2. 2.კოდექსის 48-ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
,,მუხლი 48. წყლის ობიექტის თვითნებური დაკავება
წყლის ობიექტის თვითნებური დაკავება,
გამოიწვევს დაჯარიმებას 200 ლარის ოდენობით.”
1. 3.კოდექსის 49-ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. 1.სახელმწიფო ტყის ფონდის მიწების თვითნებური დაკავება,
გამოიწვევს დაჯარიმებას 200 ლარის ოდენობით.
2. დაცული ტერიტორიები საზღვრების ფარგლებში მიწების თვითნებური დაკავება,
გამოიწვევს დაჯარიმებას 400 ლარის ოდენობით.“
1. 4.ამოღებულ იქნეს კოდექსის 491-ე მუხლი.
2. 5.ამოღებულ იქნეს კოდექსის 591 მუხლი.
3. 6.ამოღებულ იქნეს კოდექსის 601 და 602 მუხლები.
4. 7.ამოღებულ იქნეს კოდექსის 62-ე მუხლი.
5. 8.ამოღებულ იქნეს კოდექსის 651 და 652 მუხლები.
6. 9.კოდექსის 66-ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
,,მუხლი 66. უკანონო ტყითსარგებლობა, ტყითსარგებლობა კანონმდებლობით დადგენილი მოთხოვნების დარღვევით
1. სახელმწიფო ტყის ფონდის ტერიტორიაზე ხე-ტყის დამზადება საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული შესაბამისი დოკუმენტების გარეშე, ან სამონადირეო მეურნეობის მოწყობა სათანადო ლიცენზიის გარეშე,
– გამოიწვევს დაჯარიმებას 500 ლარის ოდენბით, სამართალდარღვევის საგნის კონფისკაციით, სამართალდარღვევის იარაღის კონფისკაციით ან მის გარეშე.
– გამოიწვევს დაჯარიმებას 1000 ლარის ოდენბით, სამართალდარღვევის საგნის და იარაღის კონფისკაციით.
3. ტყით სარგებლობის გენერალური ლიცენზიის, ხე-ტყის დამზადების სპეციალური ლიცენზიის, სამონადირეო მეურნეობის სპეციალური ლიცენზიის, ან           ტყითსარგებლობასთან დაკავშირებული შესაბამისი ხელშეკრულების პირობებისა და მოთხოვნების დარღვევა,
– გამოიწვევს დაჯარიმებას 2000 ლარის ოდენბით, სამართალდარღვევის საგნის და იარაღის კონფისკაციით ან მის გარეშე.
4. ტყითსარგებლობასთან დაკავშირებული შესაბამისი ხელშეკრულების პირობებისა და მოთხოვნების დარღვევა, ჩადენილი განმეორებით,
- გამოიწვევს დაჯარიმებას 4000 ლარით, სამართალდარღვევის საგნის და იარაღის კონფისკაციით.“.
1. 10.კოდექსს დაემატოს შემდეგი შინაარსის 662 მუხლი:
„მუხლი 662. ექსპორტის მიზნით სოჭის გირჩისა და “გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფი ველური ფლორისა და ფაუნის სახეობებით საერთაშორისო ვაჭრობის შესახებ კონვენციის” (IE) დანართებში შეტანილი თეთრყვავილას ბოლქვებით ან/და ყოჩივარდას გორგლებით სარგებლობის ლიცენზიის პირობებ დარღვევა
ექსპორტის მიზნით სოჭის გირჩისა და “გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფი ველური ფლორისა და ფაუნის სახეობებით საერთაშორისო ვაჭრობის შესახებ კონვენციის” (ჩIEშ) დანართებში შეტანილი თეთრყვავილას ბოლქვებით ან/და ყოჩივარდას გორგლებით სარგებლობის ლიცენზიის პირობებ დარღვევა,
გამოიწვევს დაჯარიმებას 500 ლარის ოდენობით.“.
1. 11.ამოღებულ იქნეს კოდექსის 691, 692 და 693 მუხლები.
2. 12.ამოღებულ იქნეს კოდექსის 72-ე მუხლი.
3. 13.კოდექსის 792 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„მუხლი 792. გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის ან ეკოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნით გათვალისწინებული პირობების დარღვევა
გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის ან ,,გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ“ საქართველოს კანონით დადგენილ შემთხვევაში ეკოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნით გათვალისწინებული პირობების დარღვევა,
გამოიწვევს დაჯარიმებას 5000 ლარით.“
ამ მუხლის თანახმად ეკოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნით გათვალისწინებული პირობების დარღვევის შემთხვევაში, ადმინისტრაციული სახდელის დადების შემდგომ დადგენილ ვადაში დაღვევის აღმოსაფხვრელად დაკისრებული მოვალეობის შეუსრულებლობისას ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა განისაზღვრება ამ კოდექსის 361 მუხლით დადგენილი წესის შესაბამისად.“.
1. 14.კოდექსის 84–ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
,,მუხლი 841. ამ კოდექსის 239-ე მუხლის მე-4, 41 და 42 ნაწილებით გათვალისწინებულ ადმინისტრაციულ სამართალდარვევის მუხლებზე ოქმის შედგენის უფლებამოსილების მქონე ორგანოების მოთხოვნების შეუსრულებლობა
1. ამ კოდექსის 239-ე მუხლის მე-4, 41 და 42 ნაწილებით გათვალისწინებული ადმინისტრაციულ სამართალდარვევების ჩადენის შემდეგ, მათი აღმოფხვრის თაობაზე, ოქმის შედგენის უფლებამოსილების მქონე შესაბამისი ორგანოების ადმინისტრაციული მიწერილობიდადგენილი ვადებში შეუსრულებლობა,
- გამოიწვევს ადმინისტრაციული სახდელის (ჯარიმის) დადებას ამ კოდექსის იმ შესაბამისი მუხლის ან მუხლის ნაწილის სანქციის ფარგლებში, რომლის დარღვევის გამოც დაეკისრა დარღვევის აღმოფხვრა, ამ მუხლებზე მითითებით, ხოლო დაკისრებული ადმინისტრაციული სახდელის (ჯარიმის) არსებობის შემთხვევაში იმ შესაბამისი მუხლის ან მუხლის ნაწილის სანქციის მაქსიმალური საჯარიმო თანხის გაორმაგებას, რომლის დარღვევის გამოც დაეკისრა დარღვევის აღმოფხვრა, ამ მუხლებზე მითითებით.
2. ამ მუხლის პირველი ნაწილის დარღვევის გამო ადმინისტრაციული სახდელის დადებიდან ამ კოდექსის 239-ე მუხლის მე-4, 41 და 42 ნაწილებით გათვალისწინებული ადმინისტრაციულ სამართალდარვევების აღმოფხვრის თაობაზე, ოქმის შედგენის უფლებამოსილების მქონე შესაბამისი ორგანოების ადმინისტრაციული მიწერილობით დაკისრებული მოვალეობის დადგენილი ვადებში შეუსრულებლობა,
- გამოიწვევს დაკისრებული ძირითადი ადმინისტრაციული სახდელის (ჯარიმის) გაორმაგებას.
3. ამ კოდექსის 239-ე მუხლის მე-4, 41 და 42 ნაწილებით გათვალისწინებული ადმინისტრაციულ სამართალდარვევებზე ოქმის შედგენის უფლებამოსილების მქონე ორგანოების თანამშრომელთა უფლება-მოვალეობების განხორციელებისათვის ხელის შეშლა,
- გამოიწვევს დაჯარიმებას 5000 ლარის ოდენობით.
