ფინანსური სანქციები სატელეკომუნიკაციო სფეროში კანონდარღვევებისათვის მიბმულია კომპანიის წლიურ შემოსავალზე პროცენტულად: 0,5%, 1%, 3%. ამასთან დადგენილია ჯარიმების ქვედა და ზედა ზღვარი:
I ჯარიმაარანაკლებ 10.000 ლარისა და არაუმეტეს 30.000 ლარისა,
II ჯარიმაარანაკლებ 30.000 ლარისა და არაუმეტეს 90.000 ლარისა,
III ჯარიმაარანაკლებ 60.000 ლარისა და არაუმეტეს 270.000ლარისა.
კანონპროექტის შესაბამისად ფინანსური ჯარიმა უნდა იყოს დარღვევის ადეკვატური და ამავდროულად ეფექტური პრევენციული ზომა. მსხვილი კომპანიები უნდა დაჯარიმდნენ მეტი თანხით, ხოლო მცირე კომპანიების მიმართ გამოყენებულ უნდა იქნას ადეკვატური სანქციები.
პაკეტის ძირითდ კანონპროექტში ასახული ნოვაციების შესაბამისად ხდება „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“, „დამოუკიდებელი ეროვნული მარეგულირებელი ორგანოების შესახებ“ , „სალიცენზიო და სანებართვო მისაკრებლების შესახებ“ და „საქართველოს ადმისტრაციულ სამართლდარღვევათა“ კოდექსი“ კანონების მათთან ჰარმონიზ.
ჩახვაძემ, წურწუმიამ,  მელაძემ.
5. პირველი
მოხსენება „ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ინვესტიციების სახელმწიფო მხარდაჭერის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“,   „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „სივრცითი მოწყობისა და ქალაქმშენებლობის საფუძვლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის, კახა ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტების (დანართი 6) შესახებ.
აღინიშნა რომ, „ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” კანონპროექტის თანახმად საქართველოს პრეზიდენტის მიერ განსაზღვრულ სარეკრეაციო ტერიტორიებზე ან/და განსაკუთრებული სამშენებლო რეგულირების ზონებში არსებული უძრავი ქონების პრივატიზებას თვითმმართველი ერთეულის აღმასრულებელი ორგანო ახორციელებს ,,სახელმწიფო ქონების შესახებ’’ საქართველოს კანონით დადგენლი წესით.
„სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ კანონის მოქმედი რედაქციითსარეკრეაციო ტერიტორიებზე ან/და განსაკუთრებული სამშენებლო რეგულირების ზონებში არსებული ქონების პრივატიზება დაიშვება მხოლოდ საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით“. შემოთავაზებული ცვლილებებით, საქართველოს მთავრობას ენიჭება უფლებამოსილება მოახდინოს ზემოღსენებული უფლების დელეგირება სახელმწიფო ან ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებზე.
,,ინვესტიციების სახელმწიფო მხარდაჭერის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე კანონპროექტით ცვლილება შედის კანოის მე-13 მუხლის (უმაღლეს სახელმწიფო ორგანოთა ზოგიერთი უფლებამოსილება) მე-3 პუნქტში. ცვლილების თანახმად პუნქტს ემატება ფუნქციების ჩამონათვალი, რომლებსაც ახორციელებენ მთავრობის მიერ დადგენილი წესით საქართველოს მთავრობის მიერ განსაზღვრული ადმინისტრაციული ორგანოები ან საჯარო სამართლის იურიდიული პირები (კანონის მოქმედი რედაქციით დელეგირება შესაძლებელია მხოლოდ ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებზე). ეს ფუნქციებია: დასუფთავების, პარკირების და სხვა საზოგადოებრივი მომსახურების ორგანიზება, წყალმომარაგების, კანალიზაციისა და სანიაღვრე ქსელების მოვლა-პატრონობა, პირველადი სამედიცინო დახმარებისა და სამაშველო სამსახურების მუშაობის უზრუნველყოფა, ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარება. ეს ეხება შემდეგ ტერიტორებს: საქართველოს დედაქალაქსა და ავტონომიური რესპუბლიკების დედაქალაქებში „კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული განაშენიანების რეგულირების ზონაები და ბაკურიანისა და გუდაურის სარეკრეაციო ტერიტორიებ, აგრეთვე ქალაქ ბორჯომის ტერიტორიას (გარდა კერძო საკუთრებაში არსებული მიწებისა).
„სივრცითი მოწყობისა და ქალაქთმშენებლობის საფუძვლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე საქართველოს კანონის პროექტზე.
კანონის მოქმედი რედაქციით (მუხლი 26, პუნქტი 8) „სარეკრეაციო ტერიტორიებისა და განსაკუთრებული სამშენებლო რეგულირების ზონების გამოყენებისა და განაშენიანების რეგულირების წესებს საქართველოს მთავრობის წარდგინებით ამტკიცებს საქართველოს პრეზიდენტი“. კანონპროექტით პრეზიდენტს ენიჭება ასევე, სარეკრეაციო ტერიტორიებისა და განსაკუთრებული სამშენებლო რეგულირების ზონების გამოყენებისა და განაშენიანების რეგულირების დამტკიცების განსხვავებული წესების დადგენის უფლებამოსილება. პროექტით პრეზიდენტს უფლება აქვს მოახდინოს ამ უფლებამოსილების, განსაზღვრული ვადით დელეგირება სხვა სახელმწიფო ან თვითმმათველობის ორგანოებზე.
კიკალეიშვილმა, ჯაბუამ, მელაძემ;
6.პირველი
მოხსენება „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების გიორგი მელაძის, კახა ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 8) შესახებ.
აღინიშნა რომ, კანონპროექტის მიღების მიზეზი მდგომარეობს იმაში, რომ განხორციელდეს მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის ლიბერალიზაცია სამაუწყებლო რეკლამასთან დაკავშირებით და აღნიშნული კანონი შესაბამისობაში იქნას მოყვანილი აუდიოვიზუალური მედია სერვისის 2010/13/EU ევროპულ დირექტივასთან. კერძოდ, მაუწყებლებს შესაძლებლობა მიეცემათ სარეკლამო ჭრა გააკეთონ ახალი ამბების, საზოგადოებრივ პოლიტიკურ, წინასაარჩევნო პროგრამებში ან დოკუმენტურ ფილმებში, რომელთა ხანგრძლივობაც 15 წუთზე მეტია, მაშინ, როდესაც დღეს მოქმედი რედაქციით დადგენილია 30 წუთიანი შეზღუდვა. ამავე დროს 64-ე მუხლის დ) ქვეპუნქტის შესაბამისად, 45 წუთიანი შეზღუდვა მცირდება 30 წუთამდე, რაც იმას გულისხმობს, რომ თუ დღეს მოქმედი რედაქციით იკრძალება იმ მხატვრული ფილმის ან ტელეფილმის ან ფილმის სერიის შეწყვეტა, რომლის ხანგრძლივობაც 45 წუთზე ნაკლებია, შემოთავაზებული ცვლილებით 45 წუთი იცვლება 30 წუთით და   შესაბამისად იკრძალება 30 წუთზე ნაკლები მხატვრული ფილმის, ან ტელეფილმის ან ფილმის სერიის შეწყვეტა.
თოდუამ, ალავიძემ, მელაძემ.
7. პირველი
მოხსენება „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 10) შესახებ.
აღინიშნა რომ, კანონპროექტი მიზნად ისახავს „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე“ კანონპროექტის, რომელიც ითვალისწინებს სატენდერო განცხადებისა და საკონკურსო განცხადების გამოქვეყნებასთან დაკავშირებული საკითხების დარეგულირებას, ზოგიერთი დებულების ამოქმედების ვადების „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ასახვას.
კანონპროექტის თანახმად, „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართელოს კანონიდან ამოღებულია დებულებები, რომლებიც ითვალისწინებს სატენდერო განცხადებისა და საკონკურსო განცხადების გამოქვეყნებასთან დაკავშირებული საკითხების დარეგულირებას, რადგანაც, აღნიშნულ საკითხს ახლებურად არეგულირებს „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე“ კანონპროექტი, რომლისგანაც გამომდინარეობს ეს კანონპროექტი.
თოდუამ,   კუკავამ, მელაძემ.
8.პირველი
მოხსენება „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 12) შესახებ.
აღინიშნა რომ, კანონპროექტი მიზნად ისახავს შემსყიდველი ორგანიზაციებისთვის ტენდერთან და კონკურსთან დაკავშირებული დოკუმენტაციის გამოქვეყნების პროცედურების გაიოლებას.
კანონპროექტის თანახმად, სატენდერო და საკონკურსო განცხადებების გამოქვეყნებასთან დაკავშირებულ ორგანიზაციულ საკითხებს მოაწესრიგებს სააგენტო, რაც დღეის მდგომარეობით რამდენიმე ათას შემსყიდველ ორგანიზაციას უწევს, რაც გარკვეულ სირთულეებთან არის დაკავშირებული, რადგან არ არსებობს ერთგვაროვანი პრაქტიკა. აღნიშნული მომსახურებისთვის დაწესდება საფასური, რომლის ოდენობა და გადახდის ერთგვაროვანი და მარტივი წესი დადგინდება სააგენტოს მიერ. აღნიშნული ცვლილებებით მნიშვნელოვნად გამარტივდება სატენდერო და საკონკურსო განცხადებების გამოქვეყნების მექანიზმი.
კუკავამ,   ალავიძემ, მელაძემ.
მოხსენება „საქართველოს მთავრობასა და კატარის სახელმწიფოს მთავრობას შორის საჰაერო მიმოსვლის შესახებ“ საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი შეთანხმება.
აღინიშნა რომ, შეთანხმების პროექტის მიხედვით ავიასაწარმოებს შესაძლებლობა ეძლევათ დამოუკიდებლად განსაზღვრონ ტარიფები, ტევადობა და სიხშირე, რაც გამომდინარე იქნება საავიაციო ბაზარზე არსებული მოთხოვნის გათვალისწინებით. საჰაერო მიმოსვლა შესაძლებელი იქნება ქვეყნის ტერიტორიაზე არსებულ ნებისმიერ პუნქტებს შორის, საიდანაც ხორციელდება საერთაშორისო საჰაერო მიმოსვლა.
10.მოისმინეს:
მოხსენება „საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“
საქართველოს პარლამენტის წევრის ვახტანგ ბალავაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 15) შესახებ.
აღინიშნა რომ, კანონპროექტით სოციალურად ურთიერთდაკავშირებულ მიმდებარე თვითმმართველ ქალაქებში, რომელთა შორის მანძილი 50 კმ-ზე ნაკლებია და როგორც წესი მგზვრთნაკადი დიდია, მგზავრთა ეფექტიანი მომსახურების მიზნით, რეგულარული საავტომობილო/სამგზავრო გადაყვანის ორგანიზება და მართვა განხორციელდება ქალაქების ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მიერ   დადებული   ურთიერთშეთანხმებების საფუძველზე.
ჩახვაძემ, ბალავაძემ, მელაძემ.
კომიტეტმა მიიღო   გადაწყვეტილება (დანართი 16).
11.მოისმინეს:
მოხსენება   „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ“ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 17) შესახებ.
აღინიშნა რომ, კანონპროექტის მიღების მიზანია ქვეყანაში მეტალურგიის და ლითონწარმოების დარგის აღორძინება-განვითარების პირობების შექმნისათვის შესაბამისი ქმედითი ღონისძიებების გატარება, რაც გამოიხატება მთავრობის მხრიდან დარგის მხარდაჭერისა და სტიმულირებისათვის მოქნილი ბერკეტების შექმნაში:
) საგადასახადო კოდექსის 188- მუხლის მე-2 ნაწილი ამოღებით უქმდება შავი და ფერადი ლითონების ჯართის ექსპორტზე დაწესებული აქციზის ფიქსირებული გადასახადი (რომლის ოდენობაც დადგენილი იყო კოდექსით - 120 ლარი ერთ ტონაზე).
) შესაბამისად ამავე პროექტით ხდება შავი და ფერადი ლითონების ჯართის ექსპორტზე ახალი რეგულაციის შემოღება (კოდექსს ემატება 2261 მუხლი) რაც მდგომარეობს იმაში, რომ შავი და ფერადი ლითონების ექსპორტზე ხდება მომსახურების ტარიფის შემოღება. ამასთან, ტარიფის ოდენობა და გადახდის წესი ასევე განისაზღვრება საქართველოს მთავრობის მიერ. ამით საქართველოს მთავრობას მიეცემა შესაძლებლობა იმოქმედოს დარგის საჭიროებიდან გამომდინარე, რაც უფრო ეფექტურს გახდის აღნიშნული დარგის მხარდაჭერისათვის სახელმწიფოს მხრიდან განხორციელებულ ქმედებებს.
ჩახვაძემ, კემულარიამ, მელაძემ.
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 18).
მოისმინეს კომიტეტის თავმჯდომარის გიორგი მელაძის ინფორმაცია „საქართველოს ზოგიერთი საკანონმდებლო აქტის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით მომზადებულ საქართველოს კანონის პროექტზე.
კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილემ თეიმურაზ წურწუმიამ წარმოადგინა კანონპროექტი „საქართველოს ზოგიერთი საკანონმდებლო აქტის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე“ (დანართი 19).
კიკალეიშვილმა, ჩახვაძემ, ჯაბუამ, მელაძემ.
1.      მიზანშეწონილად ჩაითვალოს „საქართველოს ზოგიერთი საკანონმდებლო აქტის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე“ კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით მომზადებული საქართველოს კანონის პროექტის განხილვისათვის ინიცირება.
2.      კანონპროექტზე, საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომასა და კომიტეტების სხდომებზე, მომხსენებლად დაინიშნოს საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე თეიმურაზ წურწუმია.
3.              ეთხოვოს საქართველოს პარლამენტის საორგანიზაციო დეპარტამენტს კანონპროექტი წარუდგინოს საქართველოს პარლამენტის ბიუროს უახლოესს სხდომას საკანონმდებლო პროცედურების დასაწყებად.