1. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი ”საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”.
მომხსენებელინათია მიქელაძე
სხდომა გახსნა კომიტეტის თავმჯდომარემ და დღის წესრიგით გათვალისწინებული  საკითხის განსახილველად სიტყვა გადასცა საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილეს ნათია მიქელაძეს.
მიქელაძე – წარმოდგენილი კანონპროექტის მიზანია საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომელთა და მათი ოჯახის წევრთა სავალდებულო სახელმწიფო დაზვევით უზრუნველყოფა 2011 წლის 1 იანვრიდან. ”საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონის მიხედვით, საგამოძიებო სამსახური არის საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს სისტემაში სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების სტატუსით შემავალი სპეციალური სამართალდამცავი ორგანო. აქედან გამომდინარე, აღნიშნული სამსახურის თანამშრომლებზე უნდა გავრცელდეს ისეთივე სოციალური გარანტიები, როგორიც ვრცელდება სხვა სამართალდამცავი ორგანოების თანამშრომლებზე.
აღნიშნული კანონპროექტის მიღება გავლენას არ მოახდენს ბიუჯეტის საშემოავლო და ხარჯვით ნაწილზე, რადგანაც ხარჯები აისახება წლიური საბიუჯეტო კანონით საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსათვის გამოყოფილ ასიგნებებში.
წარმოდგენილ კანონპროექტთან დაკავშირებით სხდომაზე შენიშვნები არ გამოთქმულა.
გადაწყვიტეს (ერთხმად): კომიტეტი მიზანშეწონილად მიიჩნევს საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომელთა და მათი ოჯახის წევრების სავალდებულო სახელმწიფო დაზღვევას, რომლის ხარჯები დაფარული იქნება სახელმწიფო ბიუჯეტიდან საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსათვის გამოყოფილი ასიგნებების ფარგლებში. კომიტეტს მომზადებულად მიაჩნია წარმოდგენილი კანონპროექტი პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.