მუხლი 2. ეს კანონი ამოქმედდეს გამოქვეყნებიდან მე– 15 დღეს
საქართველოს კანონი “საქართველოს ტყის კოდექსში” ცვლილებების შეტანის შესახებ
მუხლი 1. “საქართველოს ტყის კოდექსში” (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, N28(35), 1999 წელი, მუხ. 148) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილებები: 1. მე-7 მუხლის პირველი ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: „1. საქართველოს ტყის ფონდთან დაკავშირებულ სამართლებრივ ურთიერთობებში საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად სახელმწიფოს სახელით მონაწილეობენ საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრო (შემდგომში – სამინისტრო), სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი – ბუნებრივი რესურსების სააგენტო (შემდგომში – ბუნებრივი რესურსების სააგენტო), საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი – დაცული ტერიტორიების სააგენტო (შემდგომში – დაცული ტერიტორიების სააგენტო), ხოლო აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების ტერიტორიებზე – ავტონომიური რესპუბლიკების შესაბამისი ორგანოები.“. 2. მე-16 მუხლის პირველი ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: “1. სახელმწიფო ტყის ფონდს, ადგილობრივი მნიშვნელობის ტყის, სახელმწიფო ტყის ფონდის დაცული ტერიტორიების, აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების ტერიტორიებზე არსებული ტყის ფონდის გარდა, მართავს ბუნებრივი რესურსების სააგენტო.” 3. მე-18 მუხლის პირველი და მეორე ნაწილები ამოღებულ იქნეს. 4. 33-ე მუხლის მეორე ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: “2. სპეციალური დანიშნულებით სარგებლობის უფლებას სახელმწიფო ტყის ფონდში ანიჭებს სამინისტრო, ხოლო დაცულ ტერიტორიებზე იქ სადაც დაშვებულია სპეციალური მიზნით ტყითსარგებლობა, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო დაინტერესებულ პირებთან შეთანხმებით, საქართველოს კანონმდებლობისა და ამ კოდექსის 31-ე მუხლის მოთხოვნათა დაცვით. 5. 39-ე მუხლის მესამე ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: “3. ბუნებრივი რესურსების სააგენტოს მართვისადმი დაქვემდებარებულ ტერიტორიაზე დაცვის განსაკუთრებული რეჟიმის დადგენისა და ამ რეჟიმში ღონისძიებების განხორციელების წესი დგინდება „ტყითსარგებლობის წესით“, რომელსაც დადგენილებით ამტკიცებს საქართველოს მთავრობა.”. 6. მე-53 მუხლის მესამე ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: “3. ბუნებრივი რესურსების სააგენტოს მართვისადმი დაქვემდებარებულ ტერიტორიაზე ამ კოდექსის 51-ე მუხლის პირველი ნაწილით განსაზღვრული ტყითსარგებლობის სახეები „ტყითსარგებლობის წესის“ შესაბამისად შეიძლება განხორციელდეს აგრეთვე: ა) ტყითსარგებლობის ხელშეკრულებით; ბ) ხე-ტყის დამზადების ბილეთით; გ) ტყის რესურსით სარგებლობის ბილეთით.”.
7. 108-ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: “მუხლი 108. საქართველოს ტყისა და ტყის კანონმდებლობის დაცვის სახელმწიფო კონტროლი ტყეების მდგომარეობის, სახელმწიფო ტყის ფონდის მოვლის, დაცვის, აღდგენისა და გაშენების, აგრეთვე ტყითსარგებლობის სახელმწიფო კონტროლს ახორციელებენ საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება – გარემოს დაცვის ინსპექცია, სსიპ “ბუნებრივი რესურსების სააგენტო” და სსიპ “დაცული ტერიტორიების სააგენტო.”.
პროექტი საქართველოს კანონი „ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მუხლი 1. „ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, N43, 2000 წელი, მუხ. 122) შეტანილი იქნეს შემდეგი ცვლილებება: 1. პირველი მუხლის 2 - 4 პუნქტები ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: 2. ქ. თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული სახელმწიფო ტყის ფონდით სარგებლობა დაიშვება მიჩენის მიზნით, ასევე სახელმწიფო ტყის ფონდისათვის სპეციალური დანიშნულების კატეგორიის მინიჭებისას, ხოლო ქ. თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული სახელმწიფო ტყის ფონდიდან ფართობების ამორიცხვა დაიშვება კანონმდებლობით დადგენილი წესით. 3. ამოღებულ იქნას. 4. “4. ქ. თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული სახელმწიფო ტყის ფონდისათვის სპეციალური დანიშნულების კატეგორიის მინიჭება და მისი სპეციალური ტყითსარგებლობისათვის გაცემა დაიშვება მხოლოდ საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრული მიზნებისათვის (გარდა წიაღის მოპოვებისა), რის შესახებაც გადაწყვეტილებას საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით იღებს საჯარო სამართლის იურიდიული პირი “ბუნებრივი რესურსების სააგენტო”. 2. 21მუხლის მე-2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: “2. ამ მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებულ ბრძანებულებას საქართველოს პრეზიდენტი გამოსცემს ქ. თბილისის მერის მიმართვის საფუძველზე, რომელიც შეთანხმებულია საქართველოს გარემოს დაცვის სამინისტროსთან”. 3. მე-5 მუხლის მე-6 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: “6. ამ მუხლით განსაზღვრული ჯგუფებისადმი სხვა ხე-მცენარეების, ბუჩქებისა და ხვიარა მცენარეების მიკუთვნებას ახორციელებს და ამტკიცებს ქ. თბილისის მერიის შესაბამისი სამსახური, ხოლო სახელმწიფო ტყის ფონდის ტერიტორიაზე - საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება გარემოს დაცვის ინსპექცია.”. მუხლი 2. ეს კანონი ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანავე.
პროექტი საქართველოს კანონი „გარემოს დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მუხლი 1. „გარემოს დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში (პარლამენტის უწყებანი, 1-2 (33-34/7), 22 იანვარი, 1997, გვ. 24) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილებები: 1. მე-4 მუხლის “ტ” ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: „ტ) „სამინისტრო“ – საქართველოს გარემოს დაცვის სამინისტრო;” 2. მე-13 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: მუხლი 13. გარემოს დაცვის სამინისტროს კომპეტენცია გარემოს დაცვის სფეროში გარემოს დაცვის სამინისტროს კომპეტენციას განეკუთვნება: ა) გარემოს დაცვის სფეროში ერთიანი სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელება; ბ) გარემოს დაცვის სახელმწიფო მართვა; გ) საქართველოს ტერიტორიაზე გარემოსდაცვითი მოთხოვნების, რაციონალური ბუნებათსარგებლობის და მდგრადი განვითარების პრინციპების გათვალისწინებით ეკოლოგიური წონასწორობის შენარჩუნების უზრუნველყოფა; დ) ჰიდრომეტეოროლოგიისა და გარემოს დაბინძურების მონიტორინგის მართვის სახელმწიფო პოლიტილის განხორციელება; ე) გარემოსდაცვით სფეროში საქართველოს მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების მონიტორინგის განხორციელება; ვ) მიწის, წყლის, ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების მონიტორინგი; ზ) ზღვის დაბინძურების მონიტორინგი; თ) გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის სანებართვო პირობებისა და ეკოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნის პირობების მონიტორინგი; ი) საქართველოს ტერიტორიაზე, მდინარეთა აუზებსა და წყალსატევებში, შავი ზღვის ტერიტორიულ წყლებში, კონტინენტურ შელფზე და განსაკუთრებულ ეკონომიკურ ზონაში არსებული და მოსალოდნელი ჰიდრომეტეროლოგიური, გეოდინამიკური პროცესების, გეოეკოლოგიური მდგომარეობის შეფასების და გარემოს მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციის მომზადება; კ) გარემოში ბუნებრივი რადიაციული ფონის მონიტორინგი; ლ) დაცული ტერიტორიების მართვა; მ) გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფი ფლორისა და ფაუნის სახეობების მონიტორინგი; ნ) სამეცნიერო-კვლევითი მიზნით ცხოველთა სამყაროს ობიექტების გარემოდან ამოღების რეგულირება; ო) გარემოს მონიტორინგი (გარემოს მდგომარეობაზე დაკვირვების ერთიანის სისტემის ორგანიზება); პ) გარემოსდაცვითი ინფორმაციის ფლობა და განახლება; ჟ) გარემოსდაცვითი ინფორმაციის ხელმისაწავდომობის უზრუნველყოფა; რ) გარემოსდაცვითი განათლების და გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობა; ს) გარემოს მდგომარეობის შესახებ ეროვნული მოხსენების შედგენა და გამოქვეყნება; ტ) გარემოს დაცვის მოქმედებათა ეროვნული პროგრამის შემუშავების კოორდინაცია; უ) კომპეტენციის ფარგლებში საშუალოვადიანი დაგეგმვის დოკუმენტის მომზადების კოორდინაცია (MTEF); ფ) გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის გაცემა; ქ) ეკოლოგიური ექსპერტიზის ჩატარება; ღ) “გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფი ველური ფლორისა და ფაუნის სახეობებით საერთაშორისო ვაჭრობის შესახებ” კონვენციის (ჩIთEშ) დანართებში შეტანილი სახეობების, მათი ნაწილებისა და დერივატების ექსპორტის, იმპორტის, რეექსპორტისა და ზღვიდან ინტროდუქციის ნებართვის გაცემა; ყ) კლიმატის ცვლილების გამომწვევი ქიმიური ნივთიერებების განსაზღვრა და გაფრქვევის მონიტორინგი; შ) საქართველოს ტერიტორიაზე ოზონდამშლელ ნივთიერებათა მონიტორინგი; ჩ) გადაშენების პირას მყოფი ველური ფაუნისა და ფლორის სახეობათა განსაზღვრა; ც) გადაწყვეტილების მიღება წითელ ნუსხაში შეტანილი სახეობების გარემოდან ამოღების შესახებ. ძ) საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი სხვა ფუნქციები. 3. ამოღებული იქნას კანონის მე-19 მუხლი. 4. ამოღებულ იქნას 57-ე მუხლის პირველი პუნქტი 5. 57-ე მუხლის მე-2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: 2. გარემოს დაცვის სფეროში გამოვლენილ სისხლის სამართლის დანაშაულებზე რეაგირებას უზრუნველყოფს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება – საგამოძიებო დეპარტამენტი (შემდგომში – საგამოძიებო დეპარტამენტი), რომელიც ახორციელებს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის წესის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულთან ბრძოლას, საქართველოს კონსტიტუციის, საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებებისა და შეთანხმებების, საქართველოს სისხლის სამართლისა და სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსების, „ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონის, საგამოძიებო დეპარტამენტის დებულების და სხვა საკანონმდებლო და კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტების შესაბამისად.”. 6. 571 მუხლის პირველი და მე-2 პუნქტები ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: “1. საგამოძიებო დეპარტამენტში იმ მოსამსახურის თანამდებობაზე დანიშვნისა და სამსახურის გავლის წესები, რომლის ფუნქციაა ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის განხორციელება ან სისხლის სამართლის საქმის გამოძიება, განისაზღვრება ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის ბრძანებით. 2. საგამოძიებო დეპარტამენტის მოსამსახურე არის საჯარო მოსამსახურე, რომელზედაც ვრცელდება „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონით დადგენილი ეკონომიკური, სოციალური და სამართლებრივი დაცვის გარანტიები. საგამოძიებო დეპარტამენტის მოსამსახურის დამატებითი ეკონომიკური, სოციალური და სამართლებრივი დაცვის გარანტიებს ადგენს საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით.”.
„საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტსა და მისგან გამომდინარე კანონპროექტებზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 10 მარტის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: „ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „იარაღის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „ნავთობისა და გაზის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის არასასოფლო-სამეურნეო მიზნით გამოყოფისას სანაცვლო მიწის ათვისების ღირებულებისა და მიყენებული ზიანის ანაზღაურების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში” ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, „ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „სახელმწიფო ბაჟის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ეკოლოგიური ექსპერტიზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ“საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „გარემოს დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში” ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „კურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარიული დაცვის ზონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ“ საქართველს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „საქართველოს ტერიტორიაზე ნარჩენების ტრანზიტისა და იმპორტის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „ნიადაგების კონსერვაციისა და ნაყოფიერების აღდგენა-გაუმჯობესების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, ,,საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, "საქართველოს საკონსულო დაწესებულებათა შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „სამხედრო პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ტყის კოდექსში” ცვლილებების შეტანის შესახებ”, საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – სატყეო სააგენტოს შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, „საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „დაცული ტერიტორიების სტატუსის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებები შეტანის თაობაზე”, „თბილისის ეროვნული პარკის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“, „ბორჯომ-ხარაგაულის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „იმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, „თუშეთის, ბაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” და „საქართველოს ზღვის, წყალსატევებისა და მდინარეთა ნაპირების რეგულირებისა და საინჟინრო დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“.
კომიტეტმა კანონპროექტები მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
„ქონების ლეგალიზების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“ და „საჯარო რეესტრის შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების ლაშა თორდიას, ანდრო ალავიძისა და ჩიორა თაქთაქიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტებზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 10 მარტის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების ლაშა თორდიას, ანდრო ალავიძისა და ჩიორა თაქთაქიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „ქონების ლეგალიზების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“ და „საჯარო რეესტრის შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
ამასთან კომიტეტს, წარმოადგენილი კანონპროექტის მიმართ, გააჩნია შემდეგი სახის შენიშვნები:
1. კანონპროექტით კანონს ემატება მე-61 მუხლი - „უძრავი ქონების ლეგალიზების სხვა საფუძვლები“. აღნიშნული მუხლი ეხება მხოლოდ ქ. თბილისის საზღვრებში მდგბარე სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთების ლეგალიზებას, აქედან გამომდინარე მიზანშეწონილია, შეიცვალოს მუხლის სათაური ან ამ მუხლის მე-2,6,7,8,10, და მე-11 პუნქტებში მიეთითოს - სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწა; 2. მე-61 მუხლის მე-2 პუნქტით დგინდება ლეგალიზების საფასურის ოდნეობა. მიზანშეწონილია თუ პუნქტის ფორმულირებისას დადგინდება ლეგალიზების საფასური და შემდგომ ლეგალიზების საფასურის ოდენობა;
3. მე-61 მუხლის მე-3 პუნქტის თანახმად ლეგალიზების საფასური ირიცხება შესაბამისი ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტში. აღნიშნული უნდა აისახოს ასევე „საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში“;
`საქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ~ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე~ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიცდიატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტებზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 10 მარტის სხდომაზე განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი `საქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ~ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე~ და მის მიმართ შენიშვნები და წინადადებები არ გააჩნია.
ინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის შესახებ
მუხლი 1. კანონის მიზანი ამ კანონის მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს საჯარო სექტორში არსებული რეესტრების, მონაცემთა ბაზების, მოსმსახურების და ინფორმაციული სისტემების ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის შექმნას, ასევე საჯარო სექტორში ინფორმაციის მიღებას, გადაცემას და თავსებადობას ტექნოლგიური ნეიტრალიტეტის პრინციპის დაცვით, მოაწესრიგოს რეესტრების, მონაცემთა ბაზების, მომსახურებისა და ინფორმაციული სისტემების შექმნის, გამოყენებისა და შეცვლის ძირითადი პრინციპები, მოახდინოს რეესტრების, მონაცემთა ბაზების, მომსახურების და ინფორმაციული სისტემების წარმოების წესების სტანდარტიზაცია, და განსაზღვროს სახელმწიფოს ინფორმაციული პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებები რეესტრების, მონაცემთა ბაზების, მომსახურებისა და ინფორმაციული სისტემების სფეროში.
მუხლი 2. ტერმინთა განმარტება ამ კანონში გამოყენებულ ტერმინებს აქვს შემდეგი მნიშვნელობა: ა) მონაცემი – ფაქტებისა და იდეების წარმოდგენა ფორმალიზებული სახით, რომელიც მათ გამოსადეგს ხდის საინფორმაციო პროცესში გადაცემისა და დამუშავებისათვის; ბ) მონაცემთა დამუშავება – მონაცემთა შეგროვება, ჩაწერა, ორგანიზება, შენახვა, შეცვლა, ნახვა, ამოღება, გამოყენება, გადაცემა, კომბინირება, დახურვა, წაშლა ან განადგურება, ან ამგვარი ქმედებების ნებისმიერი ერთობლიობა, ქმედების შესრულებისა თუ გამოყენებული საშუალების მიუხედავად; გ) მონაცემთა ბაზა – სისტემური ან მეთოდური წესით განლაგებული ნაწარმოებების ან/და სხვა მონაცემებისა და მასალის კრებული, რომელიც ინდივიდუალურად ხელმისაწვდომია ელექტრონული ან სხვა საშუალებებით. ტერმინი არ გულისხმობს კომპიუტერულ პროგრამას, რომელიც გამოიყენება ელექტრონული საშუალებებით ხელმისაწვდომი მონაცემთა ბაზის შექმნისა და გამოყენების დროს; დ) მონაცემთა ბაზის წარმოება – მონაცემთა დამუშავება, მონაცემთა დამუშავების ჩანაწერების შენახვა, მონაცემთა დაცვა და ამ ქმედებათა საორგანიზაციო ღონისძიებები; ე) რეესტრის სუბიექტი – ადმინისტრაციული ორგანო, სამედიცინო და ავტორიზებული საგანმანათლებო დაწესებულება, რომელიც განახორციელებს მონაცემთა შექმნას, შეცვლას, განადგურებას ან წაშლას; ვ) ინფორმაციული სისტემა – საინფორმაციო ტექნოლოგიებისა და ამ ტექნოლოგიების გამოყენებით განხორციელებულ ქმედებათა ნებისმიერი კომბინაცია, რომელიც ხელს უწყობს მართვას ან/და გადაწყვეტილების მიღებას; ზ) რეესტრი – საგნების, სახელების, ქმედებების ან სხვა ინფორმაციის ფორმალური ან/და ოფიციალური ჩანაწერი; თ) მომსახურება – რეესტრის სუბიექტის მიერ შემოთავაზებული მომსახურება (სერვისი), რომლის გამოყენება დაწესებულების ან/და მომხმარებლისათვის მოითხოვს მონაცემთა დამუშავებას; ი) ბიზნეს–პროცესი - ურთიერთდაკავშირებული საქმიანობის ან ამოცანების სტრუქტურირებული ერთობლიობა, რომლის შედეგად იქმნება გარკვეული პროდუქტი ან მომსახურება კონკრეტული მომხმარებლისათვის ან მომხმარებელთა ჯგუფისათვის; კ) ტექნოლოგიური ნეიტრალიტეტის პრინციპი – თანაბარი რესურსების პირობებში, ტექნოლოგიის კონკრეტული სახისათვის დაუსაბუთებელი უპირატესობის თავიდან აცილება.
