საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომის
2 ივნისი 2011 .
სხდომას ესწრებოდნენ: ზ. ბუცხრიკიძე, ზ. კუკავა, გ. ჩახვაძე,  რ. ბჟალავა, გ. ენუქიძე,
ე. კვერნაძე, გ. კუპრავა, მ. ცქიტიშვილი.
საპატიო მიზეზით სხდომას არ ესწრებოდნენ: ა. ალავიძე, მ. გოგატიშვილი, გ. გოგუაძე,
ლ. ვეფხვაძე,გ. ლონდარიძე, დ. ნადაშვილი, დ. ჭავჭანიძე.
სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრებიფინანსთა მინისტრის მოადგილე დ. გვინდაძე.
1.   საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი ხელშეკრულება "საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება (სპეციალური ოპერაციები) (ურბანული მომსახურების გაუმჯობესების საინვესტიციო პროგრამა – პროექტი 1)” .
2.  საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილის, ჩ. თაქთაქიშვილის, ზ. კუკავასა და ა. ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები "საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "სახელმწიფო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "სახელმწიფო ბაჟის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” (I მოსმენა).
3. საქართველოს პარლამენტის დადგენილება "საქართველოს პარლამენტის 2012 წლის ბიუჯეტის პროქტის დამტკიცების შესახებ ”.
4.  საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და მ. ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში” ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”. (II მოსმენა).
5. საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და მ. ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”; "ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” (I მოსმენა).
1. მოისმინეს: საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი ხელშეკრულება "საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება (სპეციალური ოპერაციები) (ურბანული მომსახურების გაუმჯობესების საინვესტიციო პროგრამა – პროექტი 1)” .
მომხსენებელიფინანსთა მინისტრის მოადგილე დიმიტრი გვინდაძე
დაადგინესკომიტეტს შესაძლებლად მიაჩნია წარმოდგენილი ხელშეკრულების რატიფიცირება საქართველოს პარლამენტის მიერ. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
2. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილის, ჩ. თაქთაქიშვილის, ზ. კუკავასა და ა. ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები "საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "სახელმწიფო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "სახელმწიფო ბაჟის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” (I მოსმენა).
აზრი გამოთქვეს: ზ. მელიქიშვილმა.
დაადგინეს: კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წამოდგენილი კანონპროექტების პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა.  (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
3. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის დადგენილება "საქართველოს პარლამენტის 2012 წლის ბიუჯეტის პროექტის დამტკიცების შესახებ ”.
დაადგინესგადაეგზავნოს წარმოდგენილი დადგენილების პროექტი პარლამენტის პლენარული სხდომის დღის წესრიგში შესატანად. (წერილის ასლი ოქმს თან ერთვის).
4. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და მ. ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში” ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”. (II მოსმენა).
დაადგინესკომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ აქვს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მისი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
5. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და მ. ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”; "ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” (I მოსმენა).
დაადგინესკომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი კანონპროექტებით შემოთავაზებულ პრონციპებს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მათი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).