გ. გოგუაძე, გ. ლონდარიძე, დ. ჭავჭანიძე.
სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრებიფინანსთა მინისტრი კ. ბაინდურაშვილი,
ეროვნული ბანკის მონეტარული პოლიტიკის სამსახურის უფროსი ა. იმნაიშვილი,
კონტროლის პალატის თავმჯდოამრის მოადგილე შოთა თარხნიშვილი.
1. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე".
2. საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და მ. ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში  დამატებების შეტანის თაობაზე". (III მოსმენა).
1. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე".
მომხსენებელიფინანსთა მინისტრი კახა ბაინდურაშვილი,
თანამომხსენებლებიეროვნული ბანკის მონეტარული პოლიტიკის სამსახურის უფროსი არჩილ იმნაიშვილიკონტროლის პალატის თავმჯდომარის მოადგილე შოთა თარხნიშვილი
დაადგინესკომიტეტი ეთანხმება წარმოდგენილ კანონპროექტს და მის მიმართ შენიშვნები არ აქვს. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
2. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და მ. ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში  დამატებების შეტანის თაობაზე". (III მოსმენა).
დაადგინეს: კომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროექტის მიმართ რედაქციული სახის შენიშვნები არ აქვს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მისი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).