გამოქვეყნების საფასური საჭიროა განიმარტოს და აისახოს კანონის ტერმინთა განმარტებებში
კანონპროექტის პირველი მუხლის პირველი პუნქტის „ბ“ ქვეპუნქტით
კანონპროექტით უნდა დარეგულირდეს შენობა-ნაგებობის დემონტაჟის ან/და დემონტაჟის შედეგად დარჩენილი ტერიტორიის მასალებისა და ნარჩენებისაგან გათავისუფლების სახელმწიფო შესყიდვის პირობების და წესის განისაზღვრის საკითხი.
კანონპროექტის პირველი მუხლის პირველი პუნქტის „გ“ ქვეპუნქტში და პირველი მუხლის მე-6 პუნქტში
კანონის მე–3 მუხლის პირველი პუნქტს მიზანშეწონილია დაემატოს „ტ1“ ქვეპუნქტი შემდეგი რედაქციით:
,,ტ1) სტატუსი - ელექტრონული ტენდერის ან გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის მიმდინარეობის კონკრეტული ეტაპი;”
კანონის 23–ე მუხლის პირველი და მე–5 პუნქტები მიზანშეწონილია ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. შესყიდვებში მონაწილეობის მსურველს ან პრეტენდენტს გამარტივებული ელექტრონული ტენდერისთვის, ან ელექტრონული ტენდერისთვის კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით გათვალისწინებული სტატუსის მინიჭებამდე შეუძლია გაასაჩივროს შემსყიდველი ორგანიზაციის ან სატენდერო კომისიის ქმედება შემსყიდველ ორგანიზაციაში ან სააგენტოში, თუ მიაჩნია, რომ შესყიდვისას დაირღვა ამ კანონითა და შესაბამისი ნორმატიული აქტებით დადგენილი წესები ან/და შეილახა მისი უფლებები.“.
5. შემსყიდველ ორგანიზაციას ან სააგენტოს გამოაქვს დასაბუთებული წერილობითი გადაწყვეტილება და აცნობებს მას მომჩივანს საჩივრის მიღებიდან არა უგვიანეს 10 სამუშაო დღისა. სააგენტოს გადაწყვეტილების ცნობებად ჩაითვლება გადაწყვეტილების გამოქვეყნება სააგენტოს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე.“.
ასახულ იქნა კანონპროექტის პირველი მუხლის პირველი პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტში და პირველი მუხლის მე-10 პუნქტში
კანონის მე–7 მუხლის 21 პუნქტი მიზანშეწონილია ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
21. შეჩერებული შესყიდვის პროცედურის გაგრძელების წესი განისაზღვრება კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით.“
ასახულ იქნა კანონპროექტის პირველი მუხლის მე–3 პუნქტში
კანონის მე–8 მუხლის მე–2 პუნქტი მიზანშეწონილია ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
2. ამ მუხლის პირველი პუნქტით განსაზღვრული საქმიანობის განმახორციელებელ პირს ექნება ინტერესთა კონფლიქტი პრეტენდენტთან ან მიმწოდებელთან, თუ მათ შორის არსებობს საქართველოს საგადასახადო კოდექსის მე-19 მუხლით გათვალისწინებული ურთიერთობები. თუ სახელმწიფო შესყიდვებს ახორციელებს ან სახელმწიფო შესყიდვებში მონაწილეობს ის საწარმო, რომლის აქციათა ან წილის 50%-ზე მეტს ფლობს სახელმწიფო ან ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანო, ინტერესთა კონფლიქტთან დაკავშირებულ საკითხებზე საქართველოს საგადასახადო კოდექსის მე–19 მუხლის დებულებების გავრცელების შემთხვევები განისაზღვრება კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით.“.
ასახულ იქნა კანონპროექტის პირველი მუხლის მე–4 პუნქტში
მიზანშეწონილია, ელექტრონული ტენდერის ჩატარებისას, განცხადების განთავსების ვალდებულება დაეკისროს იმ საქონლის შესყიდვისას, რომლის სავარაუდო ღირებულება იქნება არა 500 000 როგორც მოქმედ რედაქციაშია არამედ 2 მილიონი ლარი, ანალოგიურად სამუშაოების შესრულების სახელმწიფო შესყიდვისას 1 მილიონი ლარიდან გაიზარდოს 4 მილიონ ლარამდე.
