საქართველოს პარლამენტის სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა  კომიტეტის  სხდომის
11 მარტი 2010წ.
კომიტეტის წევრები:  დილარ ხაბულიანი,  დავით ბეჟუაშვილი, მიხეილ ცქიტიშვილი,  ემზარ გელაშვილი, ბადრი ბასიშვილი, კობა ნაყოფია,კახა გეწაძე, მამუკა გოგატიშვილი
სხდომის უფლებამოსილება განისაზღვრა სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა  კომიტეტის 9 წევრის დასწრებით.
1.საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი შეთანხმება "საქართველოს მთავრობასა და სინგაპურის რესპუბლიკის მთავრობას შორის შემოსავლებზე ორმაგი დაბეგვრის თვიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ"
სხდომის თავმჯდომარე მიესალმა სხდომაზე დამსწრე საზოგადოებას  და კომიტეტის წევრებს  გააცნო სხდომის დღის წესრიგის პროექტი.
სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ   საკითხთან  დაკავშირებით:
კომიტეტმა განიხილა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი შეთანხმება "საქართველოს მთავრობასა და სინგაპურის რესპუბლიკის მთავრობას შორის შემოსავლებზე ორმაგი დაბეგვრის თვიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ"
.კომიტეტმა ერთხმად დაუჭირა მხარი აღნიშნულ შეთანხმებას და აღნიშნა, რომ მსგავსი შეთანხმების მიღწევა აუცილებელია მსოფლიოს ბევრ ქვეყანასთან, რაც პირდაპირ კავშირშია საქართველოს ეკონომიკის განვითარებასთან და მიზანშეწონილად მიიჩნია მისი პლენარულ სხდომაზე განხილვა.
აზრი გამოთქვეს: გიორგი ასანიძემ, კობა ნაყოფიამ.