1. საქართველოს პარლამენტის წევრის ვახტანგ ბალავაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი ”ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
რეგიონული პოლიტიკისთვითმმართველობის და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარე
სხდომა გახსნა კომიტეტის თავმჯდომარემ, წარმოადგინა დღის წესრიგი და სიტყვა გადასცა საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობის და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარეს ვახტანგ ბალავაძეს.
ვახტანგ ბალავაძე – არსებული კანონმდებლობით, თვითმმართველ ერთეულებს არ შეუძლიათ სხვა თვითმმართველი ერთეულის ტერიტორიაზე კომპაქტურად განსახლებულ იძულებით გადაადგილებულ პირებს დამოუკიდებლად და ოპერატიულად გაუწიონ დახმარება სოციალური და საყოფაცხოვრებო პირობების გასაუმჯობესებლად. კანონპროექტის თანახმად, აჟარის თვითმმართველ ერთეულს ენიჭება დროებითი უფლებამოსილება საკუთარი  და დელეგირებული ფინანსური რესურსი გამოიყენოს სხვა თვითმმართველი ერთეულის ტერიტორიაზე თავიანთი საცხოვრებელი ადგილიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა სოციალური და საყოფაცხოვრებო პირობების გასაუმჯობესებლად. კანონპროექტის მიღება გავლენას არ მოახდენს ბიუჯეტის საშემოსავლო და ხარჯვით ნაწილზე.
გადაწყვიტეს (ერთხმად): კომიტეტი მომზადებულად მიიჩნევს საქართველოს პარლამენტის წევრის ვახტანგ ბალავაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ საქართველოს ორგანული კანონის პროექტს ”ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მხარს უჭერს მისი პირველი მოსმენით განხილვას საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე.