• საპატიო მიზეზით სხდომას არ ესწრებოდნენ: გ. ჩახვაძე, ა. ალავიძე, მ. გოგატიშვილი,
• ლ. ვეფხვაძე, გ. კუპრავა, გ. ლონდარიძე
• სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრებიიუსტიციის მინისტრის მოადგილე დ. ძაგნიძე,
• განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ი. ქურდაძე, მთავრობის საპარლამენტო მდივანი გ. ხუროშვილი.
• დ ღ ი ს   წ ე ს რ ი გ ი:
• 1. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი "ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ”.
• (II მოსმენა).
• 2. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”.
• 3. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”. (I მოსმენა).
• 4. საქართველოს პარლამენტის წევრების ზ. ბუცხრიკიძისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი "საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების  შეტანის თაობაზე”, "კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა დამატებების შეტანის შესახებ”, "დაზღვევის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამათალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამეტებების შეტანის შესახებ”, "საქართველოს სახელმწიფო გერბის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "იარაღის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი "საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, "ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, "უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, "სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”. (II მოსმენა).
• 5. საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”. (III მოსმენა).
• 1. მოისმინეს: საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი "ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ”. (II მოსმენა).
• მომხსენებელიიუსტიციის მინისტრის მოადგილე დიმიტრი ძაგნიძე
• აზრი გამოთქვესლ. ვეფხვაძემ, გ. ჩახვაძემ, ზ. მელიქიშვილმა.
• დაადგინესკომიტეტს წარმოდგენილ კანონპროექტთან დაკავშირებით შენიშვნები არ აქვს და მიაჩნია მომზადებულად პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განსახილველად.   (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
• 2. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”. (II მოსმენა).