საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომის ოქმი #5 2 მარტი 2011 წ.
სხდომის თავმჯდომარე: ზ. მელიქიშვილი (კომიტეტის თავმჯდომარე) სხდომას ესწრებოდნენ: ზ. კუკავა, გ. ჩახვაძე, ა. ალავიძე, რ. ბჟალავა, გ. ენუქიძე, ე. კვერნაძე, გ. კუპრავა, გ. ლონდარიძე, დ. ნადაშვილი, მ. ცქიტიშვილი. საპატიო მიზეზით სხდომას არ ესწრებოდნენ: ზ. ბუცხრიკიძე, მ. გოგატიშვილი, გ. გოგუაძე, დ. ჭავჭანიძე. სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრები: ფინანსთა მინისტრის მოადგილე რ. კემულარია, მთავრობის საპარლამენტო მდივანი გ. ხუროშვილი, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სამართლებრივი უზრუნველყოფის დეპარტამენტის უფროსი პ. წურწუმია, თავდაცვის სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი ვ. ჯორბენაძე, საქართველოს მთავრობის კანცელარიის მმართველობისა და ეკონომიკის საკითხებში მრჩეველთა ჯგუფის (სამსახურის) უფროსი, პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი ვ. ლეჟავა, პარლამენტის წევრები; ა. ბოლქვაძე, კ. ანჯაფარიძე. დ ღ ი ს წ ე ს რ ი გ ი: 1. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე". (III მოსმენა). 2. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ" (I მოსმენა). 3. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "ზოგადი განათლების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე". (I მოსმენა). 4. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკას შორის სამხედრო ფინანსური თანამშრომლობის შესახებ" 2010 წლის 23 დეკემბერს ხელმოწერილი შეთანხმება". 5. საქართველოს პარლამენტის წევრის ა. ბოლქვაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა). 6. საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და მ. ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე". (I მოსმენა). 7. საქართველოს პარლამენტის წევრების კ. ანჯაფარიძისა და ა. ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა). 8. საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საერთო სასამართლოების შესახებ" საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა). 9. საქართველოს პარლამენტის წევრების კ. ანჯაფარიძისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა). 10. საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა). 11. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საპარტნიორო ფონდის შესახებ" (I მოსმენა). 1. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე". (III მოსმენა). მომხსენებელი: ფინანსთა მინისტრის მოადგილე რუსუდან კემულარია აზრი გამოთქვეს: ზ. მელიქიშვილმა. დაადგინეს: კომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ აქვს და მიაჩნია მომზადებულად პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განსახილველად. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის). 2. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ" (I მოსმენა). მომხსენებელი: ფინანსთა მინისტრის მოადგილე რუსუდან კემულარია აზრი გამოთქვეს: ზ. მელიქიშვილმა. დაადგინეს: კომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი კანონპროექტებით შემოთავაზებულ პრინციპს, მაგრამ ამასთანავე აღნიშნავს, რომ ზოგიერთი მუხლი საჭიროებს დახვეწას. აღნიშნულის გათვალისწინებით კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია მათი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის). 3. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "ზოგადი განათლების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე". (I მოსმენა). მომხსენებელი: განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სამართლებრივი უზრუნველყოფის დეპარტამენტის უფროსი პეტრე წურწუმია აზრი გამოთქვეს: ზ. მელიქიშვილმა. დაადგინეს: კომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ აქვს და შესაძლებლად მიაჩნია პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მისი განხილვა. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის). 4. მოისმინეს: აქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკას შორის სამხედრო ფინანსური თანამშრომლობის შესახებ" 2010 წლის 23 დეკემბერს ხელმოწერილი შეთანხმება". მომხსენებელი: თავდაცვის სამინისტროს იურიდიული დეპატამენტის უფროსი ვახტანგ ჯორბენაძე აზრი გამოთქვეს: ზ. მელიქიშვილმა. დაადგინეს: კომიტეტს შესაძლებლად მიაჩნია წარმოდგენილი შეთანხმების საქართველოს პარლამენტის მიერ რატიფიცირება. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის). 5. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრის ა. ბოლქვაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა). მომხსენებელი: საქართველოს პარლამენტის წევრი ანზორ ბოლქვაძე აზრი გამოთქვეს: ზ. მელიქიშვილმა. დაადგინეს: კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის). 6. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და მ. ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე". (I მოსმენა). მომხსენებელი: საქართველოს პარლამენტის წევრი ანდრო ალავიძე აზრი გამოთქვეს: ზ. მელიქიშვილმა. დაადგინეს: კომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი კანონპროექტით შემოთავაზებულ პრინციპს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მისი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის). 7. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების კ. ანჯაფარიძისა და ა. ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა). მომხსენებელი: საქართველოს პარლამენტის წევრი კახა ანჯაფარიძე აზრი გამოთქვეს: ზ. მელიქიშვილმა. დაადგინეს: კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის). 8. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საერთო სასამართლოების შესახებ" საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა). მომხსენებელი: საქართველოს პარლამენტის წევრი ზვიად კუკავა აზრი გამოთქვეს: ზ. მელიქიშვილმა. დაადგინეს: კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის). 9. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების კ. ანჯაფარიძისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა). მომხსენებელი: საქართველოს პარლამენტის წევრი კახა ანჯაფარიძე აზრი გამოთქვეს: ზ. მელიქიშვილმა. დაადგინეს: კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვა. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის). 10. მოისმინეს: საქართველოს პარლამენტის წევრების ა. ალავიძისა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა).
მომხსენებელი: საქართველოს პარლამენტის წევრი ზვიად კუკავა აზრი გამოთქვეს: ზ. მელიქიშვილმა. დაადგინეს: კომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ აქვს და შესაძლებლად მიაჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მისი განხილვა. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის). 11. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საპარტნიორო ფონდის შესახებ" (I მოსმენა). მომხსენებელი: საქართველოს მთავრობის კანცელარიის მმართველობისა და ეკონომიკურ საკითხებში მრჩეველთა ჯგუფის (სამსახურის) უფროსი, პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი ვახტანგ ლეჟავა აზრი გამოთქვეს: გ. ჩახვაძემ ზ. მელიქიშვილმა. დაადგინეს: კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტის განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის). ზ. მელიქიშვილისაფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე |