საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომის ოქმი #18 2010 წლის 15 ივლისი სხდომას უძღვებოდა კომიტეტის თავმჯდომარე გიორგი არსენიშვილი. სხდომას ესწრებოდნენ კომიტეტის წევრები: ეკატერინე ხერხეულიძე, დიმიტრი ლორთქიფანიძე, ემზარგელაშვილი, არმენ ბაინდურიანი, ჰარუტიუნ ჰოვჰანესიანი.. სხდომას საპატიო მიზეზით არ ესწრებოდნენ: მარიკა ვერულაშვილი, რამინ ბაირამოვი, ნაულ ჯანაშია, ისვახან შამილოვი. სხდომას ესწრებოდა: კ. ანჯაფარიძე – პარლამენტის წევრი, თ. გოლეთიანი – სახალხო დამცველის ოფისის მართლმსაჯულების დეპატრამენტის უფროსი
სხდომას ესწრებოდნენ: აპარატის მუშაკები.
დღის წესრიგი საქართველოს პარლამენტის წევრების: კ. ანჯაფარიძისა, პ. კუბლაშვილისა და ჩ. თაქთაქიშვილის მიერ წარმოდგენილი 1. მოისმინეს: კ. კ. ანჯაფარიძის ინფორმაცია კანონის პროექტზე "სახალხო დამცველის შესახებ" ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და მომხსენებელმა ისაუბრა იმ ცვლილებებეზე, რომლებიც კანონპროექტში შევიდა პირველი მოსმენის შემდეგ. აღინიშნა, აზრი გამოთქვეს: კა კანონპროექტთან დაკავშირებით აზრი გამოთქვეს კომიტეტის წევრებმა: გ. არსენიშვილმა, ე. ხერხეულიძემ, დ. ლორთქიფანიძემ, დ. ლორთქიფანიძემ აღნიშნა, რომ დასაზუსტებელია კანონპროექტით შემოთავაზებული ცვლილება 21-ე მუხლის "ე" პუნქტში, სახალხო დამცველის ოფისის წარმომადგენელმა თ. გოლეთიანმა აღნიშნა, რომ კანონპროექტის მომზადებაში სახალხო კომიტეტის წევრებმა ასევე გამოთქვეს მოსაზრება საკანონმდებლო პაკეტის მომზადების თაობაზე. გ გადაწყვიტეს: კომიტეტის წევრებმა მხარი დაუჭირეს წარმოდგენილ კანონპროექტს ს სხდომის თავმჯდომარე: გ. არსენიშვილი სხდომის მდივანი: დ. დემეტრაძე |