4. ამ კოდექსის 239-ე მუხლის მე-4, 41 და 42 ნაწილებით გათვალისწინებული ადმინისტრაციულ სამართალდარვევებზე ოქმის შედგენის უფლებამოსილების მქონე ორგანოების თანამშრომელთა კანონიერი მოთხოვნების შეუსრულებლობა (საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული დოკუმენტების, მასალებისა და ინფორმაციის წარუდგენლობა, შემოწმების პროცესში შესამოწმებელი ობიექტის მიერ წარმომადგენლობის უზრუნველყოფის მოთხოვნის უგულებელყოფა),
- გამოიწვევს დაჯარიმებას 500 ლარის ოდენობით.
5. ამ მუხლის მე-4 ნაწილით გათვალისწინებული ქმედება, ჩადენილი განმეორებით,
- გამოიწვევს დაჯარიმებას 1000 ლარის ოდენობით.
სალიცენზიო ან სანებართო პირობების დადგენილი მოთხოვნების დაკმაყოფილებისთვის შესაბამისი ორგანოს ადმინისტრაციული მიწერილობით დაკისრებული მოვალეობის შეუსრულებლობის შემთხვევაში ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა განისაზღვრება ამ კოდექსის 361 მუხლით დადგენილი წესის შესაბამისად.“.
1. 15.კოდექსის 841-ე მუხლი ჩამოყალბდეს შემდეგი რედაქციით:
,,მუხლი 841. საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს შესაბამისი ორგანოების მიერ დადებული ბეჭდის (ლუქის) განზრახ დაზიანება
1. საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს შესაბამისი ორგანოების მიერ დადებული ბეჭდის (ლუქის) განზრახ დაზიანება,
- გამოიწვევს დაჯარიმებას 1500 ლარის ოდენობით,
- გამოიწვევს დაჯარიმებას 3500 ლარის ოდენობით”.
1. 16.კოდექსის 1282 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„მუხლი 1282. ხე-ტყის პირველადი გადამუშავების, ხე-ტყის ტრანსპორტირებისა და რეალიზაციის მოთხოვნათა დარღვევა
4. ხე-ტყის ტრანსპორტირება საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის ნორმატიული აქტით გათვალისწინებულ შემთხვევებში სათანადო დოკუმენტის ან სპეციალური ფირნიშებით მარკირების გარეშე,
– გამოიწვევს დაჯარიმებას 1000 ლარის ოდენობით, ხე-ტყის კონფისკაციით ან უამისოდ.
– გამოიწვევს დაჯარიმებას 2000 ლარის ოდენობით, ხე-ტყის კონფისკაციით.
6. თვითმმართველი ერთეულის ან კერძო საკუთრებაში არსებულ ტერიტორიაზე მოპოვებული ხე-მცენარეების საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის ნორმატიული აქტის შესაბამისად სათანადო დოკუმენტის გარეშე ტრანსპორტირება (გარდა ამ კოდექსის 1511 მუხლით გათვალისწინებული შემთხვევებისა), ან სპეციალური ფირნიშებით მარკირების გარეშე სახერხ საამქროში შეტანა (განთავსება),
– გამოიწვევს დაჯარიმებას 200 ლარის ოდენობით, ხე-მცენარეების   კონფისკაციით ან უამისოდ.
7. ამ მუხლის მე-6 ნაწილით გათვალისწინებული ქმედება, ჩადენილი განმეორებით,
– გამოიწვევს დაჯარიმებას 400 ლარის ოდენობით, ხე-მცენარეების   კონფისკაციით.
