საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომის
10 მარტი 2011 .
სხდომას ესწრებოდნენ: ზ. კუკავა, გ. ჩახვაძე,  გ. ენუქიძე, ე. კვერნაძე,
გ. კუპრავა, გ. ლონდარიძე, დ. ნადაშვილი, მ. ცქიტიშვილი.
საპატიო მიზეზით სხდომას არ ესწრებოდნენ: ზ. ბუცხრიკიძე, ა. ალავიძე,
რ. ბჟალავა, მ. გოგატიშვილი, გ. გოგუაძე, დ. ჭავჭანიძე.
სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრებიფინანსთა მინისტრის მოადგილე რ. კემულარია, მთავრობის საპარლამენტო მდივანი გ. ხუროშვილი.
1. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ" საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე". (I მოსმენა).
2. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ". (II მოსმენა).
3. საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და მ. ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში  დამატებების შეტანის თაობაზე". (II მოსმენა).
1. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ" საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე". (I მოსმენა).
მომხსენებელიმთავრობის საპარლმენტო მდივანი გიორგი ხუროშვილი
დაადგინესკომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
2. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ". (II მოსმენა).
აზრი გამოთქვესე. კვერნაძემ, ზ. მელიქიშვილმა.
დაადგინეს: კომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ აქვს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მისი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
3. მოისმინესსაქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და მ. ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში  დამატებების შეტანის თაობაზე". (II მოსმენა).