.                                                                                                                                        თბილისი                                 8 აპრილი 2011 .
მ.სამადაშვილი, თ. წურწუმია, . მარსაგიშვილი, .ბადაგაძე, ზ.კიკალეიშვილი, კ. კურდღელაშვილი, რ. მაისურაძე, დ. ოვაშვილი, გ. ჯაბუა;
. მერებაშვილი, . ჯაფარიძე, ი. გაბისონია, . სირაძე, თ. ტეფნაძე, თ. ჯაფარიძე;
ანდრო ალავიძე – საქართველოს პარლამენტის წევრი, ჩიორა თაქთაქიშვილი – საქართველოს პარლამენტის წევრი, პავლე კუბლაშვილი – საქართველოს პარლამენტის წევრი, ლევან ვეფხვაძე – საქართველოს პარლამენტის წევრი, თამარ კორძაია – ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, პროექტის კოორდინატორი,სოფო ვერძეული – ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, საპარლამენტო მდივნის თანაშემწე, ზვიად ქორიძე – ჟურნალისტთა ეთიკის ქარტია, ელისო ჩაფიძე – საინიციატივო ჯგუფის წევრი.
1. 1.საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის გიორგი მელაძის, ჩიორა თაქთაქიშვილისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“, „დამოუკიდებელი ეროვნული მარეგულირებელი ორგანოების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების   შეტანის თაობაზე“, „სალიცენზიო და სანებართვო მისაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“ და „საქართველოს ადმისტრაციულ სამართლდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
1. 2.საქართველოს პარლამენტის წევრების გიორგი მელაძის, აკაკი მინაშვილის, ჩიორა თაქთაქიშვილისა და პავლე კუბლაშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე“
3.საქართველოს პარლამენტის წევრების გიორგი მელაძის, კახა ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“
მოხსენება „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“, „დამოუკიდებელი ეროვნული მარეგულირებელი ორგანოების შესახებ“   საქართველოს კანონში ცვლილებების     შეტანის თაობაზე“, „სალიცენზიო და სანებართვო მისაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“ და „საქართველოს ადმისტრაციულ სამართლდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“  საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის გიორგი მელაძის, ჩიორა თაქთაქიშვილისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი   კანონპროექტის შესახებ. მომხსენებელმა წარმოადგინა გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით (დანართი 1) რედაქტირებული კანონპროექტი (დანართი 2).
პ. კუბლაშვილმა, ლ. ვეფხვაძემ, გ. მელაძემ;
მოხსენება „მაუწყებლობის შესახებ“   საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების გიორგი მელაძის, აკაკი მინაშვილის, ჩიორა თაქთაქიშვილისა და პავლე კუბლაშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ. მომხსენებელმა   წარმოადგინა გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით (დანართი 4) რედაქტირებული კანონპროექტი (დანართი 5).
პ. კუბლაშვილმა, ლ. ვეფხვაძემ,გ. მელაძემ;
3.  მესამე
მოხსენება „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების გიორგი მელაძის, კახა ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
მომხსენებელმა   წარმოადგინა გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით (დანართი 7) რედაქტირებული კანონპროექტი (დანართი 8).
პ. კუბლაშვილმა, თ. კორძაიამ, ე. ჩაფიძემ, გ.მელაძემ;
”ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“
საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის გიორგი მელაძის, ზვიად კუკავასა და ჩიორა თაქთაქიშვილის   მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტზე გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინების მდგომარეობის ამსახველი ფურცელი
კანონპროექტიდან ამოღებულ იქნეს პირველი მუხლმე–5 პუნქტი
1. 5.მე-11 მუხლის მე-3 პუნქტს დაემატოს შემდეგი რედაქციის ო) ქვეპუნქტი:
კანონპროექტიდან ამოღებულ იქნეს პირველი მუხლ24–ე პუნქტი
24. 64-ე მუხლს დაემატოს შემდეგი რედაქციის მე-17 პუნქტი:
”17. კომისიამ 2012 წლის 1 იანვრამდე მიიღოს დადგენილება ”ინტერნეტ-დომენური სახელების რეგისტრაციის, მინიჭებისა და მართვის სახელმძღვანელო პრინციპების შესახებ”.
შესაბამისად მოხდეს დარჩენილი პუნქტების გადანომრვა
1. 5.მე-11 მუხლის მე-3 პუნქტს დაემატოს შემდეგი რედაქციის პ) ქვეპუნქტი:
1. 6.მე-19 მუხლის მე-2 პუნქტის ა) ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. 7.მე-19 მუხლის მე-2 პუნქტის გ ) ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. 8.მე-19 მუხლის მე-2 პუნქტის ნ) ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. 9.დაემატოს შემდეგი რედაქციის მე-191 მუხლი:
10. 25-ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
11. 26-ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
12. 27-ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
13. 43-ე მუხლის მე-4 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
14. 45-ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
15. 471-ე მუხლის მე-3 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
16. 49-ე მუხლს დაემატოს შემდეგი რედაქციის მე-31 მუხლი:
17. 50-ე მუხლის მე-3 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
18. 51-ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
3. ამ მუხლის მე-2 პუნქტით გათვალისწინებულ შემთხვევებში, გარდა გ) ქვეპუნქტისა, ადმინისტრაციული წარმოება ჩერდება და განახლდება გადაპირების მსურველი პირის მიერ ვალდებულებების სრულად შესრულების შემდგომ.
4. ლიცენზიის მფლობელი უფლებამოსილია დაიწყოს ლიცენზიით გათვალისწინებული რადიოსიხშირული სპექტრით ან/და ნუმერაციის რესურსით სარგებლობა ლიცენზიით განსაზღვრული პირობების და ამ კანონით დადგენილი მოთხოვნების დაცვით, მხოლოდ კომისიის მიერ ლიცენზიის გადაპირების თაობაზე გადაწყვეტილების მიღებისა და ამ კანონით განსაზღვრული წესით ავტორიზაციის გაივლის შემდეგ.
5. აუქციონის წესით მოპოვებული რადიოსიხშირული სპექტრით ან/და ნუმერაციის რესურსით სარგებლობის ლიცენზიის მქონე ავტორიზებული პირი უფლებამოსილია მიმართოს კომისიას აუქციონის გამართვის მოთხოვნით, რადიოსიხშირული სპექტრით ან/და ნუმერაციის რესურსით სარგებლობის უფლების ნებისმიერი ავტორიზებული პირისათვის მთლიანად ან ნაწილობრივ გადაცემის მიზნით.”
19. 52-ე მუხლს დაემატოს შემდეგი რედაქციის მე-81 მუხლი:
20. 52-ე მუხლის მე-9 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
21. 54-ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
22. 64-ე მუხლის მე-10 პუნქტი ამოღებულ იქნას;
23. 64-ე მუხლს დაემატოს შემდეგი რედაქციის 18-ე პუნქტი:
”18. ”ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონით გათვალისწინებული რესურსით სარგებლობის ლიცენზიის იმ მფლობელებმა, რომლებსაც პრაქტიკული საქმიანობის დაწყების ვადა განსაზღვრული არ აქვთ, პრაქტიკული საქმიანობა დაიწყონ 2011 წლის 1 სექტემბრამდე.”
საქართველოს პრეზიდენტი                                              მიხეილ სააკაშვილი
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 8 აპრილის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის გიორგი მელაძის და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“, „დამოუკიდებელი ეროვნული მარეგულირებელი ორგანოების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების   შეტანის თაობაზე“, „სალიცენზიო და სანებართვო მისაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე“ და „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართლდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
„მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების გიორგი მელაძის, აკაკი მინაშვილის, ჩიორა თაქთაქიშვილისა და პავლე კუბლაშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტზე გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინების მდგომარეობის ამსახველი ფურცელი