საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომის
23 ივნისი 2011 .
სხდომას თავმჯდომარეობდა:   ზ. მელიქიშვილი (კომიტეტის თავმჯდომარე)
სხდომას ესწრებოდნენ: ზ. ბუცხრიკიძე, ზ. კუკავა, ა. ალავიძე, რ. ბჟალავა, გ. ენუქიძე,
ე. კვერნაძე, გ. კუპრავა, მ. ცქიტიშვილი.
საპატიო მიზეზით სხდომას არ ესწრებოდნენ: გ. ჩახვაძე, მ. გოგატიშვილი, გ. გოგუაძე,
ლ. ვეფხვაძე, გ. ლონდარიძე, დ. ნადაშვილი, დ. ჭავჭანიძე.
სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრებიიუსტიციის მინისტრის მოადგილე დ. ძაგნიძე,
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ი. ქურდაძე, მთავრობის საპარლამენტო მდივანი გ. ხუროშვილი, ფინანსთა მინისტრის მოადგილე რ. კემულარია, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე თ. ჭელიძე, პარლამენტის წევრი კ. ანჯაფარიძე.
1. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი "ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ”. (III მოსმენა).
2. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”. (III მოსმენა).
3. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, "თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”.  (III მოსმენა).
4. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”.  (II მოსმენა).
5. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი ხელშეკრულება "საქართველოს მთავრობასა ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მთავრობას შორის სამოქალაქო საჰაერო ტრანსპორტის შესახებ”.
6. საქართველოს პარლამენტის წევრების ზ. ბუცხრიკიძისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი "საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების  შეტანის თაობაზე”, "კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა დამატებების შეტანის შესახებ”, "დაზღვევის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამათალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამეტებების შეტანის შესახებ”, "საქართველოს სახელმწიფო გერბის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "იარაღის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი "საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, "ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, "უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, "სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”. (III მოსმენა).
7. საქართველოს პარლამენტის წევრების ლ. თორდიას, პ. კუბლაშვილის, კ. ანჯაფარიძის, ა.ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "საქართველოს ადმინისტაციული საპროცესო კოდექსი”, "ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, "ლტოლვილთა შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, "ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში  დამატების შეტანის თაობაზე”, "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, "სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, "საქართველოს ორგანულ კანონში "საქართველოს საარჩევნო კოდექსი” ცვლილების შეტანის შესახებ”, "ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "ქონების ლეგალიზაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "პატიმრობის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, "საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”. (I მოსმენა).
1. მოისმინეს: საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი "ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ”. (III მოსმენა).
მომხსენებელიიუსტიციის მინისტრის მოადგილე დიმიტრი ძაგნიძე
აზრი გამოთქვეს ზ. მელიქიშვილმა.
დაადგინესკომიტეტს გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინების შემდეგ მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვა.  (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
2. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”. (III მოსმენა).
მომხსენებელიგანათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ირინე ქურდაძე
დაადგინესკომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროექტის მიმართ რედაქციული სახის შენიშვნები არ აქვს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მისი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
3. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, "თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”.  (III მოსმენა).
მომხსენებელიფინანსთა მინისტრის მოადგილე  რუსუდან კემულარია
დაადგინეს: კომიტეტს გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინების შემდეგ მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტების პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვა.  (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
4. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”.  (II მოსმენა).
მომხსენებელისოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ალეკო ცინცაძე
დაადგინესკომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ აქვს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მისი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით, მაგრამ ამასთანავე აღნიშნავს, რომ ავტორების მიერ გადახედილ უნდა იქნას კანონის ამოქმედების ვადები.  (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
5. მოისმინეს: საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი ხელშეკრულება "საქართველოს მთავრობასა ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მთავრობას შორის სამოქალაქო საჰაერო ტრანსპორტის შესახებ”.
მომხსენებელიეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე თამარ ჭელიძე
დაადგინესკომიტეტს შესაძლებლად მიაჩნია წარმოდგენილი ხელშეკრულების პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
6. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების ზ. ბუცხრიკიძისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი "საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების  შეტანის თაობაზე”, "კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა დამატებების შეტანის შესახებ”, "დაზღვევის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამათალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამეტებების შეტანის შესახებ”, "საქართველოს სახელმწიფო გერბის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "იარაღის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი "საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, "ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, "უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, "სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”. (III მოსმენა).
დაადგინესკომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროექტების მიმართ რედაქციული სახის შენიშვნები არ აქვს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მათი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
7. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების ლ. თორდიას, პ. კუბლაშვილის, კ. ანჯაფარიძის, ა. ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "საქართველოს ადმინისტაციული საპროცესო კოდექსი”, "ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, "ლტოლვილთა შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, "ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში  დამატების შეტანის თაობაზე”, "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, "სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, "საქართველოს ორგანულ კანონში "საქართველოს საარჩევნო კოდექსი” ცვლილების შეტანის შესახებ”, "ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "ქონების ლეგალიზაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "პატიმრობის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, "საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”. (I მოსმენა).
მომხსენებელიპარლამენტის წევრი .ანჯაფარიძე
დაადგინესგამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით კომიტეტი მიზანშეწონილად მიიჩნევს წარმოდგენილი კანონპროექტების პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვას.