სხდომას უძღვებოდა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე ეკატერინე ხერხეულიძესხდომას ესწრებოდნენ კომიტეტის წევრებიდიმიტრი ლორთქიფანიძე, ემზარ გელაშვილი,ნაულ ჯანაშიაარმენ ბაინდურიანიჰარუტიუნ ჰოვჰანესიანიისვახან შამილოვი.
სხდომას საპატიო მიზეზით არ ესწრებოდნენ:  გიორგი არსენიშვილი
მარიკა ვერულაშვილირამინ ბაირამოვი.
სხდომას ესწრებოდაანჯაფარიძეთორდიაკუკავა
სხდომას ესწრებოდნენაპარატის მუშაკები.
• საქართველოს პარლამენტის წევრების ს. ქუთათელაძის, ლ. თორდიასა და ზ. კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი "სამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებ" და მისგან გამომდინარე კანონპროექტიები (¹07-3/299; 24.06.2010);
• საქართველოს პარლამენტის წევრების ლ. თორდიას, ჩ. თაქთაქიშვილისა და კ. ანჯაფარიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი: "საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ” (¹07-3/291; 18.06.2010);
• საქართველოს პარლამენტის წევრების ლ. თორდიასა და კ. ანჯაფარიძის მიერ საკაონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი "საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში დამატებების შეტანის თაობაზე” (¹07-3/292; 18.06.2010)
ზ. კუკავას ინფორმაცია კანონის პროექტზე "სამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებ” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტებზე.
კანონპროექტი ითვალისიწნებს სამხედრო სარეზერვო სამსახურის არსებული სისტემის რეფორმირებას.  კანონპროექტის მიზანია იმ სამართლებრივი ჩარჩოების დადგენა, რომელმაც უნდა უზრუნველყოს: ეფექტური სარეზერვო სისტემის შექმნა, სათანადოდ მომზადებული და გაწრთვნილი სარეზერვო ქვედანაყოფების ფორმირება, შესაბამისი გარემოებების წარმოქნმისას რეზერვისტების ოპერატიული გაწვევა. ერთ-ერთ სიახლეს წარმოადგენს, რომ კანონპროექტის მიხედვით, სავალდებულო სამხედრო სარეზერვო სამსახურის გავლას დაქვემდებარებულ პირებს შეეძლებათ არასამხედრო, ალტერნატიული შრომითი სამსახურის გავლა.
კანონპროექტებთან დაკავშირებით აზრი გამოთქვეს და კითხვები დასვეს კომიტეტის წევრებმა: ე. ხერხეულიძემ, დ .ლორთქიფანიძემ, ე. გელაშვილმა.
აღინიშნა, რომ კანონპროექტის მიხედვით, სარეზერვო სამსახურის პერიოდში სამხედრო სარეზერვო მოსამსახურეს სამუშაო ადგილზე ხელფასი შეუნარჩუნდება. მაგრამ კანონპროექტი არ ითვალისწინებს თვითდასაქმებულის ანაზღაურების საკითხს. ეს საკითხი აუცილებლად უნდა იქნას გადაწყვეტილი.
გამოთქმული შენიშვნის გათვალისწინებით კომიტეტის წევრებმა მხარი დაუჭირეს წარმოდგენილ კანონპროექტს.
მოისმინეს: ლ. თორდიას ინფორმაცია კანონპროექტზე: "საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”.
კანონპროექტი ითვალისწინებს საერთაშორისო საარბიტრაჟო სასამართლოების, საერთაშორისო სასამართლოებისა და უცხო ქვეყნების სასამართლოების ქვემდებარე საქმეებში ერთ-ერთ მხარედ საქართველოს სახელმწიფოს მონაწილეობის გამო საქართველოს აღმასრულებელი ხელისუფლების საქმიანობასა და საერთაშორისო საარბიტრაჟო სასამართლოების მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებებზე საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის III თავით გათვალისწინებული ინფორმაციის თავისუფლების გავრცელების შეზღუდვის ასახვას საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში, რაც გულისხმობს ამავე კოდექსის III თავის (ინფორმაციის თავისუფლება) გავრცელების გამორიცხვას საქართველოს აღმასრულებელი ხელისუფლების ზემოხსენებულ საქმიანობაზე. პროექტის მიხედვით, კოდექსის III თავის მოქმედება არ ვრცელდება აღმასრულებელი ხელისუფლების ორგანოთა იმ საქმიანობაზე, რომელიც დაკავშირებულია საერთაშორისო საარბიტრაჟო, უცხო ქვეყნის ან საერთაშორისო სასამართლოებში მათ მიერ საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე მიმდინარე სამართალწარმოებასა და საქმეთა განხილვაში საქართველოს სახელმწიფოს მონაწილეობასთან.