ქ. თბილისი 25 თებერვალი 2011 წ.
თ. წურწუმია ,რ. მარსაგიშვილი, კ. ბადაგაძე, ზ. კიკალეიშვილი, კ. კურდღელაშვილი, დ. ოვაშვილი, გ. ჩახვაძე, გ. ჯაბუა;
მ. ჯაფარიძე, თ. ჯაფარიძე;
ზვიად კუკავა _ პარლამენტის წევრი
- 1.საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ და „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“
- 2.საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით მომზადებულ საქართველოს ორგანული კანონის პროექტს „ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ“
მოსმენით განიხილეს:
მოხსენება „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ და „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების ზ. კუკავასა და ა. ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტების თაობაზე. აღინიშნა, რომ კანონპროექტების განხილვისას შენიშვნები არ გამოთქმულა.
2. განიხილეს:
კომიტეტის თავმჯდომარის გიორგი მელაძის ინფორმაცია „ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით მომზადებულ საქართველოს ორგანული კანონის პროექტზე.
კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილემ თეიმურაზ წურწუმიამ წარმოადგინა კომიტეტის საკანონმდებლო ინიციატივის წესით მომზადებული კანონპროექტი დანართი №2) და დააყენა საკითხი აღნიშნული კანონპროექტის გამარტივებული წესით განხილვის შესახებ.
დ. ოვაშვილმა კ. ბადაგაძემ, გ. მელაძემ.
1. მიზანშეწონილად ჩაითვალოს «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ"საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით მომზადებული საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის გამარტივებული წესით განხილვისათვის ინიცირება.
2. კანონპროექტზე, საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომასა და კომიტეტების სხდომებზე, მომხსენებლად დაინიშნოს საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე თეიმურაზ წურწუმია.
3. ეთხოვოს საქართველოს პარლამენტის საორგანიზაციო დეპარტამენტს კანონპროექტი წარუდგინოს საქართველოს პარლამენტის ბიუროს უახლოეს სხდომას საკანონმდებლო პროცედურების უმოკლეს ვადაში დასაწყებად.
„სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“