განხილული კანონპროექტები და მომზადებული დასკვნები
პარლამენტის წევრების ლ. თორდიას, კ. ანჯაფარიძისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე"
საქართველოს პარლამენტის წევრების პ.კუბლაშვილის, ზ.კუკავას, ლ.თორდიასა და გ.მელაძის მიერ საკანონმდებლო ინციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტები: "სურსათის უვნებლობისა და ხარისხის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», "მავნე ორგანიზმებისაგან მცენარეთა დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», "ვეტერინარიის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»
საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტზე «სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის პრივატიზების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» - კომიტეტის დასკვნა
,,ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
„საჯარო რეესტრის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ“ – იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის საკანონმდებლო ინიციატივა
"მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე" – აგრარულ საკითხთა კომიტეტის მიერ მომზადებული საკანონმდებლო ინიციატივა