სხდომას მდივნობდა:                რამაზ ყანჩაველიa
თ. წურწუმია, . მარსაგიშვილი, .ბადაგაძე, ზ. კიკალეიშვილი, გ. კანდელაკი, კ. კურდღელაშვილი, დ. ოვაშვილი, გ. ჩახვაძე;
. მერებაშვილი, . ჯაფარიძე, მ. ჯულაყიძე, მ. მეტრეველი, ვ. ქარუმიძე, თ. შაბაშვილი, ი. გაბისონია, . სირაძე, თ. ტეფნაძე, თ. ჯაფარიძე;
პავლე კუბლაშვილი – საქართველოს პარლამენტის წევრი, ანდრო ალავიძე – საქართველოს პარლამენტის წევრი, წევრი, კახა ანჯაფარიძე – პარლამენტის წევრი, ჯონდი ბაღათურია – საქართველოს პარლამენტის წევრი, გია ხუროშვილი – მთავრობის საპარლამენტო მდივანი, ნინო ენუქიძე – ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე, თამარ ჭელიძე – ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების   მინისტრის მოადგილე, დიმიტრი ძაგნიძე – იუსტიციის მინისტრის მოადგილე, პაატა გოგოლიძე – აკრედიტაციის ცენტრის გენერალური დირექტორი, კახა გულედანი – სტანდარტების, ტექნიკური რეგლამენტებისა და მეტროლოგიის ეროვნული სააგენტოს გენერალური დირექტორი, თეო გვარამია – ენერგეტიკის სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე, სოფო ვერძეული – ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, საპარლამენტო მდივნის თანაშემწე.
1. 1.საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“
1. 2.საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“
3. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანინმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი საქართველოს ტყის კოდექსშიცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ“ და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე და ტყის ფონდის მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
1. 4.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანინმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტირეგულირების საფასურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები:ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“, ნავთობისა და გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზედა საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ“.
1. 5.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ», სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
1. 6.საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის, კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი ქობულეთისა და ანაკლიის თავისუფალი ტურისტული ზონების განვითარების ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
/მომხ. პავლე კუბლაშვილი/
1. 7.საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1. 8.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „პროდუქციის და მომსახურების სერტიფიკაციის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
1. 9.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სტანდარტიზაციის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
1. 10.პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი ,,საქართველოს საგადასახადო კოდექსში’’ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ“
1. 11.საქართველოს პარლამენტის წევრები კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ“
1. 12. „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზეკომიტეტის საკანონმდებლო ინიციატივის შესახებ.
მოხსენება „სახელმწიფო შესყიდვების   შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
იმის გამო, რომ კანონპროექტის მიმართ რედაქციული ხასიათის შენიშვნები არ გამოთქმულა კანონპროექტის ტექსტი არ შეცვლილა.
მოხსენება „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
კანონპროექტის მიმართ რედაქციული ხასიათის შენიშვნები არ გამოთქმულა ამდენად, კანონპროექტის ტექსტს   ცვლილება არ განუცდია.
3.  მეორე
მოხსენება საქართველოს ტყის კოდექსშიცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ“ „ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”, ტყის ფონდის მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანინმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი და მისგან გამომდინარე კანონპროექტების შესახებ.
მომხსენებელმა   წარმოადგინა გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით (დანართი 3) რედაქტირებული კანონპროექტი (დანართი 4 ).
გვარამიამ, ხუროშვილმა, ბადაგაძემ, მელაძემ;
4.   მეორე
მოხსენება რეგულირების საფასურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“, ნავთობისა და გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებსაქართველოს მთავრობის მიერ საკანინმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი და მისგან გამომდინარე კანონპროექტების შესახებ.
მომხსენებელმა   წარმოადგინა გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით (დანართი 6) რედაქტირებული კანონპროექტი (დანართი 7 ).
ბადაგაძემ, ხუროშვილმა, კანდელაკმა, მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹8).
5.   მეორე
მოხსენება “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ», სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზესაქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ.
მომხსენებელმა   წარმოადგინა გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით (დანართი 9) რედაქტირებული კანონპროექტი (დანართი 10).
ხუროშვილმა, კურდღელაშვილმა, წურწუმიამ, მელაძემ;
6.   მეორე
მოხსენება ქობულეთისა და ანაკლიის თავისუფალი ტურისტული ზონების განვითარების ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზესაქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის, კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
მომხსენებელმა   წარმოადგინა გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით (დანართი 12) რედაქტირებული კანონპროექტი (დანართი 13).
ბაღათურიამ, კუბლაშვილმა, მელაძემ;
7.   პირველი
მოხსენება „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 15) შესახებ.
აღინიშნა რომ, საქართველოს პარლამენტის წევრების: კ.ანჯაფარიძისა და ზ.კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი მიზნად ისახავს „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ საქართველოს კანონში არსებული ხარვეზის აღმოფხვრასა და კანონის სრულყოფას. კერძოდ, კანონპროექტის მიხედვით, საავტორო უფლებათა შეზღუდვა ვრცელდება ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულისა და ავტონომიური რესპუბლიკების ოფიციალურ სიმბოლოებზე.
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹16).
8.   პირველი
მოხსენება „პროდუქციის და მომსახურების სერტიფიკაციის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 17) შესახებ.
აღინიშნა რომ, კანონპროექტის მიზანია აკრედიტაციის სისტემის საკანონმდებლო საფუძვლების განმტკიცება, რაც ხელს შეუწყობს საქართველოს აკრედიტაციის სისტემის შემდგომ მდგრად განვითარებას, მის ფინანსურ სტაბილურობას და ოპერირებას საერთაშორისოდ აღიარებული წესების, სტანდარტების და დოკუმენტების საფუძველზე, რომელიც მიმართულია ტექნიკური კომპეტენტურობის აღიარების ურზუნველყოფის და ბაზარზე პროდუქციის მიმოქცევის გზაზე ტექნიკური ბარიერების აღმოფხვრის ხელშეწყობისაკენ.
კანონის პროექტით „პროდუქციისა და მომსახურების სერტიფიკაციის შესახებ“, განისაზღვრება საქართველოს მთავრობის უფლება, რომ დაადგინოს აკრედიტაციის ცენტრის მიერ გაწეული მომსახურების საფასურის განსაზღვრის წესი, არსებული საერთაშორისო პრაქტიკის გათვალისწინებით. ასევე ცენტრის მიერ კონსულტაციების გაწევა, რაც ეწინააღმდეგება აკრედიტაციის მოქმედ სფეროში საერთაშორისო სტანდარტებს, შეიცვალოს ცენტრის მიერ სწავლებების და კონფერენციების   ჩატარებით.
გოგოლიძემ, გულედანმა, ჩახვაძემ, მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹18).
9.   პირველი
მოხსენება „სტანდარტიზაციის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 19) შესახებ.
აღინიშნა, რომ კანონპროექტის მიზანია სააგენტოს სისტემის საკანონმდებლო საფუძვლის განმტკიცება, მისი ფინანსური სტაბილურობისა და ოპერირების უზრუნველყოფა საერთაშორისოდ აღიარებული წესების, სტანდარტების და დოკუმენტების საფუძველზე. კანონის პროექტით განისაზღვრება საქართველოს მთავრობის უფლება, დაადგინოს სააგენტოს მიერ გაწეული სამუშაოებისათვის მომსახურების საფასურის განსაზღვრის წესი არსებული საერთაშორისო პრაქტიკის გათვალისწინებით.
გოგოლიძემ, კიკალეიშვილმა, გულედანმა, მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹20).
მოხსენება ,,საქართველოს საგადასახადო კოდექსში’’ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ“ პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 21) შესახებ.
აღინიშნა რომ, კანონპროექტის მიზანია, საქართველოს საგადასახადო კოდექსით გათვალისწინებულ მომსახურების სახეებს, რომლებიც გათავისუფლებულია დღგ-ისაგან (ჩათვლის უფლების გარეშე) დაემატოს დასახლებულ ტერიტორიაზე დაგვა-დასუფთავებისა და ნარჩენების მართვის მომსახურება.
კანონპროექტით, ნუსხას, რომელიც ათავისუფლებს დამატებითი ღირებულების გადასახადისაგან (ჩათვლის უფლების გარეშე) მომსახურების რიგ სახეობებს, ემატება რეგულირებადი ფასებითა და ტარიფებით, დასახლებულ ტერიტორიაზე დაგვა-დასუფთავებისა და ნარჩენების მართვის მომსახურების გაწევა.
ხუროშვილმა, ჩახვაძემ, მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹22).
მოხსენება „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ“ საქართველოს პარლამენტის წევრები კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 23) შეასხებ.
აღინიშნა რომ, აღნიშნული კანონპროექტით სარტანსპორტო საშუალებებით მძღოლის მიერ საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევის შედეგად გადაუხდელი ჯარიმის უზრუნველყოფა აღარ მოხდება სატრანსპორტო საშუალების რეალიზებით, რაც გარკვეულ შეფეხებებს უქმნიდა აღსრულებას, არამედ მოხდება მძღოლების მიმართ საურავის გადახდის უზრუნველყოფის ღომისძიების განხორციელება. Aაქვე გათვალისცინებული იქნება ამ პირების ქმედუნარიანობაც.
ჩახვაძემ, კანდელაკმა, მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹24).
12. მოისმინეს.
კომიტეტის თავმჯდომარის გიორგი მელაძის ინფორმაცია   „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით მომზადებულ საქართველოს კანონების პროექტებზე.
კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილემ თეიმურაზ წურწუმიამ წარმოადგინა კომიტეტის საკანონმდებლო ინიციატივის წესით მომზადებული კანონპროექტი (დანართი 25).
ბადაგაძემ, ჯაბუამ, მელაძემ;
1. 1. მიზანშეწონილად ჩაითვალოს „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თობაზე“ კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით მომზადებული საქართველოს კანონების პროექტის ინიცირება.
1. 2.კანონპროექტებზე, საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომასა და კომიტეტების სხდომებზე, მომხსენებლად დაინიშნოს საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე თეიმურაზ წურწუმია.
1. 3.ეთხოვოს საქართველოს პარლამენტის საორგანიზაციო დეპარტამენტს კანონპროექტი წარუდგინოს საქართველოს პარლამენტის ბიუროს უახლოეს სხდომ საკანონმდებლო პროცედურების დასაწყებად.
საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და
დამატებების შეტანის თაობაზე“
საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და                                            ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 4 მაისის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“
საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 4 მაისის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
”საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ"
გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესუსრების კომიტეტი
„საქართველოს ტყის კოდექსში“   საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ" კანონპროექტის პირველი მუხლის მე-2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„საქართველოს ტყის ფონდი გაიცემა მოკლევადიანი (1 წლამდე მათ შორის სეზონური) და გრძელვადიანი (20 წლამდე) სარგებლობისათვის. საქართველოს მთავრობის თანხობით შესაძლებელია გაგრძელებულ იქნას ტყის ფონდით სარგებლობის ვადა“
შემდეგი რედაქციით: „საქართველოს ტყის ფონდი გაიცემა მოკლევადიანი (1 წლამდე მათ შორის სეზონური) და გრძელვადიანი (49 წლამდე) სარგებლობისათვის. გრძელვადიანი სარგებლობისას ყოველ კონკრეტულ შემთხვევაში ვადაზე გადაწყვეტილებას იღებს საქართველოს მთავრობა. საქართველოს მთავრობის თანხობით შესაძლებელია გაგრძელებულ იქნას ტყის ფონდით სარგებლობის ვადა“
კანონპროექტის მეორე მუხლის მე–4 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: .
4. საქართველოს ტყის კოდექსის 93- მუხლისა და 116- მუხლისქვეპუნქტი საფუძველზე, 2011 წლის პირველი იანვრიდან 2011 წლის 1 ივლისამდე გაცემულ დოკუმენტებს იურიდიული ძალა უნარჩუნდებათ 2011 წლის 1 აგვისტომდე მხოლოდ დადგენილი წესით შეცვლისთვის. იკრძალება აღნიშნული დოკუმენტებით ნებისმიერი ქმედების განხორციელება მათი დადგენილი წესით შეცვლამდე.
საქართველოს ტყის კოდექსშიცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მუხლი 1. საქართველოს ტყის კოდექსში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, ¹28(35), 1999 წელი, მუხ. 148) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილებები და დამატება:
1. კოდექსის მე-5 მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარსის”, “”, “”, “”, “”, “დაქვეპუნქტები:
) ხე-ტყე _ საქართველოს ტყის ფონდის ტერიტორიაზე არსებული მერქნული რესურსი;
) სოციალური ჭრასაქართველოს კანონმდებლობით დადგენილ შემთხვევებში არაკომერციული მიზნით, მოსახლეობის, საბიუჯეტო ორგანიზაციების, საჯარო სამართლის იურიდიული პირებისა (მათ შორის, საქართველოს კონსტიტუციური შეთანხმებით აღიარებული საჯარო სამართლის იურიდიული პირის) და საქართველოს მთავრობის მიერ განსაზღვრული სხვა პირების ხე-ტყით უზრუნველყოფისთვის შესაბამის ღონისძიებათა განხორციელება;
) მრგვალი ხე-ტყე (მორი) - ხე-ტყის დამზადების შედეგად (მათ შორის მოთხრილ-მოტეხილისგან) მიღებული 12 სმ-ზე მეტი (წვრილი ბოლოდან) დიამეტრის მქონე მერქნული რესურსი;
) ხე-ტყის მარკირება საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მიერ დადგენილი წესით მრგვალი ხე-ტყის (მორის) სპეციალური ფირნიშის საშუალებით აღრიცხვა;
) სპეციალური ფირნიში - ფირნიში, რომელიც ადასტურებს საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ შემთხვევებში მრგვალი ხე-ტყის (მორის) კანონიერ წარმოშობას და დადგენილი წესით აღირიცხება ერთიან მონაცემთა ბაზაში.
) სახერხი საამქრო - მეწარმე სუბიექტის მფლობელობაში არსებული მრგვალი ხე-ტყის (მორის) პირველადი გადამამუშავებელი ობიექტი;
) საკონტროლო ფირნიში - სპეციალური ფირნიშის განუყოფელი ნაწილი, რომელიც სახერხ საამქროში მრგვალი ხე-ტყის (მორის) პირველადი გადამუშავების შემდეგ აღრიცხვა-ანაგარიშების მიზნით დადგენილი წესით ექვემდებარება საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირი ბუნებრივი რესურსების სააგენტოში წარმოდგენას.”.
2. 52- მუხლი ჩამოყალიბდეს შედეგი რედაქციით:
მუხლი 52. ტყითსარგებლობის ვადები
საქართველოს ტყის ფონდი გაიცემა მოკლევადიანი (1 წლამდე მათ შორის სეზონური) და გრძელვადიანი (49 წლამდე) სარგებლობისათვის. გრძელვადიანი სარგებლობისას ყოველ კონკრეტულ შემთხვევაში ვადაზე გადაწყვეტილებას იღებს საქართველოს მთავრობა. საქართველოს მთავრობის თანხობით შესაძლებელია გაგრძელებულ იქნას ტყის ფონდით სარგებლობის ვადა.
3. კოდექსის XXVII თავის სათაური ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
თავი XXVII
მრგვალი ხე-ტყის (მორის) მოძრაობისა და პირველადი გადამუშავების ზოგადი მოთხოვნები”.
4. კოდექსის 93- მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
მუხლი 93. მრგვალი ხე-ტყის (მორის) მოძრაობისა და პირველადი გადამუშავების ზოგადი მოთხოვნები
1. საქართველოს ტყის ფონდის ტერიტორიაზე მოპოვებული, ასევე იმპორტირებული ხე-ტყის მოძრაობის, მარკირებისა და მრგვალი ხე-ტყის (მორის) პირველადი გადამუშავების სავალდებულო მოთხოვნები განისაზღვრებასაქართველოს ტერიტორიაზე ხე-ტყის მოძრაობის წესისა და ხე-ტყის პირველადი გადამუშავების ობიექტის (სახერხი საამქრო) ტექნიკური რეგლამენტის დამტკიცების შესახებსაქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის ბრძანებით დადგენილი წესით.
2. ამ მუხლის პირველი პუნქტის საფუძველზე განსაზღვრული წესით საქართველოს ტყის ფონდის ტერიტორიაზე მოპოვებულ ხე-ტყეზე შესაბამისი ხე-ტყის წარმოშობის დოკუმენტი გაიცემა სახელმწიფო ტყის ფონდის მართვის უფლების მქონე შესაბამისი ორგანოს მიერ. თვითმმართველი ერთეულისა და კერძო საკუთრების ტერიტორიაზე არსებული ხე-მცენარეებიდან მიღებული მერქნული რესურსის პირველადი გადამუშავების მიზნით შესაბამისი წარმოშობის დოკუმენტი გაიცემა საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით ბუნებრივი რესურსების სააგენტოს მიერ.
3. საქართველოს ტყის ფონდის ტერიტორიაზე მოპოვებული ხე-ტყე, რომელსაც ამ მუხლის პირველი პუნქტის საფუძველზე განსაზღვრული წესის თანახმად არ გააჩნია შესაბამისი ხე-ტყის წარმოშობის დოკუმენტი ან მრგვალი ხე-ტყის (მორის) შემთხვევაში დადგენილი წესით არ არის მარკირებული სპეციალური ფირნიშებით იწვევს პასუხისმგებლობას საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით.
4. აკრძალულია საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილ შემთხვევებში სოციალური ჭრების განხორციელების შედეგად მოპოვებული ხე-ტყის, ასევე მისგან მიღებული პირველადი გადამუშავების პროდუქტის ნებისმიერი ფორმით გასხვისება.”.
5. ამოღებულ იქნეს 116- მუხლისქვეპუნქტი.
მუხლი 2. გარდამავალი დებულებანი
1. საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრომ ამ კანონის გამოქვეყნებიდან ორი თვის ვადაში გამოსცეს კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტისაქართველოს ტერიტორიაზე ხე-ტყის მოძრაობის წესისა და ხე-ტყის პირველადი გადამუშავების ობიექტის (სახერხი საამქრო) ტექნიკური რეგლამენტის დამტკიცების შესახებ”.
2. საქართველოს ტყის ფონდის ტერიტორიაზე ხე-ტყით სარგებლობასთან დაკავშირებული ღონისძიებების აღრიცხვის მიზნით იქმნება მონაცემთა ერთიანი ბაზა, რომლის წარმოების ინსტრუქცია კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით მტკიცდება საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მიერ. მონაცემთა ერთიანი ბაზის წარმოება ხორციელდება საქართველოს ტყის კოდექსის მე-15 და მე-16 მუხლებით გათვალისწინებული საქართველოს ტყის ფონდის მართვის უფლების მქონე ორგანოების მიერ, ამ ინსტრუქციის შესაბამისად.
3. საქართველოს ტყის კოდექსის 93- მუხლისა და 116- მუხლისქვეპუნქტი საფუძველზე, 2011 წლის პირველი იანვრამდე გაცემულ დოკუმენტებს იურიდიული ძალა უნარჩუნდებათ მხოლოდ 2011 წლის პირველ ივლისამდე.
5. ამ კანონის ამოქმედებისთანავე სავალდებულოა მრგვალი ხე-ტყის (მორის) ამ კანონის პირველი მუხლის მე-3 პუნქტის საფუძველზე განსაზღვრული წესის თანახმად მარკირება სპეციალური ფირნიშებით, მიუხედავად მისი განთავსების ადგილისა.
მუხლი 3. კანონის ამოქმედება
1. ეს კანონი, გარდა მე-2 მუხლის მე-3 პუნქტისა ამოქმედდეს 2011 წლის 1 ივლისიდან.
2. ამ კანონის მე-2 მუხლის მე-3 პუნქტი ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანავე.
საქართველოს პრეზიდენტი              მიხეილ სააკაშვილი
„ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მუხლი 1. „ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, N41, 30.12.2004, მუხ. 213) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილებები:
1. 1.მე-5 მუხლის მე-2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„2. მოსაკრებლის ოდენობა სახელმწიფო ტყის ფონდის ტერიტორიაზე გავრცელებული მერქნული რესურსიჯგუფებისა (სახეობებისა) და კატეგორიების მიხედვით:
ტყის მერქნიან სახეობათა ჯგუფები (სახეობათა დასახელების ჩათვლით)