3. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი (#07–1/254) საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი ეკონომიკური თავისუფლების,შესაძლებლობებისა და ღირსების შესახებ“. კანონის პროექტის განხილვა.
მომხსენებელი: იუსტიციის მინისტრის მოადგილე
სხდომა გახსნა ბატონმა ოთარ თოიძემ. იგი მიესალმა სხდომის მონაწილეებს, და გააცნო დღის წესრიგი. სხდომის თავმჯდომარემ სიტყვა მოხსენებისთვის გადასცა ბატონ გივი ჯავაშვილს, მან კომიტეტს გააცნო "ექიმის პროფესიული საქმიანობის წესებისდასკვნითი ვერსია. მისი განმარტებით, "ექიმის პროფესიული საქმიანობისწესებისმიზანიახელი შეუწყოს საქართველოში ექიმის საქმიანობის პროფესიულეთიკურ და სამართლებრივ ნორმებთან შესაბამისობასმისი აზრითაღნიშნული წესის შემოღებასამედიცინო მომსახურების ხარისხის გაუმჯობესებასპაციენტის უსაფრთხოებასექიმსა და პაციენტს შორის ნდობის დამკვიდრებასა და ექიმის ავტორიტეტის ზრდასუზრუნველყოფს. როგორც მომხსენებელმა აღნიშნა, "ექიმის პროფესიული საქმიანობის წესები” ეფუძნება  საქართველოს ჯანდაცვის კანონმდებლობით გათვალისწინებულ ნორმებს,"საქართველოს ექიმის ეთიკის კოდექსშიასახულ პრინციპებს და პაციენტისა და ექიმის უფლება-მოვალეობათა შესახებ საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ მოწოდებულრეკომენდაციებს. "ექიმის პროფესიული საქმიანობის წესებშიასახული რეკომენდაციების გამოყენება ნებაყოფლობითიათუმცამისი გამოყენება ექიმს დაეხმარება უსაფრთხო,თანამედროვე ეთიკური სტანდარტების შესაბამისი სამედიცინო პრაქტიკის წარმართვაშიპროფესიული საქმიანობის წესების დაცვა საშუალებას მისცემს ექიმსერთი მხრივთავიაარიდოს კანონმდებლობასთან კონფლიქტს და მეორეს მხრივ, გააუმჯობესოს მის მიერ გაწეული სამედიცინო მომსახურების ხარისხი", – აცხადებს  გივი ჯავაშვილი. კომიტეტისთავმჯდომარისოთარ თოიძის განმარტებით, "ექიმის პროფესიული საქმიანობის წესებიარის სახელმძღვანელორომელშიც ასახულია პაციენტთანმის ახლობლებთანმასობრივიინფორმაციის საშუალებებთანსამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის პრინციპები და წესები.ბატონი ოთარი თოიძე დაინტერესდა: 1) თუ შეიძლება , რომ ეს დოკუმენტი დამქირავებლის მიერ გამოყენებული იქნეს, როგორც დასჯის მექანიზმი; 2) ტერმინთა განმარტებების საჭიროება; 3) შესაბანმისობა კანონმდებლობასთან (მითითება მუხლობრივად); 4) ექიმთა დაცვის მექანიზმი თუ არის ჩადებული არსებულ დოკუმენტში. დისკუსიაში მონაწილეობდნენ: გია ლობჟანიძე, გურამ კიკნაძე, ქეთევან თათოშვილი, გიორგი გოდაბრელიძე. აღნიშნული პროექტი უახლოეს პერიოდში პროფესიულ ასოციაციებს დაეგზავნებათ და ძირითადი როლი რეკომენდაციების დანერგვაში სწორედ ექიმთა საზოგადოებას ეკისრება.კომიტეტის წევრებმა "ექიმის პროფესიული საქმიანობის წესებზემომუშავე ჯგუფს გაწეული საქმიანობისთვის მადლობა გადაუხადეს.
ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა  კომიტეტის თვმჯდომარესთან ოთარ თოიძესთან სხდომაზე უკრაინის უმაღლესი რადას შავი ზღვისპირეთის  ქვეყნებისტუბერკულოზის საწინააღმდეგო  თანამშრომლობის საინიციატივო ჯგუფის წევრებმა იმსჯელეს შავი ზღვის პარტნიორობის სფეროში ტუბერკულოზის კონტროლთან დაკავშირებით თანამშრომლობის საკითხებზე. კერძოდ ტუბერკულოზის წინააღმდეგ ბრძოლის ინიციატივაზე. რომლის ავტორიც არის უკრაინა და მხარს უჭერს ბულგარეთირუმინეთითურქეთი,მოლდოვა და საქართველო. სტუმრებმა  მადლობა გადაუხადეს საქართველოს მთავრობასა და პარლამენტს ინიციატივის მხარდაჭერისთვისუმაღლესი რადას დეპუტატისიურიგაიდაევის მოსაზრებით,ისეთი აქტუალური პრობლემის დაძლევაროგორიც ტუბერკულოზიამხოლოდ ერთობლივი ძალისხმევითაა შესაძლებელიმისივე თქმითუკრაინაშიტუბერკულოზური ინფექციის მაღალი მაჩვენებელიაყოველ 100 000 პირიდან 83 დაავადებულიამაღალია დაავადების მაჩვენებლები რუმინეთსა და მოლდოვაშიცშავი ზღვისპირაქვეყნები მულტირეზისტენტული ტუბერკულოზის რისკის ქვეშ იმყოფებიან. კომიტეტის თქვმჯდომარისოთარ თოიძის განცხადებითმემორანდუმზე ხელის მომწერი ქვეყნები ერთმანეთთან გამოცდილებების გაზიარების გარდა, კანონმდებლობის ჰარმონიზაციაზეც იმუშავებენ საქართველოს პარლამენტი უკრაინის უმაღლეს რადასთან ტუბერკულოზისკონტროლის სფეროში შავი ზღვის ქვეყნების პარტნიორობის დაფუძნების შესახებ ურთიერთთანამშრომლობის მემონარდუმს გააფორმებს.
გადაწყვიტეს: კომიტეტი მხარს უჭერს ინიციატივას და მიიღებს აქტიურ მონაწილეობას მემორანდუმის შემუშავებაში. მემორანდუმს ხელი სავარაუდოდ ოქტომბერშიმოეწერება.
დღის წესრიგით გათვალისწინებულ მესამე საკითხთან დაკავშირებით სხდომის თავმჯდომარემ სიტყვა მოხსენებისათვის გადასცა იუსტიციის მინისტრის მოადგილელეს ბატონ დიმიტრი ძაგნიძეს. მომხსენებელამა წარმოადგინა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი (#07–1/254) საქართველოსორგანული კანონის პროექტი ეკონომიკური თავისუფლებისშესაძლებლობებისა და ღირსების შესახებ“. კანონის პროექტი. განხილვისას  აღინიშნა, რომ კანონის პროექტი შეესაბამებასაერთაშორისო სამართლებრივ ნორმებსა და საქართველოს კანონმდებლობასარის პროგრესული და შესაბამისობაში მოდის ეროვნულ პოლიტიკასთან მოქლაქეთა უფლებების დაცვისსფეროში.
გადაწყვიტესკომიტეტი მხარს უჭერს კანონპროექტის პირველი მოსმენით განხილვას პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე.