მომხსენებელი: მიხეილ მჟავანაძე
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს
ჯანმრთელობისა და სოციალურ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარე
2010 წლის 16 ივნისს საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტმა  გასვლითი სხდომა მოაწყო ბათუმში.
გ  ა  დ  ა  წ  ყ  ვ  ე  ტ  ი  ლ  ე  ბ
1.    კომიტეტმა III მოსმენით განიხილა და მხარი დაუჭირა საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ საქართველოს კანონის პროექტს "ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე"  და მიზანშეწონილად მიიჩნევს მის განხილვას პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე.
2.  კომიტეტმა III მოსმენით განიხილა და მხარი დაუჭირა  აჭარის უმაღლესი საბჭოს მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ საქართველოს კანონის პროექტს "ადამიანის ორგანოთა გადანერგვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე" და მიზანშეწონილად მიიჩნევს მის განხილვას პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე.