საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების
28 ივნისი 2012.
კომიტეტის წევრები: დავით თოდრაძე, თამაზ პეტრიაშვილი, კახაბერ სუხიშვილი, დილარ ხაბულიანი, გიორგი ხახნელიძე, ელენე ჯავახაძე.
სხდომაზე მოწვეულები: ზვიად კუკავა საქართველოს პარლამენტის წევრი.
1. 1.,,საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ კანონპროექტის განხილვა /საქართველოს პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და ზვიად კუკავას საკანონმდებლო ინიციატივა III მოსმენა/;
/მომხსენებელი: ზვიად კუკავა/
1. 2.,,საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ კანონპროექტის განხილვა /საქართველოს პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და ზვიად კუკავას საკანონმდებლო ინიციატივა III მოსმენა/;
,,საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ კანონპროექტის განხილვა /საქართველოს პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და ზვიად კუკავას საკანონმდებლო ინიციატივა III მოსმენა/;
მოისმინეს: ზვიად კუკავას მოხსენება. საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტით მესამე მოსმენისათვის დადგენილი მოთხოვნების შესაბამისად მოხსენებელმა აღნიშნა, რომ რედაქციული ხასიათის შენიშვნები კანონპროექტთან დაკავშირებით არ გამოთქმულა. ამასთანავე კანონპროექტში გათვალისწინებულია პირველი და მეორე მოსმენით განხილვის დროს საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის მიერ წარმოდგენილი ყველა შენიშვნა და მოსაზრება.
მომხსენებელმა კიდევ ერთხელ ხაზი გაუსვა იმ გარემოებას, რომ კანონპროექტის შემუშავება განაპირობა „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის დახვეწის აუცილებლობამ; კერძოდ კანონში ჯერ კიდევ არსებულმა მოძველებულმა ნორმებმა, რომლებიც მხოლოდ ფორმალურ ხასიათს ატარებენ, ამასთანავე, კანონში საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციების გათვალისწინების აუცილებლობამ.
1. საქართველოს პარლამენტის წევრების – ანდრო ალავიძისა და ზვიად კუკავას საკანონმდებლო ინიციატივა: კანონპროექტი ,,საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ მომზადებულად ჩაითვალოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე III მოსმენით განხილვისათვის;
,,საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ კანონპროექტის განხილვა /საქართველოს პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და ზვიად კუკავას საკანონმდებლო ინიციატივა III მოსმენა/;
მოისმინეს: ზვიად კუკავას მოხსენება.    საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტით მესამე მოსმენისათვის დადგენილი მოთხოვნების შესაბამისად მოხსენებელმა აღნიშნა, რომ რედაქციული ხასიათის შენიშვნები კანონპროექტთან დაკავშირებით არ გამოთქმულა. ამასთანავე კანონპროექტში გათვალისწინებულია პირველი და მეორე მოსმენით განხილვის დროს საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის მიერ წარმოდგენილი ყველა შენიშვნა და მოსაზრება.
როგორც მომხსენებელმა კიდევ ერთხელ აღნიშნა, კანონპროექტის მიზანია, დეკლარირების სისტემის სრულყოფა და საჯარო სექტორში გამჭვირვალეობის ხარისხის გაზრდა.
1.   საქართველოს პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და ზვიად კუკავას საკანონმდებლო ინიციატივა – ,,საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ კანონპროექტი მომზადებულად ჩაითვალოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე III მოსმენით განხილვისათვის;
2.   კანონპროექტზე პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე თანამომხსენებლად დაინიშნოს საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის თავმჯდომარე ხათუნა გოგორიშვილი.