საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომის
5 აპრილი 2011 წ.
სხდომას ესწრებოდნენ: ზ. ბუცხრიკიძე, ზ. კუკავა, ა. ალავიძე, მ. გოგატიშვილი, გ. ენუქიძე, ე. კვერნაძე, გ. ლონდარიძე, დ. ნადაშვილი, მ. ცქიტიშვილი.
საპატიო მიზეზით სხდომას არ ესწრებოდნენ: გ. ჩახვაძე, რ. ბჟალავა, გ. გოგუაძე,
გ. კუპრავა, დ. ჭავჭანიძე.
სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრები: პარლამენტის წევრი პავლე კუბლაშვილი
1. საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "სახელმწიფო (საბაჟო) კონტროლის გვერდის ავლით ან მისგან მალულად საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე შემოტანილი კეთილსინდისიერად შეძენილი მექანიკური სატრანსპორტო საშუალებების რეგისტრაციის წესის შესახებ” და :საქართველოს საგადასახადო კოდექსში” დამატებების შეტანის შესახებ”. (I მოსმენა).
1. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების პ. კუბლაშვილისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "სახელმწიფო (საბაჟო) კონტროლის გვერდის ავლით ან მისგან მალულად საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე შემოტანილი კეთილსინდისიერად შეძენილი მექანიკური სატრანსპორტო საშუალებების რეგისტრაციის წესის შესახებ” და საქართველოს საგადასახადო კოდექსში” დამატებების შეტანის შესახებ”. (I მოსმენა).
მომხსენებელი: პარლამენტის წევრი პავლე კუბლაშვილი
დაადგინეს: კომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი კანონპროექტებით შემოთავაზებულ პრინციპს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მათი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).