თავი II. ინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრი
მუხლი 3. ინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრი 1. ინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრი წარმოადგენს რეესტრის სუბიექტის მონაცემთა ბაზების, რეესტრების, საინფორმაციო სისტემებისა და მომსახურების ერთიან კატალოგს, რომლის მიზანია საქართველოს საჯარო სექტორში არსებული საინფორმაციო რესურსების აღწერა, ინფორმაციასთან მუშაობის ერთიანი სტანდარტების დადგენა, საინფორმაციო სისტემების კოორდინაცია და თანმიმდევრული განვითარების ხელშეწყობა, ერთიანი საინფორმაციო პოლიტიკის ხელშეწყობა და საჯარო რესურსების ეფექტიანად გამოყენება. 2. ინფორმაციის ერთიან სახელმწიფო რეესტრს აწარმოებს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მმართველობის სფეროში მოქმედი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - მონაცემთა გაცვლის სააგენტო (შემდგომში - მონაცემთა გაცვლის სააგენტო). 3. მონაცემთა გაცვლის სააგენტო კოორდინაციას უწევს რეესტრის სუბიექტთან არსებული რეესტრების, მონაცემთა ბაზების, მომსახურების, და საინფორმაციო სისტემების წარმოების ერთგვაროვანი სტანდარტების დადგენასა და შესრულებას. 4. მონაცემთა გაცვლის სააგენტო რეკომენდაციას უწევს შესაბამის რეესტრის სუბიექტს მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების შექმნის, შეცვლის, გამოყენების, განვრცობის, სხვა მონაცემთა ბაზასთან/სისტემასთან კომბინირების, თავსებადობის, გაუქმებისა და სხვა საკითხებზე. 5. მონაცემთა გაცვლის სააგენტო შეიმუშავებს და წარადგენს რეკომენდაციებს რეესტრის სუბიექტის საქმისწარმოების წესების შეცვლისა და მოდერნიზაციის თაობაზე, რომლებიც ელექტრონული დოკუმენტაციის ბრუნვის გამარტივების მიზანს ემსახურება. 6. მონაცემთა გაცვლის სააგენტო შეიმუშავებს და წარადგენს რეკომენდაციებს რეესტრის სუბიექტის მიერ მომსახურების შექმნის, გაუმჯობესებისა და ოპტიმიზაციის თაობაზე.
მუხლი 4. მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემისა და მომსახურების შექმნის შეტყობინების ვალდებულება 1. რეესტრის სუბიექტი ვალდებულია მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების შექმნიდან არაუგვიანეს 30 დღის განმავლობაში ამის თაობაზე წერილობით აცნობოს მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს. 2. ამ მუხლით გათვალისწინებული შეტყობინების ვალდებულება თანაბრად ვრცელდება ნებისმიერ მნიშვნელოვან ცვლილებაზე მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების წარმოებაში, რომელიც გავლენას ახდენს ამ კანონის მე–5 მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებულ რომელიმე პარამეტრზე.
მუხლი 5. მონაცემთა გაცვლის სააგენტოსათვის მისაწოდებელი ინფორმაცია 1. რეესტრის სუბიექტის ამ კანონის მე-4 მუხლით გათვალისწინებული წერილობითი ცნობა უნდა შეიცავდეს, როგორც მინიმუმ, შემდეგ ინფორმაციას: ა) მონაცემები მონაცემთა მფლობელის შესახებ, კერძოდ: საკონტაქტო ინფორმაცია, ინფორმაცია შესაბამისი პერსონალის შესახებ, ძირითადი საქმიანობის აღწერილობა; ბ) მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების აღწერილობა, მასში მოთავსებული მონაცემების ზოგადი აღწერილობა, ტექნიკური პარამეტრების აღწერილობა; გ) მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების წარმოების მიზანი; დ) საქმისწაროების წესი, რომელიც მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების წარმოებისათვის გამოიყენება, ინფორმაციის დამუშავების ბიზნეს–პროცესი, ინფორმაციის მიმართ გამოყენებადი ტექნიკური სტანდარტები და სხვა ინფორმაცია, რომელიც აღწერს მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების წარმოების პროცესს; ე) მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების მოქმედებისათვის გამოყოფილი აპარატული და პროგრამული უზრუნველყოფა; ვ) მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების ადმინისტრატორის პირადი მონაცემები; ზ) მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების ფარგლებში ინფორმაციის სისწორეზე პასუხისმგებელი პირის/ორგანოს მონაცემები; თ) მონაცემთა დაცვის უზრუნველყოფის ზომები. 2. ამ მუხლით გათვალისწინებული ინფორმაციის გადაცემის პროცედურებს, ტექნიკურ სტანდარტებს, ფორმატს და მიწოდების გზებს ადგენს მონაცემთა გაცვლის სააგენტო.
მუხლი 6. მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების განვრცობა ან კომბინირება 1. რეესტრის სუბიექტის მონაცემთა ბაზა, რეესტრი, საინფორმაციო სისტემა ან მომსახურება შეიძლება განივრცოს ან კომბინირებულ იქნეს სხვა მონაცემთა ბაზასთან, რეესტრთან, საინფორმაციო სისტემასთან ან მომსახურებასათან, თუ: ა) განვრცობა ან კომბინირება აუცილებელია რეესტრის სუბიექტის მიერ მისი ფუნქციების უფრო ეფექტიანად განხორციელებისათვის; ბ) რეესტრის სუბიექტს ნორმატიული აქტით ეკისრება ახალი ფუნქციის შესრულება, რომლის სათანადო განხორციელებისათვის აუცილებელია განვრცობა ან კომბინირება. 2. მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების განვრცობის ან კომბინირების შესახებ შეტყობინება ეგზავნება მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს. 3. ამ მუხლის მე–2 პუნქტით გათვალისწინებული შეტყობინების ფორმას და შეტყობინებასთან დაკავშირებულ სხვა პროცედურებს ადგენს მონაცემთა გაცვლის სააგენტო.
მუხლი 7. მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების გაუქმება, განადგურება, არქივირება და გადაცემა 1. რეესტრის სუბიექტის მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების გაუქმება, განადგურება, არქივირება და გადაცემა ხდება მონაცემთა გაცვლის სააგენტოსათვის შესაბამისი შეტყობინების გაგზავნის გზით. 2. ამ მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული შეტყობინების ფორმას და მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების გაუქმებასთან, განადგურებასთან, არქივირებასა და გადაცემასთან დაკავშირებულ სხვა პროცედურებს ადგენს მონაცემთა გაცვლის სააგენტო.
მუხლი 8. პერსონალურ მონაცემთა დაცვა 1. მონაცემთა გაცვლის სააგენტო/ინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრი არ ახდენს მისთვის მიწოდებული ინფორმაციის შინაარსის გარჩევას, დამუშავებას ან შეცვლას რაიმე ფორმით და ინარჩნუნებს ინფორმაციულ ნეიტრალიტეტს. 2. მონაცემთა გაცვლის სააგენტო არ არის პასუხისმგებელი პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ვალდებულებების შესრულებაზე იმ ფუნქციების განხორციელების ფარგლებში, რომელიც გულისხმობს რეესტრის სუბიექტის მონაცემთა ბაზებში, რეესტრებში ან საინფორმაციო სისტემებში არსებული პერსონალური მონაცემების მისაწვდმობას ამ კანონით დადგენილი ფუნქციების შესრულებისათვის.