ასახულ იქნა კანონპროექტის პირველი მუხლის მე–7 პუნქტში
კანონის 121 მუხლის მე–6 პუნქტი მიზანშეწონილია ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„6. შემსყიდველი ორგანიზაცია ვალდებულია შესყიდვის ობიექტის ტექნიკური და ხარისხობრივი მაჩვენებლების აღწერისას გამოყენებული ტექსტური მასალები, ტექნიკური სპეციფიკაციები, გეგმები, ნახაზები, ესკიზები და სხვა მასალები შეუსაბამოს საქართველოში და საერთაშორისო პრაქტიკაში აღიარებულ სტანდარტებს, ტექნიკურ მაჩვენებლებს, ტერმინოლოგიას და პირობით აღნიშვნებს. შემსყიდველი ორგანიზაცია ვალდებულია მიუთითოს შესაბამის გამოყენებულ სტანდარტზე, ასეთის არსებობის შემთხვევაში. შესყიდვის ობიექტის აღწერილობაში დაუშვებელია სასაქონლო ნიშნის, პატენტის, მოდელის, წარმოშობის წყაროს ან მწარმოებლის მითითება. ასეთ შემთხვევებში შესყიდვის ობიექტის აღწერისას აუცილებლად უნდა იქნეს გამოყენებული ისეთი ტერმინები, როგორიცაა “მსგავსი”, “ექვივალენტური” და სხვა;“.
სასურველია კანონს დაემატოს ორეტაპიანი შესყიდვის მარეგულირებელი მუხლი.
ასახულ იქნა კანონპროექტის პირველი მუხლის მე–8 და მე-11 პუნქტებში
კანონის 21–ე მუხლის 21 პუნქტში სიტყვები „ზეპირი ვაჭრობის შედეგად“ უნდა შეიცვალოს სიტყვებით „სახელმწიფო შესყიდვების ერთიანი ელექტრონული სისტემის მეშვეობით“
ასახულ იქნა კანონპროექტის პირველი მუხლის მე–9 პუნქტში
კანონპროექტის მე–2 მუხლში უნდა აისახოს კანოპროექტის შესაბამისი დებულებების განსხვავებულ ვადებში ამოქმედების თარიღები.
ასახულ იქნა კანონპროექტის მე– მუხლში
ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მუხლი 1. „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №22, 18.05.2005, მუხ. 151) შეტანილ იქნას შემდეგი ცვლილებები და დამატებები:
1. მე-3 მუხლის პირველი პუნქტის:
ა) „მ“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„მ) შესყიდვებში მონაწილე არაკეთილსინდისიერ პირთა რეესტრი (შემდგომში – შავი სია) – შავი სია, რომელსაც ამ კანონით განსაზღვრული უფლებამოსილი ორგანო ელექტრონულად აწარმოებს და განათავსებს თავის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე. შავი სია აისახება შესყიდვებში მონაწილე იმ არაკეთილსინდისიერ პირთა, პრეტენდენტთა და მიმწოდებელთა მონაცემები, რომლებსაც შავ სიაში შეტანიდან 1 წლის განმავლობაში არა აქვთ უფლება, მონაწილეობა მიიღონ სახელმწიფო შესყიდვებში და დადონ სახელმწიფო შესყიდვის შესახებ ხელშეკრულება. შავი სია ხელმისაწვდომია ნებისმიერი პირისათვის. შავი სიის წარმოების წესი და პირობები განისაზღვრება ამ კანონით განსაზღვრული უფლებამოსილი ორგანოს თავმჯდომარის მიერ დამტკიცებული კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით (შემდგომში – კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტი);”.
ბ) „ო“ ქვეპუნქტის შემდეგ დაემატოს „ო1“ ქვეპუნქტი შემდეგი რედაქციით:
„ო1) გამოქვეყნების საფასური – შემსყიდველი ორგანიზაციის მიერ საკონკურსო განცხადებისა და საკონკურსო დოკუმენტაციის ან სატენდერო განცხადებისა და სატენდერო დოკუმენტაციის ელექტრონულად გამოქვეყნებისათვის სააგენტოს ანგარიშზე გადასახდელი სავალდებულო თანხა. გამოქვეყნების საფასურის ოდენობები და გადახდის წესი კონკურსისა და გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის და ელექტრონული ტენდერის შემთხვევაში განისაზღვრება კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით;”.
გ) ,,ყ” ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
,,ყ) კონკურსი – ამ კანონის მიზნებისთვის, საპროექტო მომსახურების და შენობა-ნაგებობის დემონტაჟის ან/და დემონტაჟის შედეგად დარჩენილი ტერიტორიის მასალებისა და ნარჩენებისაგან გათავისუფლების სახელმწიფო შესყიდვის ალტერნატიული საშუალება, რომელიც გამოიყენება შემსყიდველის გადაწყვეტილებით;”.
დ) ,,ტ” ქვეპუნქტის შემდეგ დაემატოს ,,ტ1” ქვეპუნქტი შემდეგი რედაქციით:
,,ტ1) სტატუსი - ელექტრონული ტენდერის ან გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის მიმდინარეობის კონკრეტული ეტაპი;”.
2. მე-4 მუხლის მე-6 პუნქტის „კ“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
3. მე-7 მუხლის 21 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
21. შეჩერებული შესყიდვის პროცედურის გაგრძელების წესი განისაზღვრება კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით.“.
4. მე-8 მუხლის მე-2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
5. 101 მუხლის მე-3 პუნქტის ,,ა” ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
,,ა) საქონლის მიწოდება, სამუშაოს შესრულება ან მომსახურების გაწევა მხოლოდ ერთი პირის ექსკლუზიური უფლებაა და არ არსებობს მიზანშეწონილი ალტერნატივა შესყიდვის ობიექტის ჩასანაცვლებლად. ექსკლუზიურ უფლებად არ განიხილება შემთხვევა:
ა.ა) თუ შესასყიდი საქონლის ან მომსახურების სავარაუდო ღირებულება აღემატება 2 000 000 ლარს, ხოლო სამუშაოს – 4 000 000 ლარს და ქვეყნის გარეთ გონივრულ ტერიტორიულ ფარგლებში არსებობს სხვა პირი, რომელსაც შეუძლია განახორციელოს იგივე საქონლის მიწოდება, მომსახურების გაწევა, სამუშაოს შესრულება;
ა.ბ) თუ შესასყიდი საქონლის ან მომსახურების სავარაუდო ღირებულება არ აღემატება 2 000 000 ლარს, ხოლო სამუშაოს – 4 000 000 ლარს და ქვეყნის შიგნით არსებობს სხვა პირი, რომელსაც შეუძლია განახორციელოს იგივე საქონლის მიწოდება, მომსახურების გაწევა, სამუშაოს შესრულება;”.
6. 102 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
,,მუხლი 102. კონკურსი
1. შემსყიდველის გადაწყვეტილებით, საპროექტო მომსახურების და შენობა-ნაგებობის დემონტაჟის ან/და დემონტაჟის შედეგად დარჩენილი ტერიტორიის მასალებისა და ნარჩენებისაგან გათავისუფლების სახელმწიფო შესყიდვა შესაძლებელია განხორციელდეს გამარტივებული შესყიდვის, გამარტივებული ელექტრონული ტენდერისა და ელექტრონული ტენდერისგან განსხვავებული სახელმწიფო შესყიდვის – კონკურსის – საშუალებით.
2. საკონკურსო განცხადება და საკონკურსო დოკუმენტაცია უნდა განთავსდეს სააგენტოს ოფიციალურ ვებ–გვერდზე, რის შედეგადაც საკონკურსო განცხადებას ენიჭება უნიკალური ნომერი და საკონკურსო განცხადება და საკონკურსო დოკუმენტაცია ითვლება ოფიციალურად გამოქვეყნებულად. საკონკურსო განცხადებისა და საკონკურსო დოკუმენტაციის გამოქვეყნებისთვის შემსყიდველი ორგანიზაცია იხდის გამოქვეყნების საფასურს. საჭიროების შემთხვევაში, შემსყიდველ ორგანიზაციას უფლება აქვს გამოიყენოს საკონკურსო განცხადებისა და საკონკურსო დოკუმენტაციის გავრცელების სხვა დამატებითი საშუალებები.
