საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომის
29 მარტი 2011 .
სხდომას ესწრებოდნენ: ზ. კუკავა, ა. ალავიძე, რ. ბჟალავა, გ. ენუქიძე, ე. კვერნაძე, გ. კუპრავა, გ. ლონდარიძე, დ. ჭავჭანიძე.
საპატიო მიზეზით სხდომას არ ესწრებოდნენ: ზ. ბუცხრიკიძე, გ. ჩახვაძე, მ. გოგატიშვილი,
გ. გოგუაძე, დ. ნადაშვილი, მ. ცქიტიშვილი.
სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრებიფინანსთა მინისტრის მოადგილე პ. პეტრიაშვილი,
ფინანსთა მინისტრის მოადგილე რ. კემულარია;
1. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "სახელმწიფო ვალის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე".  (გამომდინარე "საქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე" საქართველოს კანონის პროექტიდან. (I მოსმენა).
2. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის დაფინანსების ჩარჩო ხელშეკრულება (გეო:ურბანული მომსახურების გაუმჯობესების საინვესტიციო პროგრამა").
1. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "სახელმწიფო ვალის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე".  (გამომდინარე "საქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე" საქართველოს კანონის პროექტიდან.
(I მოსმენა).