საქართველოს ფინანსთა მინისტრის პაპუნა პეტრიაშვილის ინფორმაცია 2009 წკუ სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების შესახებ
მომხსენებელს კითხვები დაუსვეს და აზრი გამოთქვეს კომიტეტის წევრებმა: გ. არსენიშვილმა, დ. ლორთქიფანიძემ, ე. ხერხეულიძემ.
კომიტეტმა ცნობად მიიღო მთავრობის ანგარიში.
2. მოსმინეს: საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონის პროექტი 2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე.
პროექტის თანახმად ბიუჯეტის შემოსავლები დაახლოებით 215 მილიონი ლარით იზრდება და ის თითქმის 7 მილიარდ ლარს შეადგენს. აქედან, 150 მილიონი ლარი უშუალოდ საგადასახადო შემოსავლების ზრდაზე მოდის, ხოლო დანარჩენი ნაწილი კი ძირითადად გრანტებზე.
ცვლილებების თანახმად, დაახლოებით 24 მილიონ 200 ათასი ლარი გამოყოფილია დევნილთა საცხოვრებელი პრობლემების მოგვარებისთვის. იგულისხმება როგორც ახალი საცხოვრებელი სახლების მშენებლობა, ასევე არსებული შენობების რეაბილიტაცია. თანხების ნაწილი მიმართული იქნება კომპაქტურად ჩასახლების ადგილებში ბუნებრივი აირის, ელექტროენერგიის და სხვა ტიპის კომუნალური მომსახურების დაგროვილი დავალიანების საფასურის გადახდაზე. ბიუჯეტში შესატანი ცვლილებები ითვალისწინებს საქართველოს სხვადასხვა რეფიონში სტიქიით მიყენებული ზარალის ლიკვიდაციას.
გადაწყვიტეს: კომიტეტის წევრები მხარს უჭერენ პროექტის პლენარულ სხდომაზე განხილვას.
3. მოისმინეს: კომიტეტის თავმჯდომარის გიორგი არსენიშვილის ინფორმაცია კომიტეტთან არსებული ბავშვთა უფლებების სამეცნიერო-საკონსულტაციო საბჭოს მიმდინარე საქმიანობის შესახებ. მან აცნობა კომიტეტს, რომ საბჭოში სამუშაოდ მოწვეულია ექსპერტი თეა მაჩაიძე.