.                                                                                                                                               თბილისი                                 5 მაისი, 2011 .
თ. წურწუმია, . მარსაგიშვილი, . ბადაგაძე, ზ. კიკალეიშვილი, გ. კანდელაკი, თ. კოხოძე, კ. კურდღელაშვილი, რ.მაისურაძე, დ. ოვაშვილი, გ. ჩახვაძე;
. მერებაშვილი, . ჯაფარიძე, ი. გაბისონია, . სირაძე, თ. ტეფნაძე,თ. შაბაშვილი, ვ. ქარუმიძე, მ. ჯულაყიძე, თ. ჯაფარიძე;
ნინო ენუქიძე - ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე, ზვიად კუკავა – პარლამენტის წევრი
1. 1.საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის, კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი ქობულეთისა და ანაკლიის თავისუფალი ტურისტული ზონების განვითარების ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
1. 2.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
1. 3.მოხსენება ქობულეთისა და ანაკლიის თავისუფალი ტურისტული ზონების განვითარების ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის, კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
მომხსენებელმა წარმოადგინა გამოთქმული შენიშვნებისა (დანართი 1) გათვალისწინებით რედაქტირებული კანონპროექტი (დანართი 2).
გ. მელაძემ,ზ. კიკალეიშვილმა, თ. წურწუმიამ;
მოხსენება “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ», სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ.
გ. მელაძემ; ზ. კუკავამ
ქობულეთისა და ანაკლიის თავისუფალი ტურისტული ზონების განვითარების ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
კანონპროექტის მეორე მუხლის მოთხოვნები გადავიდეს პირველ მუხლში ცალკეულ პუნქტებად შემდეგი რედაქციით:
9. ანაკლიის თავისუფალი ტურისტული ზონის კოორდინატები ჩამოყალიბდეს თანდართული რედაქციით (დანართი 2)
10. განმუხურის თავისუფალი ტურისტული ზონის თანდართული კოორდინატები (დანართი 3).
,, ქობულეთისა და ანაკლიის თავისუფალი ტურისტული ზონების განვითარების ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
1. 1.კანონის სათაური ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. 2.კანონის პირველი მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. 3.კანონის მე-2 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. 4.კანონის მე-3 მუხლს დაემატოს ”გ” ქვეპუნქტი შემდეგი რედაქციით:
1. 5.კანონის მე-4 მუხლის მე-2 პუნქტის ”ვ” ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. 6.კანონის მე-5 მუხლის მე-2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. 7.კანონის მე-6 მუხლის პირველ პუნქტს დაემატოს „ე“ ქვეპუნქტი შემდეგი რედაქციით:
1. 8.კანონის მე-7 მუხლის მე-2 პუნქტი ამოღებულ იქნეს.
1. 9.ანაკლიის თავისუფალი ტურისტული ზონის კოორდინატები ჩამოყალიბდეს თანდართული რედაქციით (დანართი 2)
1. 10. განმუხურის თავისუფალი ტურისტული ზონის კოორდინატები ჩამოყალიბდეს თანდართული რედაქციით (დანართი 3).