8. სოციალური ჭრების შედეგად მოპოვებული ხე-ტყის ტრანსპორტირება საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის ნორმატიული აქტით გათვალისწინებული წესების დარღვევით ან ხე–ტყის ნებისმიერი ფორმით გასხვისება,
1. ამ მუხლით გათვალისწინებულ შემთხვევებში სამართალდამრღვევს საქმის განხილვამდე დროებით ჩამოერთმევა სატრანსპორტო საშუალება მასზე არსებულ ხე-ტყესთან/ხე-მცენარეებთან ერთად და მას გადაიყვანენ სპეციალურ დაცულ სადგომზე; ტრანსპორტირებისა და სადგომზე შენახვის ხარჯები დაეკისრება სამართალდამრღვევს; სატრანსპორტო საშუალება მის მფლობელს (მესაკუთრეს) დაუბრუნდება ამ მუხლით გათვალისწინებული სამართალდარღვევის საქმის განხილვის დასრულებისა და სატრანსპორტო საშუალების სარეგისტრაციო მოწმობის ან მინდობილობის წარმოდგენის შემდეგ (საჭაპნე ტრანსპორტის შემთხვევაში სარეგისტრაციო მოწმობა არ მოითხოვება), გარდა ამ კოდექსის 249-ე მუხლის მე-2 ნაწილით გათვალისწინებული შემთხვევისა.
2. ამ მუხლის მიზნებისთვის უკანონოდ მოპოვებულ ხე-ტყედ/ხე-მცენარეებად ჩაითვლება ხე-ტყე/ხე-მცენარეები, რომელსაც საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის ნორმატიული აქტით გათვალისწინებულ შემთხვევებში არ გააჩნია სათანადო დოკუმენტი ან ამავე აქტით დადგენილი წესით არ არის მარკირებული სპეციალური ფირნიშებით.
3. ამ მუხლით გათვალისწინებული ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის გამოვლენის მიზნით, ოქმის შემდგენს უფლება აქვს განახორციელოს პირველადი გადამუშავების ადგილების დათვალიერება, შესაბამისი სატრანსპორტო საშუალების გაჩერება, ასევე მოთხოვოს მოქალაქს პირადობის დამადასტურებელი, სატრანსპორტო საშუალებისა და ბუნებრივი რესურსების წარმოშობის დოკუმენტები, ხოლო დარღვევის აღმოჩენისას მიიღოს საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული შესაბამისი ზომები.”.
1. 17.კოდექსს დაემატოს შემდეგი შინაარის 1283 მუხლი:
1. საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის ნორმატიული აქტით დადგენილ ვადებში ხე-ტყის პირველადი გადამამუშავებელი ობიექტების (სახერხი საამქროების) ტექნიკური რეგლამენტით გათვალისწინებული ანგარიშის (მათ შორის ყოველთვიური ანგარიშის) ან ხე-ტყის მარკირების სპეციალური ფირნიშის საკონტროლო ფირნიშის შესაბამის ორგანოში წარუდგენლობა, ასევე სპეციალური ფირნიშის ან/და საკონტროლო ფირნიშის დაკარგვის ან დაზიანების შემთხვევაში შესაბამისი განაცხადის წარდგენის დადგენილი წესების დარღვევა,
3. საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის ნორმატიული აქტით დადგენილი ხე-ტყის პირველადი გადამამუშავებელი ობიექტების (სახერხი საამქროების) ტექნიკური რეგლამენტის მოთხოვნების (გარდა ამ მუხლის პირველი და მე-2 ნაწილებით გათვალისწინებული შემთხვევებისა) დარღვევა,
– გამოიწვევს დაჯარიმებას 2000 ლარის ოდენობით, უკანონო ხე-ტყის/ხე-მცენარეების ან/და მისგან მიღებული ხე-ტყის პირველადი გადამუშავების პროდუქციის კონფისკაციით ან უამისოდ.
4. ამ მუხლის მე-3 ნაწილით გათვალისწინებული ქმედება, ჩადენილი განმეორებით,
გამოიწვევს დაჯარიმებას 4000 ლარის ოდენობით, უკანონო ხე-ტყის/ხე-მცენარეების ან/და მისგან მიღებული პირველადი გადამუშავების პროდუქციის კონფისკაციით.
5. ამ მუხლის მე-3 ან მე-4 ნაწილით გათვალისწინებული ქმედების ჩადენისთვის ადმინისტრაციული სახდელის დადებიდან ერთი წლის განმავლობაში, ამ მუხლის მე-3 ან მე-4 ნაწილით გათვალისწინებული ქმედება ჩადენილი უკანონო ხე-ტყის/ხე-მცენარეების მიღებასთან, შენახვასთან, გადამუშავებასთან ანდა ტექნიკური რეგლამენტით გათვალისწინებული შესაბამისი აღრიცხვის ჟურნალის გამოუყენებლობასთან დაკავშირებით,
გამოიწვევს დაჯარიმებას 4000 ლარის ოდენობით, უკანონო ხე-ტყის/ხე-მცენარეების ან/და მისგან მიღებული პირველადი გადამუშავების პროდუქციის და სახერხი დანადგარებისა და მოწყობილებების კონფისკაციით.
ამ მუხლის მე-3, მე-4 და მე-5 ნაწილებით გათვალისწინებულ შემთხვევებში უკანონოდ ჩაითვლება ის ხე-ტყე/ხე-მცენარეები, რომელიც საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის ნორმატიული აქტით გათვალისწინებულ შემთხვევებში დადგენილი წესით არ არის მარკირებული სპეციალური ფირნიშებით.
1. 18.კოდექსს დაემატოს შემდეგი შინაარის 1284 მუხლი:
„მუხლი 1284. იმპორტირებული ხე–ტყის მარკირებისთვის დადგენილი მოთხოვნების დარღვევა
1. იმპორტირებული ხე–ტყის მარკირებისთვის საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის შესაბამისი ნორმატიული აქტით დადგენილი ხე–ტყის მარკირების მოთხოვნების დარღვევა,
- გამოიწვევს დაჯარიმებას 2000 ლარის ოდენობით, ხე-ტყის კონფისკაციით.“.
1. 19.კოდექსს დაემატოს შემდეგი შინაარის 1285 მუხლი:
„მუხლი 1285. ხე-ტყის წარმოშობის დოკუმენტისა და სპეციალური ფირნიშების გამოყენების, ხე–ტყის მარკირების, ასევე მათი აღრიცხვისა და ანგარიშგების წესების დარღვევა
1. ხე-ტყის წარმოშობის დოკუმენტისა და სპეციალური ფირნიშების გამოყენების, ხე–ტყის მარკირების, ასევე მათი აღრიცხვის წესების დარღვევა, ასევე ხე-ტყის წარმოშობის დოკუმენტის ან ხე–ტყის მარკირების სპეციალური ფირნიშების გაუხარჯავი ან/და დაზიანებული ფორმების საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის ნორმატიული აქტით დადგენილ წესით წარმოუდგენლობა, ხოლო დაკარგვის შემთხვევაში შესაბამისი განაცხადის წარდგენის დადგენილი წესების დარღვევა,
- გამოიწვევს დაჯარიმებას 1000 ლარის ოდენობით.“
- გამოიწვევს დაჯარიმებას 2000 ლარის ოდენობით.
1. 20.ამოღებულ იქნეს 1461 მუხლის შენიშვნა.
2. 21.კოდექსის 151-ე მუხლის პირველი და მე–2 ნაწილები ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
,,1. თვითმმართველი ერთეულის საკუთრებაში არსებულ მიწაზე მწვანე ნარგავების დაზიანება ან/და თვითნებური მოჭრა, ან გამწვანებისათვის გამოყოფილი ზოლის დაზიანება,
გამოიწვევს დაჯარიმებას 500 ლარის ოდენობით, სამართალდარღვევის საგნის კონფისკაციით;
გამოიწვევს დაჯარიმებას 1 000 ლარის ოდენობით, სამართალდარღვევის საგნის კონფისკაციით.“
1. 22.ამოღებულ იქნეს კოდექსის 1582 მუხლი.
2. 23.კოდექსის 208-ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„მუხლი 208. რაიონის (ქალაქის) სასამართლოს განსჯადი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეები
რაიონის (ქალაქის) სასამართლო განიხილავს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეებს, რომლებიც გათვალისწინებულია ამ კოდექსის 421 და 422 მუხლებით, 43-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, 44-ე–443, 445, 447–4410, 45-ე–491, 501–554, 56-ე, 57-ე–69-ე, 71-ე–78-ე, 791–822, 84-ე–86-ე, 88-ე–893, 912, 94-ე, 95-ე, 97-ე–1002, 1031–1051 და 1054 მუხლებით, 1271 მუხლის მე-5 ნაწილით, 1281, 1282 – 1285, 143-ე, 144-ე, 14410, 145-ე, 1461, 148-ე, 150-ე–151-ე, 152-ე, 1522–1531, 1533–1543, 1551–156-ე, 1571–1581, 159-ე–1599, 163-ე, 164-ე, 1644, 1651–1653, 166-ე, 167-ე და 170-ე მუხლებით, 171-ე მუხლის მე-3 ნაწილით, 1711, 1724, 1725, 1734, 1736, 1737, 1739, 17310, 17311, 17312, 1741, 1745, 1748–17414, 1751, 1752, 1778, 1779, 17711, 178-ე, 1791–183-ე, 187-ე–1872, 189-ე, 191-ე (გარდა 191-ე მუხლის პირველი და 11 ნაწილებისა), 192-ე, 195-ე, 1962–1966 და 1971 მუხლებით.“.
1. 24. კოდექსის 222- მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
,,მუხლი 222. საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი − ბუნებრივი რესურსების სააგენტო
1. საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი − ბუნებრივი რესურსების სააგენტოს უფლებამოსილ თანამშრომლებს აქვ ამ კოდექსის 48-ე, 49-ე, 51-ე, 512, 514, 515, 52-ე, 53-ე, 531, 532, 54-ე, 541, 551, 554, 56-ე, 57-ე573, 58-ე, 581, 59-ე, მე–60–603, 611–792, 82-ე–855, 86-ე მუხლებით (გარდა 86-ე მუხლის მე-4 და მე-5 ნაწილებისა), 89-ე–893, 1031, 1283-1285, 151-ე (გარდა 151-ე მუხლის მე-3 ნაწილისა) და 1735 მუხლებით გათვალისწინებულ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეების განხილვისა და ადმინისტრაციული სახდელების დადების უფლება.
2. ნავთობისა და გაზის სექტორში საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი − ბუნებრივი რესურსების სააგენტო განიხილავს „ნავთობისა და გაზის შესახებ“ საქართველოს კანონით განსაზღვრული ნავთობისა და გაზის ოპერაციების წარმოების და ნავთობის გადამუშავების, ბუნებრივი გაზის დამუშავების, ნავთობის ან ბუნებრივი გაზის ტრანსპორტირების საქმიანობის პროცესში ჩადენილ იმ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეებს, რომლებიც გათვალისწინებულია ამ კოდექსის 56-ე, 57-ე, 572, 962 და 1735 მუხლებით.
3. საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი − ბუნებრივი რესურსების სააგენტო სახელით ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეების განხილვისა და ადმინისტრაციული სახდელების დადების უფლება აქვთ საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს სისტემაში შემავალ საჯარო სამართლის იურიდიული პირი − ბუნებრივი რესურსების სააგენტო უფლებამოსილ პირებს.“
1. 25.ამოღებულ იქნეს კოდექსის 2293 მუხლი.
1. 26.კოდექსის 239- მუხლის მე-4 ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
,,4. ამ კოდექსის 48-–49–ე, 51-–512, 514, 515, 52-, 53-, 531, 532, 54-, 541, 551, 554, 56-, 57–ე–59–ე, მე–60, 603, 611–792, 82-–86, 89-–893, 1031, 104-, 1282–1285, 151- (გარდა 151–ე მუხლის მე–3 ნაწილისა), 1735 მუხლებით გათვალისწინებულ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმს ადგენენ საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი − ბუნებრივი რესურსების სააგენტო უფლებამოსილი თანამშრომლები.“
1. 27.კოდექსის 239-ე მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარის 41 ნაწილი:
1. 28.კოდექსის 239-ე მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარის 42 ნაწილი:
,,42. ამ კოდექსის 48-ე მუხლით, 49-ე მუხლის მე–2 ნაწილით, 511, 512, 531 , 554, 58-, 581, 582, 59–ე, მე–60, 603, 611, 63 , 631, 641, 65–ე მუხლებით, 66–ე მუხლი პირველი და მე–2 ნაწილებით, 661–68, 69–ე, 694, 695 მუხლებით, 71–ე მუხლის მე–2 და მე–3 ნაწილებით, 73–ე, 76–ე, 77–ე, 78–ე, 791, 792, 82–ე, 821 მუხლებით, 822 მუხლის 1–4–ე ნაწილებით, 84-ე, 85–ე, 851, 852, 853, 854, 855 მუხლებით, 86–ე მუხლის (გარდა 86–ე მუხლის მე–2 და მე–6 ნაწილებისა), 89–893, 912 მუხლებით, 1282–ე მუხლის (გარდა 1282–ე მუხლის მე–2, მე–6 და მე–7 ნაწილებისა), 1461, 1735 მუხლებით გათვალისწინებულ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა შესახებ ოქმს კომპეტენციის ფარგლებში ადგენენ საქართველოს გარემოს დაცვის სამინისტროს შესაბამისი ორგანოები.
1. 29.კოდექსის 239-ე მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარის 43 ნაწილი:
1. 30.კოდექსის 239-ე მუხლის 41-ე ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
41. ამ კოდექსის 582 მუხლით, 86-ე მუხლის მე-4−მე-5 ნაწილებით, ხოლო ამ კოდექსის 86-ე მუხლის პირველი, მე-3, მე-4, მე-5 და მე-7–მე-9 ნაწილებით გათვალისწინებულ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა სასაზღვრო ზოლსა და ზონაში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ორგანოების მიერ გამოვლენის შემთხვევაში ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმებს ადგენენ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი ორგანოები (საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი − ბუნებრივი რესურსების სააგენტოსთან ერთად).
1. 31.კოდექსის 246- მუხლის ”ვ” ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. 32.კოდექსის 261- მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარსის მე-5 ნაწილი:
,,5. საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს შესაბამისი ორგანოების უფლებამოსილ პირების მიერ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმე შეიძლება განხილულ იქნას სამართალდარღვევის ჩადენის ადგილის გათვალისწინებით საქართველოს შესაბამის ადმინისტრაციულ-ტერიტორიულ ერთეულში არსებულ მათ სამსახურებრივ ან სხვა ადმინისტრაციული ორგანოს შენობაში დამრღვევისათვის დადგენილი წესით საქმის განხილვის ადგილისა და დროის წინასწარი შეტობინების საფუძველზე.“
1. 33.კოდექსის 262- მუხლის მე-21 ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
,,21. საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი − ბუნებრივი რესურსების სააგენტოს უფლებამოსილი თანამშრომლების მიერ ამ კოდექსის 222–ე მუხლით გათვალისწინებული ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეები განიხილება თოთხმეტი დღის ვადაში.
1. 34.კოდექსის 290- მუხლის მე–3 ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
მუხლი 2. კანონის ამოქმედება
1. ეს კანონი, გარდა მე–16-მე–19 ნაწილებისა ამოქმედდეს 2011 წლის 15 მაისიდან.
2. ამ კანონის მე–16-მე–19 ნაწილები ამოქმედდეს 2011 წლის 1 ივლისიდან.