კანონპროექტისათვის „ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“, „რეკლამის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07-3/44, 17.01.13). კანონპროექტის მიზანია აზარტული თამაშების შეზღუდავი, ყოვლისმომცველი და არამართებული რეკლამირების შეზღუდვა.
კანონპროექტისთვის „რეკლამის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე (07-5/134). კანონპროექტი მიზნად ისახავს აბრაზე დატანილი წარწერების ქართულ ენაზე შესრულებას. აღნიშნული არ გამორიცხავს იმასაც, რომ აბრაზე დატანილი წარწერა ქართულ ენასთან ერთად სხვა უცხო ენაზეც შესრულდეს
კანონპროექტისათვის  „დიპლომატიური სამსახურის შესახებ“  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე (2/51, 21.03.2013)კანონპროექტი ეხება დიპლომატიური სამსახურის რეზერვის, დიპლომატიური წარმომადგენლობის ხელმძღვანელის დანიშვნისა და კადრების როტაციის წესებს.
კანონპროექტისათვის „საქართველოს ორგანულ კანონში “საქართველოს შრომის კოდექსი” ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (07-2/4811.03.13). კანონპროექტი არეგულირებს შრომის ხელშეკრულ;ების შეწყვეტის საფუძვლებს, განსაზღვრავს გარემოებებს, რომლებიც შეიძლება საფუძვლად დაედოს შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტას, მხარეთა სხვა უფლება-მოვალეობებს.
კანონპროექტისათვის „საქართველოს ორგანულ კანონში „საქართველოს შრომის კოდექსი“ ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (07-2/48 11.03.13). კანონპროექტის მიხედვით შრომის კოდექსში რიგ საკითხებთან ერთად იცვლება რეგულაციები დასაქმების კონტრაქტის შესახებ და ემატება შრომის ხელშეკრულების არსებული პირობების ჩამონათვალი.
კანონპროექტებისთვის "უმაღლესი განათლების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე (07-2/294). აღნიშნული კანონპროექტები ითვალისწინებს საქართველოს მთავრობის მიერ კოლეგიალური ორგანოს _ რეგენტთა საბჭოს შექმნის აუცილებლობას სახელმწიფო უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების საქმიანობაზე ზედამხედველობის მიზნით.
კანონპროექტისათვის  „საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (07-3/17 26.11.12). კანონპროექტის მიხედვით საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტს ემატება მუხლი 54’ კომიტეტებთან არსებული სამეცნიერო-საკონსულტაციო საბჭოების ფუნქციონირების აღდგენის შესახებ. ახალი მუხლის ამოქმედება დაეხმარება კომიტეტებს სამეცნიერო, ტექნოლოგიურ, კვლევით, საკონსულტაციო-საექსპერტო და სხვ. საკითხებთან  დაკავშირებულ კანონშემოქმედებითი საქმიანობის უზრუნველყოფაში
კანონპროექტისათვის „ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“, „რეკლამის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07-3/44, 17.01.13). კანონპროექტის მიზანია აზარტული თამაშების შეზღუდავი, ყოვლისმომცველი და არამართებული რეკლამირების შეზღუდვა
კანონპროექტისათვის „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი (N07-3/21, 29.11.2012)
კანონპროექტისათვის „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი (N07-3/40, 28.12.2012)
კანონპროექტებისთვის: „ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორების და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ“ და „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ (07-3/27, 04.12.2012). კანონპროექტის თანახმად, შესაბამისობაში მოდის ნარკოტიკების სიაში შეტანილი ნივთიერებები გაეროს კონვენციებთან; ყალიბდება ნარკოტიკის მომხმარებლის მიმართ სასჯელზე ახლებური მიდგომა
კანონპროექტისათვის „საქართველოს „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (42. 04.03.13). კანონპროექტის მიზანია ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს ჩატარებასთან დაკავშირებული საკითხების დაზუსტება, კერძოდ, მხარეებს უფლება ეძლევათ ურთიერთშეთანხმების საფუძველზე საქმე განხილული იქნეს ნაფიც მსაჯულთა მონაწილეობის გარეშე
კანონპროექტისთვის:  „საქართველოს დაზვერვის სამსახურის შესახებ კანონში“, „სადაზვერვო საქმიანობის შესახებ კანონში“, „სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ კანონში“, „ნდობის ჯგუფის შესახებ კანონში“, „კონტრდაზვერვითი საქმიანობის შესახებ კანონში“ ცვლილებების შეტანის თაობაზე (07-3/58, 20.02.13). კანონპროექტის მიღების მიზანს წარმოადგენს სახელმწიფო დაზვერვის სამსახურის ფუნქციონირებასთან დაკავშირებული საკითხების, მათ შორის, კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტების გამოცემის უფლებამოსილების, აგრეთვე შესამაბისი თანამდებობის პირთა თანამდებობაზე დანიშვნისა და გათავისუფლების პრეროგატივის საქართველოს მთავრობისათვის ან საქართველოს პრემიერ-მინისტრისთვის გადაცემა
კანონპროექტისთვის „რეკლამის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე (07-5/134) კანონპროექტი მიზნად ისახავს აბრაზე დატანილი წარწერების ქართულ ენაზე შესრულებას. აღნიშნული არ გამორიცხავს იმასაც, რომ აბრაზე დატანილი წარწერა ქართულ ენასთან ერთად სხვა უცხო ენაზეც შესრულდეს
კანონპროექტისთვის:  „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (07-3/68;06.03.13) კანონპროექტის მიღების მიზეზია საქართველოს პარლამენტში წარმოდგენილი პარტიების არადისკრიმინაციულ, თანაბარ პირობებში ჩაყენება და იმ საპარლამენტო პარტიების სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დაფინანსების უზრუნველყოფა, რომლებსაც არ გააჩნიათ ამდაგვარი დაფინანსება
კანონპროექტისთვის „უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონებში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (07-2/31,30.01.13). კანონპროექტი მიზნად ისახავს დოქტორანტურის საგანმანათლებლო პროგრამების დაფინანსების აუცილებლობას; საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრისათვის დოქტორანტურის საგანმანათლებლო პროგრამების დაფინანსების წესისა და პირობების დამტკიცების უფლებამოსილების მინიჭებას.
