საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომის
25 თებერვალი, 2011 .
სხდომას ესწრებოდნენ: გ. ჩახვაძე, რ. ბჟალავა, მ. გოგატიშვილი, ე. კვერნაძე,
გ. კუპრავა, გ. ლონდარიძე, დ. ნადაშვილი, მ. ცქიტიშვილი, დ. ჭავჭანიძე.
საპატიო მიზეზით სხდომას არ ესწრებოდნენ: ზ. ბუცხრიკიძე, ა. ალავიძე, გ. გოგუაძე, გ. ენუქიძე
სხდომას ესწრებოდნენ მოწვეული სტუმრებიფინანსთა მინისტრის მოადგილე რ. კემულარია, მთავრობის საპარლამენტო მდივანი გ. ხუროშვილი, პარლამენტის წევრი თ. წურწუმია.
1. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "სახელმწიფო ბაჟის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ბორჯომ-ხარაგაულის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "სახელმწიფო ქონების შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "დაცული ტერიტორიების სტატუსის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ეკოლოგიური ექსპერტიზის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "გეოლოგიური საქმიანობის ლიცენზიის გაცემის შესახებ" საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე", "გარემოს დაცვის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "გარემოზე ზენოქნედების ნებართვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "იარაღის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "იმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებ" საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე", "კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "კურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარული დაცვის ზონების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდინარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს ტერიტორიაზე ნარჩენების ტრანზიტისა და იმპორტის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "ნავთობისა და გაზის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ნიადაგების კონსერვაციისა და ნაყოფიერების აღდგენა-გაუმჯობესების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "სახელმწიიფო საიდუმლოების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "საჯარო რეესტრის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს საკონსულო დაწესებულებათა შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "სამხედრო პოლიციის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის არასასოფლო-სამეურნეო მიზნით გამოყოფისას სანაცვლო მიწის ათვისების ღირებულებისა და მიყენებული ზიანის ანაზღაურების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე",  "საქართველოს ტყის კოდექსში " ცვლილებების შეტანის შესახებ", "საჯარო სამართლის იურიდიული პირის-სატყეო სააგენტოს შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ", "საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში" ცვლილებების შეტანის შესახებ", "სახელმწოფო სპეციალური წოდებების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "თბილისის ეროვნული პარკის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "თუშეთის, ვაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს ზღვის, წყალსატევებისა და მდინარეთა ნაპირების რეგულირებისა და საინჟინრო დაცვის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში" ცვლილებების შეტანის შესახებ".
2. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე". (II მოსმენა).
3. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოსა და ევროპის საინვესტიციო ბანკს შორის ფინანსური ხელშეკრულება (საქართველო – ვარდნილისა და ენგურის ჰიდროელექტროსადგურების რეაბილიტაციის პროექტი)".
4. საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის  მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა).
1. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: "საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "სახელმწიფო ბაჟის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ბორჯომ-ხარაგაულის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "სახელმწიფო ქონების შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "დაცული ტერიტორიების სტატუსის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ეკოლოგიური ექსპერტიზის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "გეოლოგიური საქმიანობის ლიცენზიის გაცემის შესახებ" საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე", "გარემოს დაცვის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "გარემოზე ზენოქნედების ნებართვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "იარაღის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "იმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებ" საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე", "კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "კურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარული დაცვის ზონების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდინარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს ტერიტორიაზე ნარჩენების ტრანზიტისა და იმპორტის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "ნავთობისა და გაზის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ნიადაგების კონსერვაციისა და ნაყოფიერების აღდგენა-გაუმჯობესების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "სახელმწიიფო საიდუმლოების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "საჯარო რეესტრის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს საკონსულო დაწესებულებათა შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "სამხედრო პოლიციის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის არასასოფლო-სამეურნეო მიზნით გამოყოფისას სანაცვლო მიწის ათვისების ღირებულებისა და მიყენებული ზიანის ანაზღაურების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე",  "საქართველოს ტყის კოდექსში " ცვლილებების შეტანის შესახებ", "საჯარო სამართლის იურიდიული პირის-სატყეო სააგენტოს შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ", "საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში" ცვლილებების შეტანის შესახებ", "სახელმწოფო სპეციალური წოდებების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "თბილისის ეროვნული პარკის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "თუშეთის, ვაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს ზღვის, წყალსატევებისა და მდინარეთა ნაპირების რეგულირებისა და საინჟინრო დაცვის შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში" ცვლილებების შეტანის შესახებ".   (I მოსმენა).
აზრი გამოთქვესე. კვერნაძემ, მ. ცქიტიშვილმა, მელიქიშვილმა.
დაადგინესკომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილი კანონპროექტებით შემოთავაზებულ პრინციპს და მიზანშეწონილად მიაჩნია მათი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
2. მოისმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე". (II მოსმენა).
დაადგინეს: კომიტეტს წარმოდგენილი კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ აქვს და მიაჩნია მომზადებულად  პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განსახილველად.  (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
3. მოისმინესსაქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი "საქართველოსა და ევროპის საინვესტიციო ბანკს შორის ფინანსური ხელშეკრულება (საქართველო – ვარდნილისა და ენგურის ჰიდროელექტროსადგურების რეაბილიტაციის პროექტი)".
დაადგინესკომიტეტს შესაძლებლად მიაჩნია წარმოდგენილი ხელშეკრულების საქართველოს პარლამენტის მიერ რატიფიცირება. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).
4. მოისმინესსაქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის  მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი "საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ". (I მოსმენა).
მომხსენებელისაქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე თეიმურაზ წურწუმია
დაადგინესგამოთქმული შენიშვების გათვალისწინებით კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტის განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე. (დასკვნის ასლი ოქმს თან ერთვის).