კანონპროექტისთვის: „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარრვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (07-3/12)კანონპროექტის მიღების მიზეზია განსაზღვროს სექსუალური ხასიათის პროდუქციის რეალიზაციასთან დაკავშირებული ნორმების არ არსებობა.
კანონპროექტისათვის „საქართველოს ორგანულ კანონში “საქართველოს შრომის კოდექსი” ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (07-3/14 22.11.12).კანონპროექტის მიხედვით შრომითი ხელშეკრულების დამსაქმებლის ინიციატივით მოშლა შესაძლებელია მხოლოდ საპატიო საფუძვლის არსებობის შემთხვევაში, რაც შეუძლებელს ხდის შრომითი ურთიერთობის გაგრძელებას. ასეთ შემთხვევაში დამსაქმებული ვალდებულია წინასწარ გააფრთხილოს დასაქმებული არანაკლებ 30 კალენდარული დღით ადრე წერილობითი შეტყობინების საფუძველზე და მისცეს არანაკლებ ერთი თვის შრომის ანაზღაურება.
კანონპროექტისთვის: ”სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე (07-3/5, 08.11.12)კანონპროექტის თანახმად, „სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახური, ნაცვლად პრეზიდენტის უშუალო დაქვემდებარებისა გახდება მთავრობის უშუალო დაქვემდებაარებაში არსებული აღმასრულებელი ხელისუფლების სპეციალური დანიშნულების გასამხედროებული დაწესებულება“.
კანონპროექტისთვის: „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ (07-2/3;05.11.2012) კანონპროექტისმიზანსწარმოადგენსსაშემოსავლოგადასახადისდღეისმდგომარეობითარსებულიგანაკვეთისშენარჩუნებადასაშემოსავლოგადასახადითდაუბეგრავიმინიმუმისშემოღება. დაუბეგრავიმინიმუმისშემოღებითდამოსარგებლეპირთაკატეგორიისგანსაზღვრით, შეღავათიგახდებასოციალურადმიზანმიმართული, ამასთანაღნიშნულიშეღავათითსარგებლობისსაშუალებაექნებადაქირავებულთასაერთორაოდენობისდაახლოებით 2/3-ს.
კანონპროექტისთვის „მეთევზე-მეზღვაურთა განათლებისა და სერტიფიცირების შესახებ“ (№07-2/480) კანონპროექტის მიღების მიზანია მეთევზე-მეზღვაურთა მომზადებისა და სერტიფიცირების ერთიანი სისტემის ჩამოყალიბება, მისი საკანონმდებლო საფუძვლის შექმნა; საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითრების სამინისტროს სისტემაში შემავალი სსიპ „საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს“ ექსკლუზიური უფლებამოსილების განსაზღვრა მეთევზე-მეზღვაურთა მომზადებისა და სერტიფიცირების სფეროში /ივნისი, 2012 კანონპროექტისთვის „საქართველოს სავაჭრო–სამრეწველო პალატის შესახებ“ (N 07-2/483; 08.06.2012) კანონპროექტის მიღების მიზეზია საქართველოს სავაჭრო–სამრეწველო პალატის საქმიანობაში თანამედროვე მიდგომების, პალატის ფუნქციებისა და ამოცანების გაზრდის აუცილებლობა, რომლებიც აღიარებული და აპრობირებულია მსოფლიოს უმრავლესი ქვეყნების პრაქტიკაში /ივნისი, 2012
კანონპროექტისთვის "საქართველოსკანონისპროექტი „საქართველოსსაგადასახადოკოდექსშიცვლილებებისშეტანისთაობაზე" (N 07-3/623; 23.05.2012) კანონპროექტის თანახმად ქონების გადასახადის მიზნებისათვის მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე პირისათვის შემოსავალში შეიტანება – დასაბეგრი შემოსავლის მხოლოდ 25%, ხოლო მიკრო ბიზნესისა და ფიქსირებული გადასახადის გადამხდელის სტატუსის მქონე პირისათვის შემოსავალში საერთოდ არ შეიტანება – ამ საქმიანობიდან მიღებული შემოსავალი /ივნისი, 2012
კანონპროექტებისთვის: "საქართველოს კანონი ბურალტრული აღრიცხვისა და აუდიტის შესახებ" (N 07-2/475; 25.05.2012) კანონპროექტის მიზანია განსაზღვროს ბუღალტრული აღრიცხვის წარმოების, ფინანსური ანგარიშგების მომზადებისა და აუდიტის ჩატარების სამართლებრივი საფუძვლების განსაზღვრა. აგრეთვე კანონპროექტით ხორციელდება ბუღალტრული აღრიცხვისა და აუდიტის სფეროებში თვითრეგულირების შემოღება და ამ სფეროებში კონკრეტული გარემოს დანერგვა. /ივნისი, 2012
კანონპროექტებისთვის: "საქართველოს კანონის პროექტი „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე" (N 07-3/623; 23.05.2012)კანონპროექტის თანახმად ქონების გადასახადის მიზნებისათვის მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე პირისათვის შემოსავალში შეიტანება – დასაბეგრი შემოსავლის მხოლოდ 25%, ხოლო მიკრო ბიზნესისა და ფიქსირებული გადასახადის გადამხდელის სტატუსის მქონე პირისათვის შემოსავალში საერთოდ არ შეიტანება – ამ საქმიანობიდან მიღებული შემოსავალი. /ივნისი, 2012
კანონპროექტებისთვის: „სახელმწიფო რეესტრის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „სამოქალაქო სერვისების განვითარების სააგენტოს შესახებ“ (№07-3/607; 04.05.2012); კანონპროექტის თანახმად, განისაზღვრება სამოქალაქო რეესტრის მწარმოებელი ორგანო _ სამოქალაქო სერვისების განვითარების სააგენტო / მაისი, 2012
კანონპროექტისთვის"საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში" ცვლილების შეტანის შესახებ“ (07-3/617, 11.05.2012) პარლამენტის რეგლამენტის პროექტის მიზანია საუკეთესო საპარლამენტო ტრადიციების საქართველოს პარლამენტში დანერგვა, კერძოდ – თავისუფლებისა და დემოკრატიის განვითარებისა და პარლამენტში ხანგრძლივი და ეფექტური მუშაობისათვის სპეციალური საპარლამენტო ჯილდოს შემოღება/ მაისი, 2012
კანონპროექტისთვის „საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებები შეტანის თაობაზე“ (N 07–3/602; 04.05.2012); კანონპროექტი ითვალისწინებს საქართველოს ორგანულ კანონში მოქალაქეობის არმქონე პირებთან დაკავშირებული ტერმინოლოგიური ცვლილების განხორციელებას, რაც განპირობებულია მოქალაქეობის არმქონე პირთა სტატუსის შესახებ 1954 წლის კონვენციასთან საქართველოს მიერთებით. / მაისი, 2012
კანონპროექტებისთვის „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში (პატიმრობის კოდექსი) ცვლილებების შეტანის შესახებ“ (№ 07-3/610; 04.05.2012); კანონპროექტის მიღების მიზანია ქალ მსჯავრდებულთა უფლებების დაცვა და მათი რესოციალიზაციისთვის დამატებითი მექანიზმების შემოღება./ მაისი, 2012
კანონპროექტისათვის „საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ (N07–3/585; 10.04.2012). კანონის თანახმად, სახალხო დამცველის მოთხოვნის შემთხვევაში პროკურორს დაევალება დაიწყოს წინასწარი გამოძიება./ მაისი, 2012
საარჩევნო ასაკი საზღვარგარეთის ქვეყნებში / მაისი, 2012
კანონპროექტებისთვის „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ (№1/77; №07-2/448; 26.04.2012);კანონპროექტების მიღების მიზანია განსაკუთრებული კატეგორიის მონაცემთა დამუშავების საფუძვლების გაფართოება და სისხლის სამართლის კოდექსის მუხლის შესაბამისობაში მოყვანა „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონთან / მაისი, 2012
კანონპროექტისთვის „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (N 07–2/435; 06.04.2012); კანონპროექტი ითვალისწინებს ზოგიერთი კატეგორიის სამართალდარღვევისთვის გათვალისწინებული ჯარიმის ოდენობის გაზრდას, რაც ხელს შეუწყობს უსაფრთხო საგზაო მოძრაობას / მაისი, 2012
კანონპროექტისათვის „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ“ (№07-2/432; 23.03.2012); კანონპროექტი ითვალისწინებს სამოქალაქო ბრუნვაში დაშვებული გარკვეული კატეგორიის პნემვატური იარაღების რეგისტრაციას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოში. პნევმატური იარაღების პარამეტრებს დაამტკიცებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო. / აპრილი, 2012
კანონპროექტისთვის „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში“ დამატების შეტანის შესახებ (№ 07 – 3/581, 27.03.2012); ელექტრონული და ბეჭვდითი მედია საშუალებების მიერ ბრალდებულის პიროვნების მაიდენტიფიცირებელი ფოტო ან/და ვიდეო გამოსახულების გამოქვეყნება–გაშუქების რეგულირების საკითხები. / აპრილი, 2012
კანონპროექტისთვის: „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე (07-3/578 23.03.12); კანონპროექტის მიზანია სამართლიანი და თანაბარი საარჩევნო გარემოს უზრუნველყოფია. /მარტი , 2012
კანონპროექტისთვის: „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ (07-3/578 23.03.12); წარმოდგენილი კანონპროექტით ახლებურად ყალიბდება ამომრჩევლის მოსყიდვის მუხლი. /მარტი , 2012 კანონპროექტისათვის „ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებ“, (07-2/426; 09.03.2012); კანონპროექტით განისაზღვრება მარეგულირებელი ორგანო და მისი ძირითადი ფუნქციები ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების საკითხებში /მარტი , 2012
კანონპროექტისთვის „ოპერატიულ-სამძებროსაქმიანობისშესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (07-3/571; 09.03.12); კანონპროექტით წარმოდგენილი ცვლილებებით განისაზღვრება ოპერატიულ–სამძებრო ღონისძიების ჩატარების ვადის გაგრძელების პროცედურა. კერძოდ, ოპერატიულ–სამძებრო ღონისძიების ჩატარების ვადა შეიძლება გაგრძელდეს 6 თვემდე ოპერატიულ–სამძებრო ორგანოს უფროსის მოტივირებული დადგენილებით, პროკურორის თანხმობით. /მარტი , 2012
კანონპროექტისთვის “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“. კანონპროექტით ხდება ყველა შემსყიდველი ორგანიზაციისთვის მომდევნო წლის სახელმწიფო შესყიდვების გეგმის სახელმწიფო შესყიდვების ერთიან ელექტრონულ სისტემაში განთავსების ვადის დადგენა. აგრეთვე, შემსყიდველ ორგანიზაციას ეძლევა უფლებამოსილილება გამარტივებული შესყიდვის, გამარტივებული ელექტრონული ტენდერისა და ელექტრონული ტენდერის შემთხვევებში ხელშეკრულების ძალაში შესვლამდე, ობიექტური მიზეზებით, ნებისმიერ დროს შეწყვიტოს შესყიდვის პროცედურა. /მარტი , 2012
ანონპროექტისათვის „ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07–3/365; 20.02.2012); კანონპროექტის თანახმად, კანონში ცვლილება შედის ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) მსხვერპლ, დაზარალებულ არასრულწლოვანთა უკეთ დაცვისთვის,რეაბილიტაციისთვის. /მარტი , 2012
კანონპროექტისათვის „საქართველოს ზოგიერთსაკანონმდებლოაქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (#07-3/565; 24.02.2012;) კანონპროექტის მიხედვით შესაძლებელი ხდება ნოტარიუსებმა სხვა ნოტარიუსებთან, ადვოკატებთან, კერძო აღმასრულებლებთან და/ან აუდიტორებთან ერთად შექმნან ამხანაგობა ან სამეწარმეო იურიდიული პირი. სანოტარო საქმეებთან დაკავშირებულ საკითხებთან მიმართებით ნოტარიუსს ექნება გადამწყვეტი ხმის უფლება. /მარტი , 2012
კანონპროექტისთვის „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ“ (07-3/569); კანონპროექტის მიღების მიზანია ევროპის კომისიის რასიზმისა და შეუწყნარებლობის რეკომენდაციის თანახმად, სისხლის სამართლის კანონმდებლობა ითვალისწინებდეს რასისტული შეუწყნარებლობის მოტივს, როგორც დანაშაულის ზოგად დამამძიმებელ გარემოებას. /მარტი , 2012
კანონპროექტისათვის „სასოფლო–სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის შესახებ (№ 07–3/551; 07.02.2012); კანონპროექტის მიხედვით იკრძალება სასოფლო–სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთის გასხვისება უცხოელზე, უცხოეთში დარეგისტრირებულ იურიდიულ პირზე, უცხო ქვეყნის მოქალაქეზე ან მათი თანამონაწილეობით საქართველოში დარეგისტრირებულ იურიდიულ პირზე /თებერვალი , 2012
კანონპროექტისთვის: „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე(07-3/560); კანონპროექტის მიზანია ზუსტად იქნეს დადგენილი ყველა სუბიექტის, ვისაც ეს ორგანული კანონი ეხება, უფლება-მოვალეობანი. /თებერვალი , 2012
კანონპროექტისთვის „ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ“.მიზანი: ფსიქოტროპული ნივთიერებების გადაადგილებასთან დაკავშირებული პროცედურების გამარტივება. მოიხსნება რიგი შეზღუდვები მათ გადაადგილებასთან დაკავშირებით და ამით შესაძლებელი გახდება ფსიქოტროპული ნივთიერებების რეექსპორტი, გადამუშავება, ტრანზიტი, დროებით შემოტანა, თავისუფალ ზონასა და საწყობში მოთავსება წინასწარი ნებართვის გარეშე. /თებერვალი , 2012
კანონპროექტისათვის „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ“ (07-3/557; 10.02.2012); კანონის თანახმად, ნარკოტიკული საშუალების მომხმარებლისათვის, ნარკოტიკული საქმიანობის ხელშეწყობისათვის ან ნარკოტიკული საშუალების გამსაღებლისათვის ჩამორთმეული უფლებების ვადაზე ადრე აღდგენა შესაძლებელი იქნება პირის ყოფაქცევის გათვალისწინებით. /თებერვალი , 2012
კანონპროექტისათვის "საექიმო საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე" (07-2/410; 10.02.2012)/თებერვალი , 2012
კანონპროექტისათვის „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ (№ 07–3/553; 10.02.2012). თებერვალი , 2012
კანონპროექტისათვის საქართველოს კანონის პროექტი „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ (07-3/549) თებერვალი , 2012
კანონპროექტისათვის „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“ (07-3/550; 03.02.12) თებერვალი , 2012
კანონპროექტისათვის „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ (№07-2/399; 2.02.2012) თებერვალი , 2012
კანონპროექტისათვის „საქართველოს საერთაშორისო ხელსშეკრულებების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (№ 07–2/397; 29.12.2011) /თებერვალი , 2012