მუხლი 9. ამ კანონის დებულებათა შესრულების მექანიზმები 1. მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს ამ კანონით დადგენილი რომელიმე შეტყობინების მიღებისა და განხილვის შედეგად უფლება აქვს უარი განაცხადოს მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების შექმნის, ცვლილების, განვრცობის, კომბინირების ან გაუქმების რეგისტრაციაზე, თუ მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების წარმოება ან მასში მონაცემთა დამუშავება არ შეესაბამება სააგენტოს მიერ დადგენილ ან/და კანონით გათვალისწინებულ სტანდარტებს, და წარუდგინოს ხარვეზის აღმოფხრვის რეკომენდაციები შეტყობინების მიმწოდებელ რეესტრის სუბიექტს. 2. რეესტრის სუბიექტის მიერ ამ კანონით დაკისრებული ინფორმირების/შეტყობინების ვალდებულების შეუსრულებლობის შემთხვევაში, მონაცემთა გაცვლის სააგენტო წერილობით გაფრთხილებას უგზავნის შესაბამისი უწყების ინფორმაციის გადაცემაზე პასუხისმგებელ პირს. ინფორმაციის განმეორებით წარუდგენლობის შემთხვევაში, მონაცემთა გაცვლის სააგენტო წერილობით შეტყობინებას უგზავნის რეესტრის სუბიექტის ხელმძღვანელს, რომელშიც აღწერება დარღვევის ფაქტი და მისი აღმოფხვრის რეკომენდაციები.
თავი III. მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის წარმოებისა და მომსახურების გაწევის ძირითადი პრინციპები
მუხლი 10. მონაცემთა ბაზაში, რეესტრში, საინფორმაციო სისტემასა და მომსახურების მონაცემთა დამუშავების პრინციპები რეესტრის სუბიექტს უფლება აქვს მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის წარმოებისა და მომსახურების გაწევის პროცესში შეაგროვოს (დაამუშავოს) მხოლოდ ისეთი მონაცემი, რომელიც აუცილებელია შესაბამისი ნორმატიული აქტით გათვალისწინებული ფუნქციის განსახორციელებლად ან მონაცემთა ამგვარი დამუშავება უშუალოდ გათვალისწინებულია ნორმატიული აქტით.
მუხლი 11. მონაცემთა ბაზაში, რეესტრში, საინფორმაციო სისტემასა და მომსახურებაში მონაცემთა მისაწავდომობა რეესტრის სუბიექტის მონაცემთა ბაზაში, რეესტრში, საინფორმაციო სისტემასა და მომსახურებაში შენახული (დამუშავებული) მონაცემი საჯარო და ხელმისაწვდომია, გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც მონაცემთან წვდომა ან მისი გამოქვეყნება შეზღუდულია კანონით.
თავი IV. გარდამავალი და დასკვნითი დებულებანი
მუხლი 12. გარდამავალი დებულება რეესტრის სუბიექტი ვალდებულია ამ კანონის ძალაში შესვლის მომენტისათვის მოქმედი მონაცემთა ბაზის, რეესტრის, საინფორმაციო სისტემის ან მომსახურების შესახებ წერილობითი შეტყობინება მიაწოდოს მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს კანონის ძალაში შესვლიდან არაუგვიანეს 90 დღის განმავლობაში.
მუხლი 13. კანონის ამოქმედება ეს კანონი ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანავე.
„ინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის შესახებ“ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 10 მარტს, კომიტეტის სხდომაზე განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „ინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის შესახებ“.
კომიტეტმა მხარი დაუჭირა კანონპროექტის ზოგადი პრინციპებსა და ძირითად დებულებებს, ამასთან მიიჩნია, რომ იგი საჭიროებს მუხლობრივად დახვეწას და რიგი საკითხების დაზუსტებას.
„მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“
მუხლი 1. „მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, N13, 12.04.2005, მუხ. 84) შეტანილ იქნეს დამატება და მე–6 მუხლს დაემატოს მე-51 პუნქტი:
„51. პოლიგრაფიული საწარმო, რომელიც ფლობს შესაძლებლობას პროდუქციაზე დაიტანოს 3 ან/და მეტი დამცავი ნიშანი საჭიროებს სახელმწიფო საიდუმლოებასთან დაკავშირებული საქმიანობის უფლებას.“
„მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 10 მარტის სხდომაზე განიხილა საქართველოს მთვრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“.
კომიტეტს კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები და წინადადებები არ გააჩნია.