საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომის ო ქ მ ი #16 3 მაისი 2011 წ.
სხდომის თავმჯდომარე: ზ. მელიქიშვილი (კომიტეტის თავმჯდომარე) სხდომას ესწრებოდნენ: ზ. ბუცხრიკიძე, ზ. კუკავა, ა. ალავიძე, რ. ბჟალავა, მ. გოგატიშვილი, ე. კვერნაძე, გ. კუპრავა, გ. ლონდარიძე, დ. ნადაშვილი, მ. ცქიტიშვილი. საპატიო მიზეზით სხდომას არ ესწრებოდნენ: გ. ჩახვაძე, გ. გოგუაძე, გ. ენუქიძე, დ. ჭავჭანიძე. სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრები: ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე ნინო ენუქიძე. დ ღ ი ს წ ე ს რ ი გ ი: 1. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, "სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” "გარემოს დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "გარემოს დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, "საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”. (I მოსმენა). 1. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, "სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” "გარემოს დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "გარემოს დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, "საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, "გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”. (I მოსმენა). მომხსენებელი: ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე ნინო ენუქიძე აზრი გამოთქვეს: ზ. მელიქიშვილმა. დაადგინეს: კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტების პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის). ზ. მელიქიშვილი საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე |