მოწვეული ექსპერტები:                                               გურამ კიკნაძე
სხდომა გახსნა სხდომის თავმჯდომარემ ო. თოიძემ და წარმოადგინა სხდომის დღის წესრიგი. შემდგომ მან სიტყვა გადასცა საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილეს მიხეილ დოლიძეს, რომელმაც კომიტეტს პირველი მოსმენით განსახილველად წარმოუდგინა საქართველოს მთავრობის მიერ  საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი "საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ".
მ. დოლიძე:  წარმოდგენილი კანონპროექტის მომზადება განპირობებულია არსებული რეალობით, როდესაც ექიმს შესაძლებლობა აქვს, საკუთარი მატერიალური დაინტერესების სანაცვლოდ პაციენტს შესთავაზოს კონკრეტული ფარმაცევტული კომპანიის ფარმაცევტული პროდუქტი. აგრეთვე, კანონპროექტის მიზანია ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ტექნიკურიური ხასიათის ხარვეზების გასწორება.
კანონპროექტის მიზანია მომხმარებლის/პაციენტის უფლებების დაცვა, რათა მისთვის დანიშნულების გამოწერის მომენტში მოხდეს ფარმაცევტული პროდუქციის შეძლებისდაგვარად ფართო არჩევანის შეთავაზების უზრუნველყოფა შესაბამისი ხარისხის, ფასისა და ხელმისაწვდომობის გათვალისწინებითა და სათანადო განმარტებებით. ამ მიზნით, ცვლილებები აისახა "ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ’’ და "საექიმო საქმიანობის შესახებ’’ კანონებში, ხოლო აღნიშნული ნორმების დარღვევისათვის ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა განისაზღვრება "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით”.
კანონპროექტის მიზანს წარმოადგენს ასევე "ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ’’ კანონის დებულებების ტექნიკურად მისადაგება სხვა საკანონმდებლო აქტებთან.
კანონპროექტის ძირითადი არსის მიხედვით, ცვლილებები და დამატებები შედის შემდეგ საკანონმდებლო აქტებში: "ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ,’’ "საექიმო საქმიანობის შესახებ’’ კანონებში და "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში”.
კანონპროექტით "ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონის 30-ე მუხლი ყალიბდება ახალი რედაქციით, რომლის მიხედვითაც, სამედიცინო დაწესებულება და ჯანმრთელობის დაცვის პერსონალი ვალდებულია დაიცვას ინტერესთა შეუთავსებლობის შემდეგი ნორმები:
ა) არ შევიდეს გარიგებაში რომელიმე ფარმაცევტულ კომპანიასთან იმ მიზნით, რომ პირადი კომერციული დაინტერესების სანაცვლოდ გამოიყენებს პაციენტებს ფარმაცევტული პროდუქტის გასავრცელებლად და ამით ნახოს რაიმე მატერიალური სარგებელი.
ბ) პროფესიული სამედიცინო საქმიანობის განხორციელების პროცესში პაციენტებთან ურთიერთობისას არ იმოქმედოს ანგარებით, მათ შორის რომელიმე ფარმაცევტული კომპანიის სასარგებლოდ.
გ) ფარმაცევტული პროდუქტის შერჩევისას პაციენტს შეძლებისდაგვარად შესთავაზოს ფარმაცევტული პროდუქტების  ფართო არჩევანი  სათანადო განმარტებებით;
დ) პროფესიული სამედიცინო საქმიანობის განხორციელების პროცესში პაციენტებთან ურთიერთობისას არ გამოიყენოს ფარმაცევტული კომპანიების/ფარმაცევტული პროდუქტის ან სადაზღვევო კომპანიის განმასხვავებელი ნიშნის მქონე ექიმის დანიშნულება ან ნებისმიერი სხვა დოკუმენტი, რომელიც გადაეცემა პაციენტს ფარმაცევტული პროდუქტის მომზადების, გაცემისა ან/და მოხმარების წესებთან დაკავშირებით;
შესაბამისად, სამედიცინო დაწესებულებაში დასაქმებული პერსონალის ეთიკური პასუხისმგებლობების ნაწილს ემატება ფარმაცევტული კომპანიებისა და შესაბამისი პროდუქტების რეკლამასთან დაკავშირებული აკრძალვები. აღნიშნული პასუხისმგებლობა ვრცელდება სამედიცინო დაწესებულებებზეც.
ასევე, ხდება კანონში არსებული გარკვეული ტექნიკური ხარვეზების გასწორება და მისი შესაბამისობის უზრუნველყოფა სხვა კანონებთან, კერძოდ, "საექიმო საქმიანობის შესახებ" საქართველოს კანონის მიხედვით, დამოუკიდებელი საექიმო საქმიანობის სუბიექტი - ექიმი ექვემდებარება სერტიფიცირებას და არა ლიცენზირებას, შესაბამისად, კანონის მთელ ტექსტში "ექიმის ლიცენზია" იცვლება ტერმინით "ექიმის სერტიფიკატი."
ტერმინი "განსაკუთრებითი საშიში ინფექციების გამომწვევი’’ იცვლება ტერმინით "განსაკუთრებით საშიში პათოგენი," რომელიც უფრო ოპტიმალურად ახასიათებს იმ განსაკუთრებით საშიში ინფექციების გამომწვევების არსს, რომლებსაც შეუძლიათ მძიმე ზიანი მიაყენონ საზოგადოებრივ ჯანმრთელობას და უსაფრთხოებას. აღნიშნულიდან გამომდინარე, იცვლება დებულებები, სადაც "განსაკუთრებითი საშიში ინფექციების გამომწვევის" ნაცვლად გამოყენებულია ტერმინი "განსაკუთრებით საშიში პათოგენი."
ამავე დროს, "სამედიცინო პერსონალის" ნაცვლად შემოდის დეფინიცია "ჯანმრთელობის დაცვის პერსონალი’’
ასევე, სწორდება ზოგირთი საკანონმდებლო ხარვეზი, კერძოდ, ახალი რედაქციით ყალიბდება 92-ე მუხლი, რომლის მოქმედი რედაქცია არ შეესაბამება "ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ" საქართველოს კანონის ძირითად პრინციპებს.
"საექიმო საქმიანობის შესახებ’’ კანონში ახალი რედაქციით ყალიბდება 38-ე მუხლი, რომელშიც ექიმის ეთიკურ პრინციპებში აისახება "ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ’’ კანონით განსაზღვრული ინტერესთა შეუთავსებლობის ნორმების დაცვის ვალდებულება.
საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსს ემატება 447  მუხლი, რომელიც ითვალისწინებს პასუხისმგებლობის ზომებს სამედიცინო დაწესებულების ან/და ჯანმრთელობის დაცვის პერსონალის მიერ ინტერესთა შეუთავსებლობის ნორმების დარღვევისათვის.
საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით გათვალისწინებული ჯარიმები ეკვივალენტურია სამედიცინო სფეროში დღეს დადგენილი სხვა ადმინისტრაციული ჯარიმებისა.
სხდომაზე მოწვეული იყვნენ წამყვანი ფარმაცევტული კომპანიების, ფარმაცევტული კომპანიების წარმომადგენელთა ასოციაციის, სამედიცინო დაწესებულებების ხელმძღვანელი პირები, ასევე სხდომას ესწრებოდნენ კომიტეტთან არსებული სამეცნიერო–საკონსულტაციო საბჭოების წარმომადგენლები და დარგის მოწვეული  ექსპერტები. მათი განმარტებით, აღნიშნული კანონპროექტის მომზადება დროულია და პრინციპების დონეზე ეთანხმებიან, თუმცა არის შენიშვნებიც, რომლებიც წარმოდგენილი იქნება კანონპროექტის მეორე მოსმენით  მუხლობრივი განხილვის დროს.
კანონპროექტის მიმართ თავისი შენიშვნები წარმოადგინა კომიტეტის თავმჯდომარემ ო. თოიძემ. კერძოდ:
1. "ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ" საქართველოს მოქმედ კანონში სხვადასხვა სამართლებრივი ნორმების რეგულირება ხდება საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მიერ და არ არის დაკონკრეტებული ნორმატიული აქტის ფორმა. წარმოდგენილ კანონპროექტის  მიხედვით, კლინიკური მდგომარეობის მართვის სახელმწიფო სტანდარტს (პროტოკოლს) და კლინიკური პრაქტიკის ეროვნულ რეკომენდაციას (გაიდლაინს) ამტკიცებს საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი, ინდივიდუალურ–ადმინისტრაციული სამართლებრივი აქტით. შენიშვნა: გაურკვეველია, რატომ მოხდა ასეთი კონკრეტიზაცია, წარმოდგენილი კანონპროექტის მხოლოდ ერთ მუხლში. შესაბამისად, კანონი საჭიროებს გადახედვას და შესაბამისობაში მოყვანას აღნიშნული კუთხით.
იმის გათვალისწინებით, რომ "ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ" და "საექიმო საქმიანობის შესახებ" საქართველოს მოქმედ კანონებში ჯანმრთელობის დაცვის სისტემის სახელმწიფო მართვაში მნიშვნელოვანი როლი ენიჭებათ ექიმთა პროფესიულ ასოციაციებს, სასურველია, აღნიშნული პროტოკოლებისა და გაიდლაინების შემუშავება მოხდეს აღნიშნულ ექიმთა პროფესიულ ასოციაციებთან ერთად.
2. დასაზუსტებელია ტერმინი "ჯანმრთელობის დაცვის პერსონალი".
3. წარმოდგენილი კანონპროექტები ტექნიკური და რედაქციული  შესაბამისობის თვალსაზრისით საჭიროებს გადახედვას და შესაბამისობაში მოყვანას  "ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ" საქართველოს კანონთან.
4. პროექტის მიხედვით, (მუხლი 30, პუნქტი 1, "გ" ქვეპუნქტი) ჯანმრთელობის დაცვის პერსონალი ვალდებულია დაიცვას ინტერესთა შეუთავსებლობის შემდეგი ნორმები: "ფარმაცევტული პროდუქტის შერჩევისას, პაციენტს შეძლებისდაგვარად უნდა შესთავაზოს ფარმაცევტული პროდუქტების ფართო არჩევანი სათანადო განმარტებებით".
შენიშვნა: პროექტის ტერმინთა განმარტებების მიხედვით, ჯანმრთელობის დაცვის პერსონალში იგულისხმება ექიმი, ექთანი,  ფარმაცევტი და სხვა პირები. შესაბამისად,  დასაზუსტებელია, თუ ვინ უნდა შესთავაზოს  ფარმაცევტული პროდუქტი სათანადო განმარტებებით პაციენტს, ასევე, როგორი დასახელებით (გენერიული, თუ სხვადასხვა სავაჭრო)  უნდა მოხდეს მედიკამენტის გამოწერა.
5. პროექტის მიხედვით, საქართველოს ადმინისტრაციულ სამრთალდარღვევათა კოდექსს ემატება 447 მუხლი, რომლის მიხედვით, სამედიცინო დაწესებულების ან/და ჯანმრთელობის დაცვის პერსონალის მიერ, პროფესიული მოვალეობის აღსრულებისას, "ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონით დადგენილი ინტერესთა შეუთავსებლობის ნორმების დარღვევა,– გამოიწვევს სამედიცინო დაწესებულების/სამედიცინო მომსახურების მიმწოდებლის დაჯარიმებას 1000 ლარის ოდენობით. იგივე ჩვენება ჩადენილი განმეორებით, – გამოიწვევს სამედიცინო დაწესებულების/ჯანმრთელობის დაცვის პერსონალის დაჯარიმებას 2000 ლარის ოდენობით.
შენიშვნა:  შესაბამისობაშია მოსაყვანი პირველად და განმეორებით ჩადენილ დარღვევაზე საჯარიმო სანქციის რედაქცია.
ასევე დასაკონკრეტებელია თუ ვის ეკისრება ჯარიმის გადასახადი, სამედიცინო დაწესებულებას, თუ კონკრეტულ ექიმს.
კომიტეტი პრინციპების დონეზე დაეთანხმა წარმოდგენილ კანონპროექტს, თუმცა ზემოთ აღნიშნული შენიშვნების შესახებ კომიტეტი იმსჯელებს პროექტის მეორე მოსმენით განხილვისას.
საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილემ მიხეილ დოლიძემ შემდგომ სხდომას წარმოუდგინა სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებული მეორე საკითხი –  ინფორმაცია ჰოსპიტალურ სექტორში რეფორმის მიმდინარეობის შესახებ. კერძოდ:
•         ჰოსპიტალური სექტორის განვითარების გენერალური გეგმა ითვალისწინებს ქვეყნის მასშტაბით მოდერნიზებული ჰოსპიტალური ქსელის შექმნას 7800 საწოლით (მთავრობის დადგენილება №11, 2007 წ. 26 იანვრი)