კანონპროექტისთვის „განათლების ხარისხის განვითარების შესახებ“, „ზოგადი განათლების შესახებ“, „პროფესიული განათლების შესახებ“, „უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონებში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (07-2/23,03.01.13)კანონპროექტი ითვალისწინებს ზოგადი, პროფესიული და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის ავტორიზაციის და აკრედიტაციის პროცესების უზრუნველყოფას და ამ მიზნით, შესაბამისად ავტორიზაციის და აკრედიტაციის საბჭოების შექმნის აუცილებლობას.
კანონპროექტისათვის "საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში“ ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (07-2/22, 03.01.13).კანონპროექტის მიღების მიზანია ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო ინსტიტუტის გაძლიერება. /17.01.2013
კანონპროექტისთვის:” საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი „საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის გადაუდებელი აუცილებლობისას საკუთრების ჩამორთმევის წესის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (07-3/8, 15.11.2012) კანონპროექტის თანახმად ზუსტდება გადაუდებელი აუცილებლობა და ეკოლოგიური კატასტროფის, სტიქიური უბედურების, ეპიდემიისა და ეპიზოოტიის საფრთხეებს ემატა ასევე მიმდინარე ან მოსალოდნელი საომარი ან საგანგებო მდგომარეობა. კანონპროექტითვე განისაზღვრება საკუთრების ობიექტის საფასური წინასწარი, სრული და სამართლიანი ანაზღაურების პრინციპიდან გამომდინარე (დღეს მოქმედი ნორმის თანახმად საკუთრების ობიექტის შეფასება ხდება საბაზრო ფასის მიხედვით.
კანონპროექტისათვის „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ (№ 07–3/588; 11.04.2012); კანონპროექტის მიხედვით სისხლის სამართლის კოდექსს ემატება 126’ მუხლი, რომელიც განსაზღვრავს და აყალიბებს ოჯახში ძალადობას, როგორც სისხლის სამართლის წესით დასჯად ქმედებას. მართალია, აღნიშნული დანაშაულის შემადგენლობა სხვადასხვა დანაშაულების სახით გვხვდება სს კოდექსის ცალკეულ მუხლებში, მაგრამ კანონპროექტის ავტორის აზრით, მისი ერთ მუხლად სისტემატიზება ხელს შეუწყობს გამოვლენილ დანაშაულზე ადექვატურ რეაგირებას. / ივნისი, 2012
კანონპროექტისათვის „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ (№07-3/601; 04.05.2012); კანონპროექტის მიზანია 21 წელს გადაცილებული პირების მიერ საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში ცივი იარაღის ტარების აკრძალვა. / ივნისი, 2012
კანონპროექტისთვის: „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (N07–3/639; 08.06.12); კანონპროექტის თანახმად, მუშავდება ჯანმრთელობის დაცვის სფეროში, მოქმედ კანონმდებლობაში, რეპროდუქციული ჯანმრთელობის დაცვის მიზნით, ხელოვნური ჩასახვის თანამედროვე ტექნოლოგიების მარეგულირებელი ნორმები. / ივნისი, 2012
კანონპროექტისათვის „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ (№ 07–3/639; 08.06.2012); კანონპროექტის მიზანია საქართველოში ხელოვნური ჩასახვის ტექნოლოგიების გამოყენებისას თანამედროვე, მსოფლიოში აღიარებული და აპრობირებული სამართლებრივი მექანიზმების დანერგვა, რაც მნიშვნელოვნად გააუჯობესებს მომსახურების ხარსიხს და ორიენტირებული იქნება პაციენტის უფლებების დაცვაზე. / ივნისი, 2012
კანონპროექტისთვის "საქართველოს კანონის პროექტი „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე" (N 07-3/623; 23.05.2012) კანონპროექტის თანახმად ქონების გადასახადის მიზნებისათვის მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე პირისათვის შემოსავალში შეიტანება – დასაბეგრი შემოსავლის მხოლოდ 25%, ხოლო მიკრო ბიზნესისა და ფიქსირებული გადასახადის გადამხდელის სტატუსის მქონე პირისათვის შემოსავალში საერთოდ არ შეიტანება – ამ საქმიანობიდან მიღებული შემოსავალი   /ივნისი, 2012