საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომის
5 აპრილი 2011 .
სხდომას ესწრებოდნენ: ზ. ბუცხრიკიძე, ზ. კუკავა, ა. ალავიძე, მ. გოგატიშვილი,  გ. ენუქიძე, ე. კვერნაძე, გ. ლონდარიძე, დ. ნადაშვილი, მ. ცქიტიშვილი.
საპატიო მიზეზით სხდომას არ ესწრებოდნენ: გ. ჩახვაძე,  რ. ბჟალავა, გ. გოგუაძე,
გ. კუპრავა, დ. ჭავჭანიძე.
სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრებიპარლამენტის წევრი პავლე კუბლაშვილი
1. საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "სახელმწიფო (საბაჟო) კონტროლის გვერდის ავლით ან მისგან მალულად საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე შემოტანილი კეთილსინდისიერად შეძენილი მექანიკური სატრანსპორტო საშუალებების რეგისტრაციის წესის შესახებ” და :საქართველოს საგადასახადო კოდექსში” დამატებების შეტანის შესახებ”. (I მოსმენა).
1. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "სახელმწიფო (საბაჟო) კონტროლის გვერდის ავლით ან მისგან მალულად საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე შემოტანილი კეთილსინდისიერად შეძენილი მექანიკური სატრანსპორტო საშუალებების რეგისტრაციის წესის შესახებ” და საქართველოს საგადასახადო კოდექსში” დამატებების შეტანის შესახებ”. (I მოსმენა).
მომხსენებელიპარლამენტის წევრი პავლე კუბლაშვილი
დაადგინესკომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი კანონპროექტებით შემოთავაზებულ პრინციპს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მათი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).