- აივ პრევენციის პროექტის Pღ სპეციალისტი
- რეგულირების სამმართველოს უფროსი, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო
- რეგულირების სამმართველოს სპაციალისტი, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო
o სხდომა გახსნა ბატონმა ოთარ თოიძემ. იგი მიესალმა სხდომის მონაწილეებს და წარუდგინა დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხი ბატონმა ოთარ თოიძემ აღნიშნა, რომპარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილის, ბატონ გიორგი წერეთლის ინიციატივით და UშAID-ის პროექტ ”საქართველოში აივ პრევენციის” მხარდაჭერით პარლამენტში ქვეყანაში ნარკოპოლიტიკისა და ნარკოკანონმდებლობის სრულყოფის მიზნით შემუშავებულია ”საქართველოს ნარკოპოლიტიკის ალტერნატივების” დოკუმენტი.
· როგორც გიორგი წერეთელმა განაცხადა ”ხელისუფლებას გადაწყვეტილი აქვს აღნიშნული სფეროს გაუმჯობესება. ჩვენი მიზანია ეფექტური სისტემის შექმნა. ჩვენ გვჭირდება ერთიანი დაბალანსებული პოლიტიკა და ევროპული გამოცდილების გაზიარება”, დოკუმენტის მიზანს წარმოადგენს ყველა ძირითადი მონაწილის ეროვნული პოლიტიკის შესახებ დიალოგში ჩართვა და ნარკოტიკების მოხმარებისა და აივ პრევენციის ეფექტური საქმიანობისთვის ხელშემწყობი სამართლებრივი გარემოს უზრუნველყოფის საქმეში ტექნიკური დახმარება. მისივე თქმით, ქართულმა მხარემ ”ევროპის მონიტორინგის ცენტრისგან” მიიღო დასტური, რომ საქართველო ჩაერთოს ევროკავშირის მონიტორინგის და ანალიზის სისტემაში.
- დოკუმენტი – "საქართველოს ნარკოპოლიტიკის ალტერნატივები" წარადგინა ქალბატონმა მზია ტაბატაძემ ( აივ პოლიტიკისა სა ადვოკატირების ექსპერტი), აღნიშნული დოკუმენტის მიხედვით კანონმდებლობა უფრო შესაბამისობაში იქნება გაეროს კონვენციების მოთხოვნებთან, კანონმდებლობა გახდება უფრო სამართლიანი და დაბალნსებული, შემცირდება სისხლის სამართალწარმოების სისტემის ტვირთი, მოხდება ფინანსების გამოთავისუფლება, რომელთა ინვესტირება შესაძლებელი გახდება პრევენციის, ჯანდაცვის და სოციალური სერვისების გასაძლიერებლად.