3. საკონკურსო განცხადებისა და საკონკურსო დოკუმენტაციის გამოქვეყნების წესი და პირობები განისაზღვრება კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით.
4. კონკურსის მეშვეობით საპროექტო მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვის პირობები და წესი განისაზღვრება კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით.
5. კონკურსის მეშვეობით შენობა-ნაგებობის დემონტაჟის ან/და დემონტაჟის შედეგად დარჩენილი ტერიტორიის მასალებისა და ნარჩენებისაგან გათავისუფლების სახელმწიფო შესყიდვის პირობები და წესი განისაზღვრება საქართველოს მთავრობის დადგენილებით და კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით.”.
7. 121 მუხლის:
,,1. ელექტრონული ტენდერის ჩატარებისას სატენდერო კომისია შემსყიდველი ორგანიზაციის სახელით ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ განცხადებას და სატენდერო დოკუმენტაციას ქართულ ენაზე განათავსებს სახელმწიფო შესყიდვების ერთიან ელექტრონულ სისტემაში. შემსყიდველი ორგანიზაციის გადაწყვეტილებით, ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ განცხადება შესაძლებელია სახელმწიფო შესყიდვების ერთიან ელექტრონულ სისტემაში განთავსდეს ინგლისურ ენაზედაც. თუ შესასყიდი საქონლის ან მომსახურების სავარაუდო ღირებულება აღემატება 2 000 000 ლარს, ხოლო სამუშაოს სავარაუდო ღირებულება – 4 000 000 ლარს, ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ განცხადების სახელმწიფო შესყიდვების ერთიან ელექტრონულ სისტემაში ინგლისურ ენაზე განთავსება სავალდებულოა.”.
) მე-2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
,,2. ელექტრონული ტენდერის და გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის შემთხვევებში სატენდერო განცხადება და სატენდერო დოკუმენტაცია უნდა განთავსდეს სახელმწიფო შესყიდვების ერთიან ელექტრონულ სისტემაში, რის შედეგადაც განცხადებას ენიჭება უნიკალური ნომერი და სატენდერო განცხადება და სატენდერო დოკუმენტაცია ითვლება ოფიციალურად გამოქვეყნებულად. სახელმწიფო შესყიდვების ერთიანი ელექტრონულ სისტემის მეშვეობით სატენდერო განცხადებისა და სატენდერო დოკუმენტაციის გამოქვეყნებისთვის შემსყიდველი ორგანიზაცია იხდის გამოქვეყნების საფასურს. სატენდერო განცხადება დამატებით უნდა გამოქვეყნდეს გაზეთ ,,24” საათში კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით დადგენილი წესით. სატენდერო განცხადების გაზეთ ,,24” საათში გამოქვეყნებას უზრუნველყოფს სააგენტო. საჭიროების შემთხვევაში, შემსყიდველ ორგანიზაციას უფლება აქვს გამოიყენოს სატენდერო განცხადებისა და სატენდერო დოკუმენტაციის გავრცელების სხვა დამატებითი საშუალებები.“.
„2. ელექტრონული ტენდერის და გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის შემთხვევებში სატენდერო განცხადება და სატენდერო დოკუმენტაცია უნდა განთავსდეს სახელმწიფო შესყიდვების ერთიან ელექტრონულ სისტემაში, რის შედეგადაც განცხადებას ენიჭება უნიკალური ნომერი და სატენდერო განცხადება და სატენდერო დოკუმენტაცია ითვლება ოფიციალურად გამოქვეყნებულად. სახელმწიფო შესყიდვების ერთიანი ელექტრონულ სისტემის მეშვეობით სატენდერო განცხადებისა და სატენდერო დოკუმენტაციის გამოქვეყნებისთვის შემსყიდველი ორგანიზაცია იხდის გამოქვეყნების საფასურს. საჭიროების შემთხვევაში, შემსყიდველ ორგანიზაციას უფლება აქვს გამოიყენოს სატენდერო განცხადებისა და სატენდერო დოკუმენტაციის გავრცელების დამატებითი საშუალებები.“.
) მე-6 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
8. 202 მუხლის შემდეგ დაემატოს 203 მუხლი შემდეგი რედაქციით:
,,მუხლი 203. ორეტაპიანი სახელმწიფო შესყიდვა
1. კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით განსაზღვრული შესყიდვის ობიექტების ორეტაპიანი სახელმწიფო შესყიდვა შეიძლება განხორციელდეს ორეტაპიანი ელექტრონული ტენდერის ან ორეტაპიანი გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის მეშვეობით.
2. ორეტაპიანი ელექტრონული ტენდერის ან ორეტაპიანი გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების პირობები და წესი განისაზღვრება კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით.
3. ორეტაპიანი ელექტრონული ტენდერის ან ორეტაპიანი გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების პირობები და წესი, სახელმწიფო შესყიდვის აღნიშნული საშუალებების თავისებურებათა გათვალისწინებით, შესაძლებელია შეიცავდეს ელექტრონული ტენდერის ან/და გამარტივებული ელექტრონული ტენდერისათვის ამ კანონით დადგენილისაგან განსხვავებულ დებულებებს.”.
9. 21-ე მუხლის 21 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„21. იმ შემთხვევაში, თუ შესყიდვის ობიექტი არის ნავთობპროდუქცია (საწვავი), რომლის ღირებულება თავისი სპეციფიკის გამო დამოკიდებულია საერთაშორისო სასაქონლო ბირჟაზე არსებულ ცვალებად ფასზე ან/და ეროვნული ვალუტის ოფიციალურ გაცვლით კურსზე, სახელმწიფო შესყიდვის შესახებ ხელშეკრულების დადებამდე მიმწოდებელი ვალდებულია შემსყიდველ ორგანიზაციას წარუდგინოს მისაწოდებელი საქონლის ერთეულის პრეტენდენტის მიერ სახელმწიფო შესყიდვების ერთიანი ელექტრონული სისტემის მეშვეობით დაფიქსირებული საბოლოო ფასი, რომელიც გამოთვლილია კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით დადგენილი წესით. ეს მოთხოვნა არ ვრცელდება საზღვარგარეთ საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგენლობისა და საკონსულო დაწესებულების მიერ, აგრეთვე თავდაცვის ატაშეს, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელთა მიერ ნავთობპროდუქციის (საწვავის) შესყიდვაზე.“.
10. 23-ე მუხლის:
ბ) მე-5 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
11. 24-ე მუხლს მე-10 პუნქტის ,,ე” ქვეპუნქტის შემდეგ დაემატოს ,,ვ” ქვეპუნქტი შემდეგი რედაქციით:
,,ვ) 2012 წლის 1 იანვრამდე - ორეტაპიანი ელექტრონული ტენდერის და ორეტაპიანი გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების წესის დამტკიცება.”.
1. ეს კანონი, გარდა ამ კანონის პირველი მუხლის პირველი პუნქტის ,,ბ” და ,,გ” ქვეპუნქტების, მე-3 პუნქტის, მე-6 პუნქტის და მე-7 პუნქტის ,,ბ” და ,,გ” ქვეპუნქტებისა ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანავე.
2. ამ კანონის პირველი მუხლის პირველი პუნქტის ,,ბ” და ,,გ” ქვეპუნქტები, მე-3 პუნქტი, მე-6 პუნქტი და მე-7 პუნქტის ,,ბ” ქვეპუნქტი ამოქმედდეს გამოქვეყნებიდან 30-ე დღეს.
3. ამ კანონის პირველი მუხლის მე–7 პუნქტის „გ“ ქვეპუნქტი ამოქმედდეს 2012 წლის 1 აგვისტოდან.
საქართველოს პრეზიდენტი               მიხეილ სააკაშვილი
დამატებების შეტანის თაობაზე“
საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და  ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 29 აპრილის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 29 აპრილის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
”ტყის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე"