. გოგატიშვილი,  გ. ენუქიძე, ე. კვერნაძე, გ. კუპრავა, გ. ლონდარიძე,
დ. ნადაშვილი, მ. ცქიტიშვილი, დ. ჭავჭანიძე.
საპატიო მიზეზით სხდომას არ ესწრებოდნენ: ზ. მელიქიშვილი, გ. გოგუაძე
სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრებიფინანსთა მინისტრის მოადგილე ნ. მიქელაძე, მთავრობის საპარლამენტო მდივანი გ. ხუროშვილი, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე თ. ჭელიძე.
1. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე", "მეზღვაურთა მომზადებისა და დიპლომირების შესახებ" დამატების შეტანის თაობაზე", საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე", "საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ", "საზღვაო-სამაშველო სამსახურის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა).
2. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ", "სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ" საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე", "საჯარო რეესტრის შესახებ" საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე".
3. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში დამატებების შეტანის თაობაზე". (I მოსმენა).
4. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე". (I მოსმენა).
5. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი შეთანხმება "საქართველოს მთავრობასა და კატარის მთავრობას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ".
6. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი შეთანხმება და შეთანხმების ოქმი  "საქართველოს მთავრობასა და არაბთა გაერთიანებული საემიროების  მთავრობას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ".
7. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი შეთანხმება "საქართველოსა და ევროკავშირსა და მის წევრ სახელმწიფოებს შორის ერთიანი საჰაერო სივრცის შესახებ".
8.  საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი შეთანხმება "საქართველოს მთავრობასა და პოლონეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საჰაერო მიმოსვლის შესახებ".
9. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი შეთანხმება "საქართველოს მთავრობასა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს მთავრობას შორის საჰაერო მომსახურების შესახებ".
1. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე", "მეზღვაურთა მომზადებისა და დიპლომირების შესახებ" დამატების შეტანის თაობაზე", საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე", "საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ", "საზღვაო-სამაშველო სამსახურის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა).
აზრი გამოთქვესგ. ჩახვაძემ, ზ. ბუცხრიკიძემ.
დაადგინესკომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტების პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
2. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ", "სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ" საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე", "საჯარო რეესტრის შესახებ" საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე".