მე–4 მუხლის პირველ პუნქტში უნდა აღინიშნოს, რომ ფონდის
წილის განსახელმწიფოებრიობა მოხდება საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად
კანონპროექტის მე–6 მუხლით ფონდის მმართველობის ორგანო – სამეთვალყურეო საბჭო შედგება საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლობისაგან, ხოლო მე–9 მუხლით ფონდი ანგარიშვალდებულია საქართველოს მთავრობის წინაშე. მიზანშეწონილია ფონდი ანგარიშვალდებული იყოს საქართველოს პარლამენტის ან პრეზიდენტის წინაშე.
21
მე–8 მუხლის მე–2 პუნქტში საკონსტიტუციო საბჭოს მაგივრად უნდა ეწეროს საინვესტიციო საბჭო.
გურამ ჩახვაძე
„მეწარმეთა შესახებ“ კანონით მეწარმე სუბიექტის რეგისტრაციას ახორციელებს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მმართველობის სფეროში მოქმედი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი – საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო (შემდგომში – მარეგისტრირებელი ორგანო).
ამდენად ფონდის, როგორც სააქციო საზოგადოების არა დებულებას არამედ წესდებას რეგისტრაციაში ატარებს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო და არა როგორც პროექტშია   "ამტკიცებს საქართველოს მთავრობა".
23
„მეწარმეთა შესახებ“ კანონით სამეწარმეო საქმიანობად მიიჩნევა მართლზომიერი და არაერთჯერადი საქმიანობა, რომელიც ხორციელდება მოგების მიზნით, დამოუკიდებლად და ორგანიზებულად.
ფონდი, როგორც სააქციო საზოგადოება არის მეწარმე სუბიექტი, არის ორიენტირებული მოგებაზე და შედის კონკურენციაში სხვა მეწარმე სუბიექტებთან, ამიტომ დასაზუსტებელია რა შეიძლება იყოს ისეთი პროექტი, რომელიც კონკურენციას არ შეუქმნის კერძო სექტორს. ან აქ შეიძლება საუბარი, რომ ფონდი საფრთხეს არ შეუქმნის სამართლიან კონკურენციას.
პროექტის დაფინანსება მხოლოდ კონკურენტული შერჩევის წესით და თან ისე, რომ პარტნიორმა უნდა მოითხოვოს ფონდის რაც შეიძლება ნაკლები თანამონაწილეობის წილი. რატომ არ შეიძლება პროექტში კერძო სექტორიდან მონაწილეობა მიიღოს არა ერთმა გამარჯვებულმა არამედ რამოდენიმემ. რატომ ვზღუდავთ გაუგებარია.
ფონდი ხელმძღვანელობს „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონით, რის თანახმადაც პროექტში მონაწილე პირების რაოდენობა არ არის შეზღუდული
25
ფონდში არ განიხილება პროექტები რომლებიც შეეხება მომსახურებას, საგადასახადო კოდექსით ( მუხლ14) მომსახურებას მიეკუთვნება მშენებლობა, ენერგო რესურსების ტრანსპორტირება,დამკვეთის ნედლეულით საქონლისა და სხვა ქონების წარმოება, ტვირთების მომსაურება, საჰაერო, საზღვაო ინფრასტრუქტურის მომსახურება. გამოდის რომ ამ მნიშვნელოვან სფეროებში უარს ვამბობთ ინვესტიციებზე
26
"სახელმწიფო ვალის შესახებ" კანონით საერთაშორისო საფინანსო ორგანიზაციებიდან მოზიდული თანხები ასახვას პოვებს ბიუჯეტში, მისი გარანტი სახელმწიფოა, ეს თანხები უნდა იქნას გამოყენებული ბიუჯეტის კანონის თანახმად განსაზღვრული მიზნებისათვის
27
მოქმედი კანონმდებლობით სახემწიფოს კუთვნილი დივიდენდები და პრივატიზაციიდან შემოსული თანხები ბიუჯეტის საშემოსავლო წყაროებია;
28
კერძო სექტორიდან თანადაფინანსებით მოზიდული თახები პროექტშიში იდება. შესაბამისად ეს თანხები პროექტის (პროექტის განასახორციებლად შექმნილი ერთობლივი საწარმოს) და არა ფონდის დაფინანსების წყარო იქნება
ფონდის დაფინანსების წყაროა როგორც კერძო სექტორიდან მოზიდული სახსრები, ასევე სხვა თანხები: საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებიდან მოზიდული სესხი; სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული კომპანიების დივიდენდები; სახელმწიფო ბიუჯეტის პრივატიზაციის შედეგად მიღბული შემოსავლები   და სხვა.
29
საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებიდან მოზიდული სესხი, პრივატიზაციის შედეგად მიღებული თანხები, სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული კომპანიების დივიდენდები არიან ბიუჯეტის შემოსავლის წყაროები. საერთოდ რატომ ვიზღუდებით და რატომ არ შეიძლება ბიუჯეტის თანხებით განვახორციელოთ ინვესტიციები.
30
ფონდმა განხორციელებული პროექტიდან შეიძლება თავისი წილი დივიდენდი მიიღოს და არა მოგება. პროექტის მართვა უნდა განახორციელოს ერთობლივად შექმნილმა საწარმომ ( მ.შ. კორპორაციამ)