მუხლი 2. ეს კანონი ამოქმედდეს გამოქვეყნებიდან მე– 15 დღეს
საქართველოს პრეზიდენტი                     მიხეილ სააკაშვილი
საქართველოს ტყის კოდექსშიცვლილებების შეტანის შესახებ
მუხლი 1.საქართველოს ტყის კოდექსში” (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, N28(35), 1999 წელი, მუხ. 148) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილებები:
1. მე-7 მუხლის პირველი ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„1. საქართველოს ტყის ფონდთან დაკავშირებულ სამართლებრივ ურთიერთობებში საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად სახელმწიფოს სახელით მონაწილეობენ საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრო (შემდგომშისამინისტრო), სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირიბუნებრივი რესურსების სააგენტო (შემდგომშიბუნებრივი რესურსების სააგენტო), საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირიდაცული ტერიტორიების სააგენტო (შემდგომშიდაცული ტერიტორიების სააგენტო), ხოლო აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების ტერიტორიებზეავტონომიური რესპუბლიკების შესაბამისი ორგანოები.“.
2. მე-16 მუხლის პირველი ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
“1. სახელმწიფო ტყის ფონდს, ადგილობრივი მნიშვნელობის ტყის, სახელმწიფო ტყის ფონდის დაცული ტერიტორიების, აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების ტერიტორიებზე არსებული ტყის ფონდის გარდა, მართავს ბუნებრივი რესურსების სააგენტო.”
3. მე-18 მუხლის პირველი და მეორე ნაწილები ამოღებულ იქნეს.
4. 33- მუხლის მეორე ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
“2. სპეციალური დანიშნულებით სარგებლობის უფლებას სახელმწიფო ტყის ფონდში ანიჭებს სამინისტრო, ხოლო დაცულ ტერიტორიებზე იქ სადაც დაშვებულია სპეციალური მიზნით ტყითსარგებლობა, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო დაინტერესებულ პირებთან შეთანხმებით, საქართველოს კანონმდებლობისა და ამ კოდექსის 31- მუხლის მოთხოვნათა დაცვით.
5. 39- მუხლის მესამე ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
“3. ბუნებრივი რესურსების სააგენტოს მართვისადმი დაქვემდებარებულ ტერიტორიაზე დაცვის განსაკუთრებული რეჟიმის დადგენისა და ამ რეჟიმში ღონისძიებების განხორციელების წესი დგინდებატყითსარგებლობის წესით“, რომელსაც დადგენილებით ამტკიცებს საქართველოს მთავრობა.”.
6. მე-53 მუხლის მესამე ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
“3. ბუნებრივი რესურსების სააგენტოს მართვისადმი დაქვემდებარებულ ტერიტორიაზე ამ კოდექსის 51- მუხლის პირველი ნაწილით განსაზღვრული ტყითსარგებლობის სახეებიტყითსარგებლობის წესისშესაბამისად შეიძლება განხორციელდეს აგრეთვე:
) ტყითსარგებლობის ხელშეკრულებით;
) ხე-ტყის დამზადების ბილეთით;
) ტყის რესურსით სარგებლობის ბილეთით.”.
7. 108- მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
მუხლი 108. საქართველოს ტყისა და ტყის კანონმდებლობის დაცვის           სახელმწიფო კონტროლი
ტყეების მდგომარეობის, სახელმწიფო ტყის ფონდის მოვლის, დაცვის, აღდგენისა და გაშენების, აგრეთვე ტყითსარგებლობის სახელმწიფო კონტროლს ახორციელებენ საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულებაგარემოს დაცვის ინსპექცია, სსიპბუნებრივი რესურსების სააგენტოდა სსიპდაცული ტერიტორიების სააგენტო.”.
ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მუხლი 1.ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, N43, 2000 წელი, მუხ. 122) შეტანილი იქნეს შემდეგი ცვლილებება:
1.     პირველი მუხლის 2 - 4 პუნქტები ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
2.     . თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული სახელმწიფო ტყის ფონდით სარგებლობა დაიშვება მიჩენის მიზნით, ასევე სახელმწიფო ტყის ფონდისათვის სპეციალური დანიშნულების კატეგორიის მინიჭებისას, ხოლო . თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული სახელმწიფო ტყის ფონდიდან ფართობების ამორიცხვა დაიშვება კანონმდებლობით დადგენილი წესით.
3.     ამოღებულ იქნას.
4.     “4. . თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული სახელმწიფო ტყის ფონდისათვის სპეციალური დანიშნულების კატეგორიის მინიჭება და მისი სპეციალური ტყითსარგებლობისათვის გაცემა დაიშვება მხოლოდ საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრული მიზნებისათვის (გარდა წიაღის მოპოვებისა), რის შესახებაც გადაწყვეტილებას საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით იღებს საჯარო სამართლის იურიდიული პირიბუნებრივი რესურსების სააგენტო”.
2. 21მუხლის მე-2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
“2. ამ მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებულ ბრძანებულებას საქართველოს პრეზიდენტი გამოსცემს . თბილისის მერის მიმართვის საფუძველზე, რომელიც შეთანხმებულია საქართველოს გარემოს დაცვის სამინისტროსთან”.
3. მე-5 მუხლის მე-6 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
“6. ამ მუხლით განსაზღვრული ჯგუფებისადმი სხვა ხე-მცენარეების, ბუჩქებისა და ხვიარა მცენარეების მიკუთვნებას ახორციელებს და ამტკიცებს . თბილისის მერიის შესაბამისი სამსახური, ხოლო სახელმწიფო ტყის ფონდის ტერიტორიაზე -   საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება გარემოს დაცვის ინსპექცია.”.
მუხლი 1. გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში (პარლამენტის უწყებანი, 1-2 (33-34/7), 22 იანვარი, 1997, გვ. 24) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილებები:
1. მე-4 მუხლისქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
) „სამინისტრო“ – საქართველოს გარემოს დაცვის სამინისტრო;”
2. მე-13 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
მუხლი 13. გარემოს დაცვის სამინისტროს კომპეტენცია გარემოს დაცვის სფეროში
გარემოს დაცვის სამინისტროს კომპეტენციას განეკუთვნება:
) გარემოს დაცვის სფეროში ერთიანი სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელება;
) გარემოს დაცვის სახელმწიფო მართვა;
) საქართველოს ტერიტორიაზე გარემოსდაცვითი მოთხოვნების, რაციონალური ბუნებათსარგებლობის და მდგრადი განვითარების პრინციპების გათვალისწინებით ეკოლოგიური წონასწორობის შენარჩუნების უზრუნველყოფა;
) ჰიდრომეტეოროლოგიისა და გარემოს დაბინძურების მონიტორინგის მართვის სახელმწიფო პოლიტილის განხორციელება;
) გარემოსდაცვით სფეროში საქართველოს მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების მონიტორინგის განხორციელება;
) მიწის, წყლის, ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების მონიტორინგი;
) ზღვის დაბინძურების მონიტორინგი;
) გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის სანებართვო პირობებისა და ეკოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნის პირობების მონიტორინგი;
) საქართველოს ტერიტორიაზე, მდინარეთა აუზებსა და წყალსატევებში, შავი ზღვის ტერიტორიულ წყლებში, კონტინენტურ შელფზე და განსაკუთრებულ ეკონომიკურ ზონაში არსებული და მოსალოდნელი ჰიდრომეტეროლოგიური, გეოდინამიკური პროცესების, გეოეკოლოგიური მდგომარეობის შეფასების და გარემოს მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციის მომზადება;
) გარემოში ბუნებრივი რადიაციული ფონის მონიტორინგი;
) დაცული ტერიტორიების მართვა;
) გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფი ფლორისა და ფაუნის სახეობების მონიტორინგი;
) სამეცნიერო-კვლევითი მიზნით ცხოველთა სამყაროს ობიექტების გარემოდან ამოღების რეგულირება;
) გარემოს მონიტორინგი (გარემოს მდგომარეობაზე დაკვირვების ერთიანის სისტემის ორგანიზება);
) გარემოსდაცვითი ინფორმაციის ფლობა და განახლება;
) გარემოსდაცვითი ინფორმაციის ხელმისაწავდომობის უზრუნველყოფა;
) გარემოსდაცვითი განათლების და გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობა;
) გარემოს მდგომარეობის შესახებ ეროვნული მოხსენების შედგენა და გამოქვეყნება;
) გარემოს დაცვის მოქმედებათა ეროვნული პროგრამის შემუშავების კოორდინაცია;
) კომპეტენციის ფარგლებში საშუალოვადიანი დაგეგმვის დოკუმენტის მომზადების კოორდინაცია (MTEF);
) გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის გაცემა;
) ეკოლოგიური ექსპერტიზის ჩატარება;
) “გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფი ველური ფლორისა და ფაუნის სახეობებით საერთაშორისო ვაჭრობის შესახებკონვენციის (IE) დანართებში შეტანილი სახეობების, მათი ნაწილებისა და დერივატების ექსპორტის, იმპორტის, რეექსპორტისა და ზღვიდან ინტროდუქციის ნებართვის გაცემა;
) კლიმატის ცვლილების გამომწვევი ქიმიური ნივთიერებების განსაზღვრა და გაფრქვევის მონიტორინგი;
) საქართველოს ტერიტორიაზე ოზონდამშლელ ნივთიერებათა მონიტორინგი;
) გადაშენების პირას მყოფი ველური ფაუნისა და ფლორის სახეობათა განსაზღვრა;
) გადაწყვეტილების მიღება წითელ ნუსხაში შეტანილი სახეობების გარემოდან ამოღების შესახებ.
) საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი სხვა ფუნქციები.
3. ამოღებული იქნას კანონის მე-19 მუხლი.
4. ამოღებულ იქნას 57- მუხლის პირველი პუნქტი
5. 57- მუხლის მე-2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
2. გარემოს დაცვის სფეროში გამოვლენილ სისხლის სამართლის დანაშაულებზე რეაგირებას უზრუნველყოფს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულებასაგამოძიებო დეპარტამენტი (შემდგომშისაგამოძიებო დეპარტამენტი), რომელიც ახორციელებს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის წესის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულთან ბრძოლას, საქართველოს კონსტიტუციის, საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებებისა და შეთანხმებების, საქართველოს სისხლის სამართლისა და სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსების, „ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონის, საგამოძიებო დეპარტამენტის დებულების და სხვა საკანონმდებლო და კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტების შესაბამისად.”.
6. 571 მუხლის პირველი და მე-2 პუნქტები ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
“1. საგამოძიებო დეპარტამენტში იმ მოსამსახურის თანამდებობაზე დანიშვნისა და სამსახურის გავლის წესები, რომლის ფუნქციაა ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის განხორციელება ან სისხლის სამართლის საქმის გამოძიება, განისაზღვრება ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის ბრძანებით.
2. საგამოძიებო დეპარტამენტის მოსამსახურე არის საჯარო მოსამსახურე, რომელზედაც ვრცელდებასაჯარო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონით დადგენილი ეკონომიკური, სოციალური და სამართლებრივი დაცვის გარანტიები. საგამოძიებო დეპარტამენტის მოსამსახურის დამატებითი ეკონომიკური, სოციალური და სამართლებრივი დაცვის გარანტიებს ადგენს საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით.”.
მუხლი 2.   ეს კანონი ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანავე.
საქართველოს პრეზიდენტი              მიხეილ სააკაშვილი
საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტსა და მისგან გამომდინარე კანონპროექტებზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 10 მარტის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”,გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, იარაღის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, ნავთობისა და გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის არასასოფლო-სამეურნეო მიზნით გამოყოფისას სანაცვლო მიწის ათვისების ღირებულებისა და მიყენებული ზიანის ანაზღაურების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსშიცვლილებების შეტანის შესახებ”, საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, სახელმწიფო ბაჟის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, ეკოლოგიური ექსპერტიზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”,ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონშიცვლილებების შეტანის თაობაზე”, გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, კურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარიული დაცვის ზონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებსაქართველს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს ტერიტორიაზე ნარჩენების ტრანზიტისა და იმპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, ნიადაგების კონსერვაციისა და ნაყოფიერების აღდგენა-გაუმჯობესების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, ,,საჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, "საქართველოს საკონსულო დაწესებულებათა შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, სამხედრო პოლიციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს ტყის კოდექსშიცვლილებების შეტანის შესახებ”, საჯარო სამართლის იურიდიული პირისსატყეო სააგენტოს შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”,დაცული ტერიტორიების სტატუსის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებები შეტანის თაობაზე”,   „თბილისის ეროვნული პარკის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე, ბორჯომ-ხარაგაულის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, იმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე,თუშეთის, ბაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე  და „საქართველოს ზღვის, წყალსატევებისა და მდინარეთა ნაპირების რეგულირებისა და საინჟინრო დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე.
კომიტეტმა კანონპროექტები მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
„ქონების ლეგალიზების შესახებ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
„საჯარო რეესტრის შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“
საქართველოს პარლამენტის წევრების ლაშა თორდიას, ანდრო ალავიძისა   და ჩიორა თაქთაქიშვილის  მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტებზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 10 მარტის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების ლაშა თორდიას, ანდრო ალავიძისა   და ჩიორა თაქთაქიშვილის  მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „ქონების ლეგალიზების შესახებ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“ და „საჯარო რეესტრის შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
ამასთან კომიტეტს, წარმოადგენილი კანონპროექტის მიმართ, გააჩნია შემდეგი სახის შენიშვნები:
1. კანონპროექტით კანონს ემატება მე-61 მუხლი - „უძრავი ქონების ლეგალიზების სხვა საფუძვლები“. აღნიშნული მუხლი ეხება მხოლოდ ქ. თბილისის საზღვრებში მდგბარე სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთების ლეგალიზებას, აქედან გამომდინარე მიზანშეწონილია, შეიცვალოს მუხლის სათაური ან ამ მუხლის მე-2,6,7,8,10, და მე-11 პუნქტებში მიეთითოს - სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწა;
2. მე-61 მუხლის მე-2 პუნქტით დგინდება ლეგალიზების საფასურის ოდნეობა. მიზანშეწონილია თუ პუნქტის ფორმულირებისას დადგინდება ლეგალიზების საფასური და შემდგომ ლეგალიზების საფასურის ოდენობა;
3. მე-61 მუხლის მე-3 პუნქტის თანახმად ლეგალიზების საფასური ირიცხება შესაბამისი ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტში. აღნიშნული უნდა აისახოს ასევე „საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში“;